Reklama [góra]

Gęste mgły nad regionem, kiedy powinniśmy używać świateł przeciwmgielnych? [video]


Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Z kolei na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. 

W ostatnich dniach gęsta mgła powoduje, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Miejscami widoczność spada nawet poniżej 50 metrów.
 


Za nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych grozi mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne.

8 komentarzy:

 1. Przecież większość miszczów drogowych i tak na przeciwmgielnych z przodu jeździ cały rok.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przednie światła przeciwmgłowe w słoneczny dzień są używane przez kierowców w kapturach z których wystaje prosty daszek czapki kiedyś nazywanej baseballowką. Pędzą oni po krętych drogach starszymi od siebie autami z nosami napchanymi nawozem do kwiatów z mieszkowic. Niech milicja zacznie używać narkotestow i przydusi jednego z drugim gowniaza - ci zaraz wyspiewaja skąd mają to gówno - tacy to bowiem bohaterowie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przednich świateł przeciwgielnych można używać po zmierzchu, kiedy przy drodze ustawione są znaki ostrzegające o: możliwości wtargnięcia dzikiej zwierzyny (symbol jelenia) i przy oznakowaniu niebezpiecznych zakrętów - taką interpretację otrzymałem od sympatycznego policjanta z Chojeńskiej drogówki. Osobnym tematem są kierowcy ciężarówek, których kabiny (na dachach ale nie tylko) wyposażonych w cały zestaw oślepiających reflektorków, otóż ci gentlemanii uwielbiają oślepiać kierowców osobówek z włączonymi przednimi przeciwmielnymi bez względu na oznakowanie drogi, o której wcześniej wspomniałem. A mnie włączone przeciwmgielne na naszym "terenie" w miejscach dozwolonych uratowało parę razy zdrowie, o wiele łatwiej i szybciej możemy dostrzec zbliżające się lub czyhające przy drodze zwierzątka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,sympatyczny policjant z chojeńskiej drogówki" - chyba pomyliłeś miasta chłopie.

   Usuń
 4. Jednak proszę odświeżyć sobie pamięć z przepisów drogowych do czego służą światła przeciwmgłowe i ich zastosowanie. Gdyż połowa kierowców nie wie do czego one służą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Światła przednie przeciwmgłowe w starszego typu autach lub standardowo umieszczane niosko drogi ( standard żarówka ) w rzeczywistości nic nie dają są bezużyteczne podczas mgły ani nie poprawiają widoczności co jedynie w normalnej przejrzystości powietrza na drogach krętych lepiej widać pobocze chcesz widzieć lepiej i mieć lepszy efekt halogen standardowy ale dalekosiężny regulowany dostosowany do żarówki 100W

  Pozdrawiam Andrzej K

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak właśnie dziękuje za Panu za przypomnienie choć nie wszyscy kierowcy posiadają taką wiedze a tak w ( te halogeny mogą także oślepiać kierowce).

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli chodzi o standardowe halogeny nie ma takiej możliwości oślepiania przerobienie halogenów tak jak opisałem wcześniej też nie ma nic wspólnego z oślepieniem kierowcy ponieważ kupione lampy posiadają homologacje taki halogen świeci jaśniej dużo jaśniej świeci w linii prostej dolnej o brawie żółtej i jak najbardziej jest zgodny z prawem nie wspomnę o normalnej przejrzystości powietrza w ten czas taki halogen spisuje się rewelacyjnie pobocze oświetlone jet do 7 metrów

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.