Reklama [góra]

Pożyczka z budżetu państwa ostatnią deską ratunku dla finansów w Chojnie?


Zaczęło się próby emisji obligacji na kwotę blisko 6 milionów złotych, dziś gmina Chojna chce pozyskać pożyczkę z budżetu państwa w wysokości ponad 8 milionów złotych. 

Pożyczka ma zostać przeznaczona na pokrycie planowanego deficytu w kwocie 2 535 304 zł, spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w wysokości 3 000 000 zł i pokrycie planowanego niedoboru środków finansowych w 2016 roku. Kwota pożyczki o którą stara się gmina wynosi 8 023 585 zł.

W sierpniu radni zgodzili się na emisję obligacji w kwocie 5 milionów 800 tys. złotych. Udzieleniem kredytu nie był zainteresowany żaden bank. Gmina Chojna ma spore kłopoty finansowe. Aby uzyskać pożyczkę z budżetu państwa, niezbędne było przyjęcie programu naprawczego.

Wykonanie programu naprawczego zlecono firmie Curulis sp. z o.o. z Poznania, jego koszt to około 20 tysięcy złotych. Dokument było wielokrotnie modyfikowany. W jego założeniach jest między innymi likwidacja straży miejskiej, zmniejszenie wysokości diet dla sołtysów oraz wynagrodzeń kierownictwa urzędu, zamrożenie wynagrodzeń pracowników samorządowych oraz zmniejszenie dotacji dla Centrum Kultury w Chojnie.

Według wyliczeń przedstawionych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Chojnie, wdrożenie planu ma przynieść w 2016 roku około 1,6 mln zł oszczędności, rok później ma to być kwota w wysokości 2,5 mln złotych.

26 komentarzy:

 1. W wyliczeniu celów pożyczki brakuje 2,5 mln zł, może p. skarbnik wyjaśni ten błąd?

  OdpowiedzUsuń
 2. ci, którzy zepsuli, będą teraz naprawiać. Takie rzeczy tylko w Chojnie. Pan burmistrz nie wyraził zgody na znaczące zmniejszenie swoich zarobków. Wystarczyło , gdyby radni byli zdeterminowani i od tego uzależnili zgody na program naprawczy. Ale do tego trzeba mieć cojones, albo nie mieć rodziny zatrudnionej w urzędzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisz głupstw, program naprawczy jest potrzebny gminie i to pilnie a sprawę demagogii zarobkowej i szantażu politycznego zostaw na pózniej

   Usuń
 3. to nie demagogia, a fakty. Jedną z pierwszych decyzji obecnego burmistrza i radnych było podwyższenie zarobków i diet. Czy zarządzający finansami gminy gminy nie wiedzieli wtedy o permanentnym deficycie finansów gminy? Gminie od dawna potrzebni są kompetentni ludzi potrafiący zarządzać jej finansami. Zasłanianie się mityczną już firmą z Poznania, żeby nie ponosić odpowiedzialności za cięcia i zwolnienia, to dopiero jest demagogia.

  OdpowiedzUsuń
 4. pierwsze co burmistrz powinien zrobić to znacząco obniżyć sobie pensję! dlaczego? bo gmina była już w niewesołej sytuacji kiedy sam ją sobie podniósł, po drugie przykład powinien iść z góry; a teraz wychodzi, że mieszkańcy poniosą koszty rządów burmistrza a on sam nie, ma się świetnie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Do czego to doszło że zaciągamy kredyt za kredytem a kiedy możliwości sie skończyły to ruszamy po pożyczkę od Państwa. Kto to będzie spłacać

  OdpowiedzUsuń
 6. Wystarczy, że przewodniczący rady zwoła Sesje i wprowadzi uchwałę o obniżenie poborów burmistrzunia tak jak radni chcą i po temacie! Wydaje mi się, że nasz przewodniczący jest jakoś dziwnie związany z burmistrzem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sesja ma być 27 listopada i będzie m.in o obniżeniu poborow burmistrza. Co do Mroza to jego żona pracuje w urzędzie i wszystko w temacie, choć czytałem w prasie kilka razy jego krytyczne wypowiedzi na temat burmistrza. Już sam nie wiem, jakaś toksyczna miłość? Czy Piotrek Samobójca? :)))))

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że dla równowagi i pokazaniu jak im zależy na finansach gminy, podobnie jak obniżać będą wynagrodzenie burmistrza tak i sobie obniżą diety tego 27 listopada

   Usuń
  3. Wydaje mi się,że w Chojnie, to jakoś tak wszyscy są dziwnie związani, albo z burmistrzem ,albo z przewodniczącym.Taka już chyba uroda naszej gminy .Taka Gmina i .... ......I wziąć zwiać do Wołomina,taka gmina.....

   Usuń
 7. przewodniczący Mróz ma swoje zdanie, tylko nie jest oszołomem i nie chce rozbierać gminy tylko coś robić z rozwagą. a jego żona to jedna z normalniejsszych kobitek w urzędzie. odczepcie się od nich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobrze powiedziane, odczepcie się od Mrozów

   Usuń
  2. Jakie swoje zdanie ma przewodniczacy gra tak jak mu Adaś batutą pomacha.

   Usuń
 8. Pani Piotrze niech pan nie bierze tego tak do siebie tylko niech pan ukruci te SWAWOLE Burmistrza bo on chyba zapomniał, że jest wybrany przez ludzi i dla ludzi!!!Na godne życie wystarczy mu 6 tysi a nie 12czy 9tysiaków.Chyba, że on ma inną lodówkę niż my i jada coś innego!

  OdpowiedzUsuń
 9. To jest artykuł o gminie czy blog o Piotrku? Nie dorabiajcie mu wąsów bo nieładnie, chyba że leczycie w ten sposób swoje kompleksy . A wciąganie do tego żony to już dno.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ktoś ma chyba coś na sumieniu, że tak się irytuje ale to nie oto chodzi czy to Bucyk,Prus, Mróz, ... i inni są osobami publicznymi i muszą się liczyć, że ich wyborcy będą się nimi interesować!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli interesowaniem nazywasz insynuacje na anonimowym forum to raczej nie znasz definicji tego pojecia. Normalny człowiek jak chce się czegoś dowiedzieć lub jest czymś zainteresowany to co najmniej idzie lub dzwoni i pyta. Szybkie i proste. Ja bynajmniej tak robię i żaden lokalny "VIP" mi nigdy nie odmówił

   Usuń
  2. Wytykasz anonimowość a sam piszesz jako anonim.Oglądając pana na Sesjach czy na nagraniu jak była pikieta w sprawie likwidacji szkół to widać, że nosi się pan na Vipa! Tak na marginesie nosić się a być Vipem to otchłań! Pozdro dla pana Piotra.

   Usuń
 11. Ja bym dał dla burmistrza płacę minimalną obowiązującą w Polsce a więcej kasy tylko w przypadku dobrych wyników gminy, Bo w tej chwili dostaje 11 tys. za to że przychodzi do pracy jak za komuny. Przecież nie jest jakimś męczennikiem w tym urzędzie i jeżeli nie odpowiadają jemu niższe zarobki zawsze może wrócić do szkoły tam są wyższe !!! zarobki od jego pensji. Obniżenie zarobków proponował bym również wszystkim tym którzy w czasie przedwyborczym agitowali na rzecz burmistrza np, pan GOŁABA dyr. ASIS w CHojnie ,Długoborskiego ,DE LA TORE i tak dalej , bo stało ich więcej na chodnikach z ulotkami. Obniżenie im pensji powiedzmy o 2 lub 3 tys. złotych nie spowoduje śmierci głodowej u tych najemników, którzy wkrótce odejdą a my mieszkańcy zostaniemy z długiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczera PRAWDA!!! A co na to "Justyna"???

   Usuń
  2. Wszyscy o tym wiedzą, ale radni się nie odważą, bo to koło wzajemnej adoracji, a dyrektorom to już burmistrz pensję gwarantuje, więc swoim krzywdy nie zrobi. Burmistrz powinien najniższą pensję dostawać, choćby z samej tylko przyzwoitości.

   Usuń
 12. A ja słyszałem, że teraz gmina nie będzie mogła starać się o pieniądze unijne, bo ma program naprawczy. Jeżeli to prawda, to mamy następny kwiatek. Burmistrz i jego podwładni pozbawili nas pieniędzy na inwestycje. Żegnajcie więc marzenia o naprawionym murze, o wyremontowanych zabytkach, o nowych nawierzchniach dróg i chodników, o hali sportowej przy gimnazjum itd.

  OdpowiedzUsuń
 13. to akurat niezbyt wielka strata, biorąc pod uwagę dotychczasową skuteczność w tym obszarze.

  OdpowiedzUsuń
 14. A kto pozwolił Panu Burmistrzowi modernizować budynek w Krajniku Dolnym na własne mieszkanie znowu remont za pieniądze gminne. Kto pozwolił na zmianę bryły dachu na budynku wyremontowanym ze środków unijnych, a gdzie są radni tam w ogóle odbywa się taka prywata .......... Pilnować mienia gminy!

  OdpowiedzUsuń
 15. to burmistrz znowu ma remont?

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.