Reklama [góra]

Radni przyjęli program naprawczy, będą zwolnienia i cięcia [video]


Nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Chojnie zwołano w piątek trzynastego. Jej głównym punktem było zatwierdzenie programu naprawczego. 

Obrady rozpoczęły się wnioskiem radnych Inicjatywy Samorządowej o uzupełnienie programu o projekt uchwały mającej na celu obniżenie pensji burmistrza Adama Federowicza. Propozycja radnych opozycyjnych została jednak odrzucona przez samego burmistrza - taki punkt może znajdować się już w programie naprawczym.

Głównym punktem obrad było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie postanowienia naprawczego gminy Chojna. Na wstępie skarbnik Agnieszka Górska na prezentacji multimedialnej przedstawiła główne założenia programu. W celu oszczędności gmina ma przeprowadzić takie czynności jak likwidacja straży miejskiej, obniżenie kwoty przekazywanej na rzecz Centrum Kultury i oświaty czy przeprowadzenie redukcji etatów w Urzędzie Gminy. Oprócz tego, skarbnik przedstawiła pomysł zaciągnięcia pożyczki ze skarbu państwa.

Po zakończeniu prezentacji, radni przeszli do dyskusji. Rady Paweł Bucyk kilkukrotnie zarzucał włodarzom miasta, że przeprowadzają oszczędności kosztem mieszkańców, jednocześnie uszczuplając swoją wypłatę o symboliczną kwotę. Zarzucił tutaj burmistrzowi odrzucenie proponowanej przez opozycję uchwały mającej obniżenie mu pensji, mówiąc, że zaproponowana zmiana była czysto kosmetyczna. Burmistrz odpowiedział na ten zarzut mówiąc, że w programie naprawczym znajduje się zapis obniżający jego pensję o kwotę ok. 700 zł, a nie, jak proponowali radni Inicjatywy Samorządowej, o ok. 2 000 zł.

Z kolei radny Henryk Kłapuch odpowiedział burmistrzowi pytaniem, czy rzeczywiście miesięczny zarobek w wysokości ponad 9000 zł byłby mały biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową gminy. Pytał również o to w jaki sposób program naprawczy uderzy w finanse szkół. Padło również pytanie o powód zatrudnienia zewnętrznej firmy do wykonania programu naprawczego, podczas gdy jego zdaniem tym zadaniem mógł zostać obarczony jeden z pracowników Urzędu Gminy. 

Po dyskusji, zgromadzeni na sali radni przystąpili do głosowania. 9 radnych było za, 4 przeciw a 2 się wstrzymało się od głosu.

Włodarze gminy kilka dni temu otrzymali ultimatum od Regionalnej Izby Obrachunkowej, plan naprawczy musiał zostać przyjęty, jest to niezbędne do uzyskania pożyczki z budżetu państwa w wysokości 8,2 mln złotych.

58 komentarzy:

 1. Fajny gość ten nasz kochany burmistrz....

  OdpowiedzUsuń
 2. Boze... widzisz i nie grzmisz. Burmistrz sie bogaci a mieszkanca wciaz odbieraja. I tak ma byc przez kolejne 3 lata??? LITOSCI

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba byki go nie wybierac albo przeprowadzić drugie referendum by ukrocic jego rządy m gdyby burmistrz zarabial o 2000 zl mniej to wyrządziła by mu sie krzywda? Ludzie potrafia utrzymac sie za 2000 . No aletrzeba miev zaco utrzymac nowy samochód.

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest nieporozumienie , że nadal ten burmistrz sprawuje władze. Oczywiste jest , że nie obniży sobie pensji.
  Nie rozumiem ludzi , którzy na niego głosowali. Nie pamiętam sytuacji żeby gmina była w takim stopniu zadłużona.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obrady rozpoczęły się wnioskiem radnych Inicjatywy Samorządowej o uzupełnienie programu o projekt uchwały mającej na celu obniżenie pensji burmistrza Adama Federowicza. Propozycja radnych opozycyjnych została jednak odrzucona przez samego burmistrza - taki punkt może znajdować się już w programie naprawczym.

  Ha Ha ha Dawno się tak nie uśmiałam "burmistrz" i jego świta ma nas(czytaj wyborców) głęboko w D...e.Jeżeli jest to aktualna fotka to widać na niej dokładnie,że facet jest oderwany od rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym takiego burmistrza zwolnił w trybie natychmiastowym bez możliwości odprawy
  Skoro wpędzał i nadal wpędza gminę w dalsze zadłużenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się! zadłużył gminę na 18 baniek i głupa pali - jeszcze straszy komisarzem heheh facet oderwał się od rzeczywistości; powinien w ogóle nie dostawać pensji za taki stan rzeczy

   Usuń
 7. Ludzie to to woła o pomstę do nieba. Te człowiek nie ma wstydu. Nie zgodził się na obniżkę bo co za 9000 tys zł nie jest w stanie wyżyć. Niech to powie ludzią z OPSu

  OdpowiedzUsuń
 8. Ludzie wy nie macie pojęcia jak zasłużony jest ZWIĄZEK GMIN DOLNEJ ODRY gdzie nasz burmistrzuniu jest oczywiście "społecznie"prezesem! W trzy lata zadłużenie przekroczyło ponad Milion aZłotych!!! A wy się dziwicie, że gminie brakuje ponad Dwadzieścia melonó.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ludzie wy nie macie pojęcia jak zadłużony jest ZWIĄZEK GMIN DOLNEJ ODRY gdzie nasz burmistrzuniu jest oczywiście "społecznie"prezesem! W trzy lata zadłużenie przekroczyło ponad Milion Złotych!!! A wy się dziwicie, że gminie brakuje ponad Dwadzieścia melonó.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niczego innego ja się osobiście po tym burmistrzu nie spodziewałem. Nie potrafi się zachować z honorem. Wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 11. To jest po prostu farsa. Program naprawczy powinien zakładać likwidację etatu zastępcy i sekretarz a sam burmistrz powinien dostać pensję minimalną i zakasać rękawy lub się poddać bo nie wierzę że ta ekipa jet w stanie coś jeszcze naprawić. Obudźcie się wszyscy mieszkańcy gminy bo my za to zapłacimy co nam fundują ci ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Fedorowiczowi juz nie wierzą mieszkańcy, nie wierzą sołtysi a nawet najwierniejsi radni. Najdziwniejsze jest to ze otoczył się super doradcami sowicie oplacanymi a efekty mizerne. A drugie pytanie dlaczego radni nie chcą rozliczyć skarbniczki?
  Czy to nie ona odpowiada za stan finansów gminy?

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakbym słyszał Zarzyckiego byłego burmistrza Cedyni ,ie dziele na lepszych i gorszych ,materdyjo o zgrozo wezcie taczki i wywiezcie ich za Chojne ,słuchać go nie idzie pieprzy

  OdpowiedzUsuń
 14. A zarzuty do radnego Mroza za lotnisko to żart czy może pochwała? Bo sama nie wiem, ja widzę zmiany na lepsze i to tak ma być, po to jest radnym
  Mieszkanka lotniska

  OdpowiedzUsuń
 15. Zarzycki nie zadluzyl Cedyni wiec lepiej niech Ci morda za oszczerstwa uschnie. A na Fererowicza rada jest jedna REFERENDUM i to przyspieszone bocw gre wchodza kolejne miliony zadluzenia

  OdpowiedzUsuń
 16. w Chojnie ,wolna amerykanka ,obudzicie sie z reka w nocniku ,bedzie wtedy za pozno gmina juz i tak jest bankrutem

  OdpowiedzUsuń
 17. jeśli uważasz że burmistrz ukradł miliony to daj znać do prokuratora a nie piszesz bzdury słyszycie że gdzieś dzwonią tylko nie wiecie w którym kościele no ale widocznie wasze życie oparte jest na plotkach żal mi tych piszących którym bzdury opowiada opozycja zazdrość zazdrość że nie można pochwalić wiadomo kogo itp. itd.żałosne nie warto pisać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie pisze, że ukradł. Ludzie w końcu przejrzeli na oczy i zobaczyli, że to zwykły gamoń, co rozpieprza kasę na prawo i lewo i nie wie o co chodzi. Że kolo narozrabiał, a teraz chce daalej braać gruba kasiurę, a powinien dostać kilka na gołą i potężnego kopa.

   Usuń
 18. ten wasz burmistrz nie dorasta Zarzyckiemu do pięt gmina CEDYNIA nie jest zadłużona ponieważ poprzedni burmistrz był dobrym gospodarzem

  OdpowiedzUsuń
 19. A Pan Przewodniczący Mróz jakoś bardzo brał w obronę p. Burmistrza tłumaczył go i zapewniał ochronkę przed radnymi.
  Ciekaw co teraz będzie dalej czy Pan Burmistrz weźmie się do pracy czy dalej będzie radnych wodził za nos.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Cała sytuacja wygląda jak w filmie kto rozumie po rosyjsku proszę bardzo: http://ok.ru/video/9561769450

  OdpowiedzUsuń
 22. Najlepiej oszczędzać na dzieciach :)
  Pan Burmistrz powinien pracować za najniższą krajową. Albo dostać "pensyjkę" w wysokości zasiłku z pup. Ludzie za to przeżyć muszą. A Pan chyba sobie z wypłatki odłożył co nie co...

  OdpowiedzUsuń
 23. Program naprawczy już dawno został przedłożony.Przypomnę stanowisko klubu Chojeńskie Porozumienie Społeczne:
  Nasz klub jest skłonny dofinansować w każdej dopuszczalnej formie prawnej budżet kwotą 3,8 mln zł (czyli kwotą zaplanowaną w przyjętym pierwotnie budżecie) z przeznaczeniem na zaspokojenie w pierwszej kolejności bieżących płatności związanych z zaplanowanymi płacami, dotacjami i funduszami skierowanymi bezpośrednio dla mieszkańców pod określonymi poniżej warunkami.
  - burmistrz rezygnuje z przewodnictwa w Związku Gmin Dolna Odra i angażuje się w 100 % w sprawy gminy i nadzór nad pracą urzędu,
  - burmistrz rezygnuje z etatu swojego zastępcy (podobnie funkcjonuje większość ościennych gmin), co daje konkretne oszczędności w kwocie ponad 100 tys. zł. rocznie,
  - w związku z punktem poprzednim burmistrz intensyfikuje zaangażowanie i pracę pani sekretarz gminy.
  Niestety po rozmowie z burmistrzami i perspektywą utraty pracy najbliższej rodziny odstąpili od swego stanowiska.Ciekawe które etaty będą obecnie likwidowane w Urzędzie Gminy.........:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak przeczytasz z uwagą te punkty, to zauważysz ze realizują swoje żądania inną drogą, wystąpili z ZGDO, a w planie jest zapis o likwidacji stanowiska sekretarza lub zastępcy burmistrza. :))))

   Usuń
  2. Od planu do konkretów może jeszcze minąć przynajmniej jedna kadencja a burmistrz,zastępca burmistrza i sekretarz=30 000zł miesięcznie poborów za nieróbstwo(zabawy telefonem i robienie głupich min to nazywa się pracą).To tak jak w tej reklamie "prawie robi wielką różnicę"

   Usuń
  3. polecam zwrócić uwagę z jakiego klucza będą zwalniani urzędnicy

   Usuń
 24. Czy ten pan poda się do dymisji???

  OdpowiedzUsuń
 25. Było referendum to gdzie byliście ? tchórze!

  OdpowiedzUsuń
 26. Smutne jest to że na tych oszczędnościach najbardziej ucierpią dzieci. Cięcie środków na Centrum Kultury zabierze im możliwość rozwijania swoich umiejętności, pasji, talentów, a przecież dzieci to nasza przyszłość. Smutne.............

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz to w liście do burmistrza i podziękuj mu za to.

   Usuń
 27. ten pan Bucyk to mi się podoba .

  OdpowiedzUsuń
 28. Przykre jest to że doprowadzili Gminę na skraj bankructwa i sami nie widzą problemu w tym jak kierują gminą tylko stwierdzili że uderzą w społeczeństwo i na nim odbiją swoje nie powodzenia. Burmistrz bez wstydu DARMOZJAD

  OdpowiedzUsuń
 29. Pierwszy do zwolnienia pan który niby zajmuje się drogami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i aby dać dobry przykład jak zależy naszym wybrańcom na oszczędności pani od remontów świetlic

   Usuń
 30. Czy p. burmistrzowi zależy na Chojnie? On tylko nabija swoją kabzę! Czy go obchodzą mieszkańcy Chojny i okolic. Po prostu wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 31. Brawo Panie Bucyk oby więcej takich odważnych radnych. Fedor po Pana wypowiedzi zrobił się czerwony jak burak.

  OdpowiedzUsuń
 32. Burmistrz to nasz chójeński Bili Gates bije majątek

  OdpowiedzUsuń
 33. Burmistrz wspomniał o oszczędnościach w oświacie. Chciałbym przypomnieć, ze takie oszczędności już zostały poczynione:
  1. podwyższono pensum nauczycielom oddziałów przedszkolnych z 22 do 25 godzin - czyli zaoszczędzono na ndgodzinach 2. nie wypłacono nagród nauczycielom z funduszu nagród, który tworzony jest obligatoryjnie z odpisów od pensji nauczycielskich 3. od bardzo dawna nie ma żadnych pieniędzy na funkcjonowanie placówek oświatowych (na materiały papiernicze, np. tusze do drukarek, papier ksero, itp) 4. każdy nauczyciel podnosi swoje kwalifikacje we własnym zakresie, finansowym również.
  Żenujące jest stanowisko burmistrza porównującego swoją pensję z nauczycielską. Żenująca jest indolencja w pozyskaniu solidnego inwestora, który zagospodarowałby np. niedokończony budynek szpitala czy niszczejący budynek WOP-u, o terenach lotniska nie wspominając.Wg burmistrza całym nieszczęściem złych finansów gminy jest oświata, a nie indolencja zarządu gminy. Przypominam, że ASiIS należałoby tak jak straż miejską zlikwidować.

  OdpowiedzUsuń
 34. Bucyk jest ok.Wiadomo że obniżenie wynagrodzenia burmistrzowi wymaga podjęcia uchwały i ma skutek dopiero za 3 miesiące czyli od 1 marca.Burmistrz pokazał swoją prawdziwą twarz .

  OdpowiedzUsuń
 35. Ciekawe ile zarabia nasza Śliczna Pani Skarbnik i czy też obniżyła sobie pobory?
  Tak na marginesie to są jaja burmistrz sam zdecydował ile obniżą mu pobory z tego co czytamy na Chojnie 24 to w Trzcińsku pobory Burmistrzowi ustalili radni na takim poziomie jaki chcieli! Poprostu mają "JAJA "a nie jak nasi tchórze bo pan będzie zły!!! Do dupy z takim burmistrzem co siedzi w Gminie dla KASY.

  OdpowiedzUsuń
 36. OBY REGIONALNA IZBA OBRACHUNKOWA NIE PRZYJELA TAKIEGO PLANU NAPRAWCZEGO -BO ABY SIE PODNIESC TRZEBA ZACZAC WSZYSTKO OD POCZĄTKU A NIE UDAWAĆ TYLKOO ,ŻE SIE ROBI

  OdpowiedzUsuń
 37. do zwolnienia w gminie wielu się nadaje bo wielu jest tam tylko na sztukę i po rodzinie ktoś wspomniał o panu od dróg ci co powinni pisać projekty na dotacje z Unii Europejskiej tez chyba jak burmistrz siedzą tylko dla pensji .
  NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM DLA GMINY JEST KOMISARZ ABY ROZBIŁ TEN MUR W MAK I ZAPOCZĄTKOWAŁ ZMIANY NA LEPSZE

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie ma co się czepiać pracowników jak sam BURMISTRZ SIEDZI TYLKO DLA KASY! W gminie DŁUGI w Związku Gmin Ponad milion dlugu po trzech latach jakaś masakra trzeba POGONIĆ TO TOWARZYSTWO i ZAJĄĆ ICH MAJĄTKI !!!

  OdpowiedzUsuń
 39. Piękne rzeczy wyrabiają się w tej naszej Gminie. Gmina tonie w długach, plan naprawczy czyli pewnie wszystko na minimum, śmieci w górę, zwolnienia ludzi, podwyższenie podatków, cięcia w oświacie, a Pan Burmistrz jakby nigdy nic pierwszego idzie do Gminnej kasy i wyciąga rączkę a tuż za nim Zastępca specjalista od rujnowania gmin , i z pewnością za nimi gryfińska poetka EWA co skusiła Adama swoją osobą. Zjedz jabłuszko zjedz będzie nam się słodko żyło. I nasza Minister Ekonomii Agnieszka. Zapomnieć nam nie wolno o naszych BEZRADNYCH którzy nadal przyglądają się poczynaniom tych nieudaczników.

  KOMISARZA KOMISARZA!!!

  ps. pochwała dla CHOJNA24 - dzięki wam ludzie mają okazję śledzić ludzi których wybrali.

  OdpowiedzUsuń
 40. Nie ma co się czepiać pracowników jak sam BURMISTRZ SIEDZI TYLKO DLA KASY! W gminie DŁUGI w Związku Gmin Ponad milion dlugu po trzech latach jakaś masakra trzeba POGONIĆ TO TOWARZYSTWO i ZAJĄĆ ICH MAJĄTKI !!!

  OdpowiedzUsuń
 41. Kochani współmieszkańcy, dokonaliśmy wyboru władz gminy. Teraz wypisywanie mądrości niewiele już da.

  OdpowiedzUsuń
 42. Wojciech Skrzypczyk.
  Panie administratorze, kiedy zdecyduje się Pan na wprowadzenie zasady jawności autorów komentarzy? Anonimowo można co najwyżej sobie pomyśleć. Jak widać z treści wpisów Czerepach i jego otoczenie, zrobiło sobie z tej strony radio i telewizję Witepskiego. Jednym słowem ta strona stała się - za sprawą anonimowości, śmietnikiem najgłupszych wpisów. Jeżeli ktoś ma coś do przekazania i uważa że będzie to mądry przekaz, to niech robi to pod swoim nazwiskiem a nie anonimem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. anonimowość komentarzy nie jest niczym wyjątkowym. wyborcy mają prawo, nawet bez podpisywania się, oceniać polityków, którzy są z opłacani z ich podatków. Pan były radny ma rację, że niektóre komentarze są mało merytoryczne. Ale przy działaniu w sferze finansów naszych władz, to pikuś.

   Usuń
  2. Tw justyna znowu nadaje żenada

   Usuń
  3. Ten pan jest tez WSPÓŁODPOWIEDZIALNY za to, co obecnie się dzieje w gminie, bo to nie jest efekt ostatniego roku. Wyborcy już go ocenili, wiec może już pora zamknąć ryj?

   Usuń
  4. Justyna, to nie te czasy, że każdy ma teczkę. Jak nie chcesz nie czytaj. Twoje wpisy mimo, iż jest tam imię i nazwisko, zbytnio mądre nie są. Błaznuj dalej, też jesteś winny. Pomogłeś doprowadzić gminę do tego stanu.

   Usuń
 43. Niech Administrator tej strony przedstawi porównanie diet radnych w ościennych gminach. Wtedy będziemy chwalić, czy ganić radnych rady miejskiej w Chojnie?.

  OdpowiedzUsuń
 44. daj już spokój, to samo na wszystkich forach. Mogliby dostawać trzy razy tyle co mają, gdyby potrafili właściwie nadzorować pracę burmistrza, a nie zaczynać urzędowania od podwyżek diet i wynagrodzenia władzy.

  OdpowiedzUsuń
 45. Wysokość diet uchwalili radni od burmistrza, czyli radni wspólnoty samorządowej

  OdpowiedzUsuń
 46. Tłumaczenie burmistrza jest żenujące :/

  OdpowiedzUsuń
 47. TW JUSTYNA chce jawności autorów wpisów a sam się nie ujawnił przez 30 lat, ze był TW tylko dzięki ustawie lustracyjnej, która pokazała prawdomówność i prawość, drugą twarz tego ,,człowieka,,

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.