Reklama [góra]

Kto będzie wywoził odpady komunalne? Burzliwa końcówka roku w ZGDO


Mieszkańcy gmin, które należą do Związku Gmin Dolnej Odry odczuwają już podwyżki, które weszły w życie od 1 stycznia br. Tymczasem pod koniec ubiegłego roku radni w Widuchowej zdecydowali o opuszczeniu ZGDO, z kolei w Baniach przeciwko podwyżkom protestowali mieszkańcy. Nie do końca rozstrzygnęła się również kwestia nowego przetargu na wywóz odpadów. 

Od 1 stycznia br. za śmieci segregowane należy zapłacić 15 zł miesięcznie od osoby (wcześniej 11 zł) a za niesegregowane 19 zł (wcześniej 17 zł). Mieszkańcy muszą zakupić własne pojemniki. Firmy Remondis i Jumar oraz ich podwykonawcy sprzedają pojemniki z których właściciele nieruchomości do tej pory korzystali.

Po gminie Chojna, uchwałę decydującą o opuszczeniu ZGDO przegłosowali radni gminy Widuchowa. W Baniach blisko 150 mieszkańców podpisało się pod protestem przeciwko podwyżce cen za wywóz odpadów oraz przynależności do Związku Gmin Dolnej Odry.

W minionym roku kilkukrotnie zmieniano termin rozstrzygnięcia przetargu na wywóz odpadów komunalnych przez najbliższe cztery lata. Jeszcze przed świętami ogłoszone zostały wyniki. Do biura związku wpłynęły trzy oferty. Najkorzystniejszą cenę, 36 mln zł, zaoferowała Spółka Gmin Dolnej Odry współpracująca z firmą Eko-Fiuk z Mirosławca. Konsorcjum Jumar-Remondis-Ekomyśl, które do tej pory obsługiwało wszystkie gminy, zaproponowało kwotę 41 mln zł. Remondis odwołał się od przetargu, być może jeszcze w tym tygodniu Krajowa Izba Odwoławcza podejmie ewentualną decyzję czy postępowanie zostanie unieważnione.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.