Reklama [góra]

Straż ostrzega przed czadem!Zima daje nam się we znaki silnymi mrozami, w związku z czym wiele gospodarstw domowych ogrzewanych jest poprzez palenie różnego rodzaju paliw grzewczych. Tragiczną w skutkach konsekwencją takiego ocieplania może być zatrucie tlenkiem węgla, popularnie zwanego czadem, bądź cichym zabójcom. 


Czad jest praktycznie niewyczuwalny, a przez to szczególnie groźny. Dlatego też straż pożarna ostrzega i apeluje o zachowanie czujności oraz przestrzeganie pewnych zasad, mogących uchronić przed nieszczęściem:

Dbaj o sprawność techniczną instalacji wentylacyjnych i kominowych.
Nie zaklejaj i nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych.
Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania.
Nie bagatelizuj objawów zatrucia czadem (duszności, bólów głowy, nudności i wymiotów, oszołomienia, przyśpieszonego bicia serca lub oddechu).

Zatrucie czadem jest niebezpieczne również ze względu na stan oszołomienia, odrętwienia i senności w jaki popada ofiara, co czyni taką osobę nie zdolną do podejmowania rozsądnych decyzji. Jak pomóc zatrutemu?

Zapewnić dopływ świeżego powietrza.
Zabrać osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce.
Wezwać służby ratunkowe.

W 2015 r. do dziś gryfińscy strażacy wyjeżdżali 60 razy do zgłoszeń w związku z podwyższonym stężeniem tlenku węgla, z czego w 7 przypadkach potwierdzono obecność czadu.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.