Reklama [góra]

Zmiany w prawie dotyczące zasad oddawania zużytego sprzętu elektronicznego do sklepów


Od 1 stycznia 2016 roku, zużyty sprzęt RTV, AGD i inne elektrośmieci będzie można zostawić w sklepie. Wymogiem jest, aby żaden z zewnętrznych wymiarów urządzenia nie przekraczał 25 cm.

Wraz z początkiem nowego roku, do każdego sklepu o powierzchni nie mniejszej niż 400 m kw. będzie można przynieść i zostawić zużyty mały sprzęt elektroniczny. Termin "mały" oznacza, że żaden z zewnętrznych wymiarów urządzenia nie może przekraczać 25 cm. Dzięki nowemu przepisowi można śmiało przynieść starą suszarkę, telefon komórkowy czy tablet.

W sklepie, tak internetowym jak i stacjonarnym, taka informacja musi zostać zamieszczona w widocznym dla klientów miejscu.

To nie koniec zmian. Zgodnie z nowym prawem, dystrybutorzy pralek, lodówek i podobnych urządzeń będą musieli nieodpłatnie zabrać od klienta zużyty sprzęt. Jest jednak kilka warunków. Po pierwsze, klient musi zakupić nowy egzemplarz, nie ważne czy z dostawą do domu czy bez. Po drugie, nowy sprzęt musi być tego samego rodzaju co oddawany. Oznacza to tyle, że możemy się pozbyć starej lodówki kupując nową, jednak przy nabyciu np. pralki, to prawo już nie funkcjonuje. Do tej pory sprzedawca musiał przyjąć stary sprzęt, ale za odbiór mógł zażądać opłaty.

Zmiany w przepisach spowodowane są wymogami Unii Europejskiej. W ciągu najbliższych czterech lat, Polska musi odzyskać 40% masy sprzedanego sprzętu, który trafił do sprzedaży w ciągu poprzednich trzech lat. Później poziom ten wzrośnie i będzie wynosił od 65% do 85%.

Źródło: MetroCafe, fot.: internet

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.