Reklama [góra]

Dzień Strasznego Jaszczura


Nie wiadomo kto i w którym roku ustanowił Dzień dinozaura. Jest ono dobrą okazją, by zastanowić się nad zagadnieniem nagłego wyginięcia dinozaurów (i innych żyjących równolegle grup zwierząt), które miało miejsce ok. 66 mln lat temu. Dinozaury żyły na Ziemi przez 155 milionów lat, w erze mezozoicznej, która dzieli się na trzy okresy: trias, jurę i kredę. Kiedyś żyło wiele gatunków dinozaurów, np.: tyranozaur, spinozaur, gigantozaur, stegozaur, allozaur, diplodok, triceratops.

Stanowiły bardzo zróżnicowaną grupę zwierząt, kiedyś określaną bardzo zdecydowanie jako gady. Dziś nazwę tej gromady można wziąć co najwyżej w cudzysłów, ponieważ na przestrzeni lat odkryto, że dinozaury nie wykazywały charakterystycznych dla gadów cech: na przykład nie były wcale zmiennocieplne i nie poruszały się na rozcapierzonych na boki kończynach. Nie były też zatem dinozaury jaszczurkami, choć greckie słowo dinosauria oznacza właśnie ‘straszne jaszczurki’. Jako pierwszy terminu tego użył w 1842 roku paleontolog Richard Owen.

Każde dziecko przeżywa w swoim życiu okres fascynacji dinozaurami i wielokrotnie sięga po książki o nich i zabawki-dinozaury, więc skoro już jest takie święto, to przygotowaliśmy kilka atrakcji dla naszych uczniów.

Dla najmłodszych były zajęcia plastyczno-techniczne, zabawy z puzzlami, pomysł na dino-przebranie, słuchanie bajki” Dobry dinozaur”.

Dla starszych przygotowaliśmy film popularno-naukowy, quiz o dinozaurach i zabawy, np. kto nakarmi głodnego dinozaura?

Każdy uczeń, który wykazał się dużymi informacjami na temat tych niezwykłych zwierząt, otrzymał Certyfikat Znawcy Dinozaurów.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.