Reklama [góra]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu Włóczykij


Małymi krokami zbliża się 10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Wiemy jakie prezentacje otworzą oraz zamkną tegoroczną jubileuszową edycję imprezy. W najbliższy poniedziałek, 8 lutego, podany zostanie pełny program festiwalu. Tego też dnia wystartuje również sprzedaż biletów jednodniowych. Aktualnie można kupować bilety na wybrane koncerty, Bal Włóczykija, a posiadacze karnetów mogą zaopatrywać się w bilety na wycieczki. Życie codzienne pośród pierwotnych ludów Oceanii, przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego oraz opowieści o chrześcijanach na Bliskim Wschodzie to tematy, które spinają w klamrę ponad setkę festiwalowych wydarzeń.


Na początek imprezy zaprezentuje się profesor Jerzy Grębosz, który w czasie kiedy zaczyna się pora sucha wyjeżdża na wyspy Oceanii. Podróżuje tam od kilkunastu lat, aby cieszyć się i dzielić codzienne życie wraz z rdzenną ludnością. Bardzo trudno w tak zwanym egzotycznym świecie znaleźć ludzi nieskażonych cywilizacją zachodnią. Jerzy Grębosz szukał ich długo, aż wreszcie znalazł na kilku wyspach Oceanii. Poznał i zamieszkał pośród ludzi pierwotnych, którzy pomimo tego, że znają białych ludzi, postanowili być wierni stylowi życia ich ojców i dziadów. Na co dzień dr hab. Jerzy Grębosz pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie. Oprócz licznych publikacji dotyczących tego zagadnienia jest również autorem książek poświęconych tematyce języka programowania C++ .

25 lutego na sali Gryfińskiego Domu Kultury relację ze swojej ostatniej ekspedycji zaprezentuje również Bartosz Malinowski. 4 stycznia 2016 r. po 120 dniach wyczerpującej akcji górskiej globtroter dotarł na metę Wielkiego Szlaku Himalajskiego, pokonując liczącą 1700 km trasę ze wschodu na zachód Himalajów Nepalu. Liczący około 1700 km Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6000 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Przełęcze nie są ubezpieczone linami, co powoduje konieczność transportu odpowiedniej ilości sprzętu asekuracyjnego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami tj. np.: rejon Everestu czy Annapurny nie jest oznakowany. Na niektórych odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego tj: namiot, śpiwory, maty do spania itp.

Festiwal zakończy, 6 marca, spotkanie z autorem książki "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan" Dariuszem Rosiakiem , która opowiada o ginącym świecie i niszczeniu kolebki europejskiej cywilizacji. Pisząc książkę autor, wyruszył tam, skąd pochodzą bliskowschodni chrześcijanie, i tam dokąd uciekają. Do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, do Syryjczyków mieszkających w Szwecji.

Dariusz Rosiak jest znakomitym dziennikarzem radiowym oraz prasowym. W Trójce prowadzi program "Raport o stanie świata", współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie pisał do sobotnio-niedzielnego działu "Plus Minus". Autor książek m.in. "Oblicza Wielkiej Brytanii", "Żar. Oddech Afryki" czy "Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista".

Uroczystości otwarcia i zamknięcia festiwalu towarzyszyć będą degustacje potraw kuchni czeskiej oraz kuchni pomorskiej.

10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” potrwa od 25 lutego do 6 marca 2016.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.