Reklama [góra]

/center>

Nauka przygodą życia - Dzień Głazu w Moryniu


IV edycja festiwalu nauki „Dzień Głazu” odbyła się w minioną środę 27 kwietnia. Celem wydarzenia była promocja Gminy Moryń, jej walorów przyrodniczo - historycznych oraz różnych dziedzin nauki – od geologii, poprzez historię, przyrodę, geografię - aż po sztukę, a także promocja nauki i wiedzy podanej w formie warsztatów, prelekcji, doświadczeń i zabawy. Nie zabrakło również sportu.

Uroczyste otwarcie imprezy nastąpiło w Kamiennym Ogrodzie przez Burmistrza Morynia Józefa Piątka, tuż po zakończeniu szkolnej akcji „sprzątania świata” z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie Zespołu Szkół w Moryniu, zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie oraz goście zainteresowani wydarzeniem mogli wysłuchać ciekawych wykładów – prelekcji naukowców i pasjonatów różnych dziedzin wiedzy: Jerzego Dregera z Muzeum Twierdzy Kostrzyn – wykład pt. „Wczesnośredniowieczni goście ze Skandynawii- Wikingowie”, Pawła Baszczuka z PGNiG – w prelekcji „Wydobycie ropy naftowej i gazu”, Andrzeja Kordylasińskiego  – w prelekcji „Waldensi – wędrowni kaznodzieje”, Michała Rembasa – autora wielu znanych publikacji o Pomorzu Zachodnim, Justyny Relisko-Rybak i dra Andrzeja Piotrowskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego - wykład pt. „ Jak powstało Jezioro Morzycko”, Krzysztofa Sochy – archeologa z Muzeum Twierdzy Kostrzyn – w prelekcji „Kamień, brąz, żelazo”.

Dużą atrakcją wśród starszej młodzieży cieszyły się warsztaty przygotowane przez Klub Krótkofalowców z Chojny. Pod kierunkiem pana Pawła Szczygła i Marka Blachnierka można było m.in. nauczyć się posługiwania alfabetem Morse'a. Ponadto Klub piłkarski Morzycko – Moryń przygotował specjalny blok sportowy dla najstarszych klas gimnazjum. Druhowie z OSP
w Moryniu uatrakcyjnili zabawę dzieciom udostępniając sprzęt strażacki, dając tym samym możliwość sprawdzenia się w roli „strażaka”. 


Nie mniej interesujące były zajęcia plastyczne i manualne pod kierunkiem instruktorów
z MOK, gdzie dzieci próbowały odtworzyć wizerunki zwierząt z pradawnych czasów - bawoły, bizony, krowy, konie – malując własnoręcznie zrobionymi narzędziami na dużych formatach; przy użyciu gliny budowały nasze średniowieczne miasteczko na wielkoformatowej planszy; przy wykorzystaniu piasku kinetycznego odtwarzały zwierzęta z moryńskiej Alei Gwiazd Plejstocenu. Maluchy z młodszych klas mogły natomiast poznać pracę „geologa”, mając do dyspozycji zabawki edukacyjne. Uwięzione w suchej glinie i gipsie szkielety dinozaurów i mamutów należało wydobyć za pomocą małego kilofka, a następnie złożyć szkielet w całość.

Nie zabrakło ogniska z kiełbaskami i przepysznej, gorącej grochówki, którą przyrządziła Ewa Fidos – firma „Sprytna Ewa”.

Organizatorem festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, który składa współorganizatorom oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację imprezy serdeczne podziękowania, są to: PIG-PIB Szczecin, PGNiG Zielona Góra, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Klub Krótkofalowców Chojna, Andrzej Kordylasiński, Michał Rembas, Urząd Miejski w Moryniu, Zespół Szkół w Moryniu, ZGKiM w Moryniu, Klub Piłkarski Morzycko Moryń, OSP w Moryniu oraz firma „Boanerges – Media Studio” Maciej Błaszkowski, który sfilmował całe wydarzenie.

Marta Cacek
Miejskiego Ośrodka Kultury
w Moryniu

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.