Reklama [góra]

/center>

70 lat Szkoły Podstawowej w Nawodnej [foto]


Okrągły jubileusz 70-lecia istnienia i 20-lecia nadania imienia obchodziła Szkoła Podstawowa w Nawodnej im. Wspólnej Europy. 

Szkoła w Nawodnej powstała w październiku 1945 roku w budynku poniemieckiej szkoły, który został wybudowany na początku XX wieku ( ok.1905-1908 r.) Usytuowano go w samym centrum wsi przy głównej drodze dojazdowej. Z informacji pierwszy osadników wynika, ze w czasie działań wojennych w budynku tym funkcjonował szpital żołnierzy radzieckich. 

Pierwszym, który zorganizował szkołę w Nawodnej był Jan Łukasiewicz. Przyjechał na zachód z Konina. Dzięki niemu jesienią 1945 roku powstała Publiczna Szkoła Powszechna, w której pierwszym nauczycielem był p. Grzesiak. Sprzęt potrzebny szkole zbierano w okolicznych wsiach. Na początku funkcjonowała tylko jedna sala lekcyjna, gdzie uczyli się wszyscy uczniowie bez podziału na klasy. W latach 1945/46 zaledwie siedem szkół podstawowych w powiecie chojeńskim posiadało odpowiednie pomieszczenia i jako takie wyposażenie. Można do nich zaliczyć szkołę w Nawodnej. Po szkole poniemieckiej zostało kilka stołów, krzeseł, tablica, kozioł do zajęć wychowania fizycznego oraz stojak do map, który nadal jest w szkole jako wyposażenie klasy humanistycznej.

28.10.1995 roku Szkoła Podstawowa w Nawodnej otrzymała imię Wspólnej Europy. Przyświecają jej cele i dążenia Unii Europejskiej. Szkoła otrzymuje sztandar ufundowany przez Rade Miejską w Chojnie. Hymnem szkoły zostaję „Oda do radości”

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.