Reklama [góra]

/center>

Bogusław Wołoszański na Cedyńskiej Nocy Muzeów


Dziennikarz Bogusław Wołoszański znany z kultowego telewizyjnego programu "Sensacje XX wieku" będzie gościem Cedyńskiej Nocy Muzeów. 

Muzeum Regionalne w Cedyni po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim wydarzeniu kulturalnym jakim jest "Noc Muzeów". Wspólnie z Cedyńskim Ośrodkiem Kultury i Sportu przygotowali kilka niespodzianek dla miłośników historii. Poniżej prezentujemy program wydarzenia, które odbędzie się w piątek 13 maja.

Program:

19:00 – Gmina Cedynia na dawnej fotografii – pokaz zbiorów Muzeum Regionalnego w Cedyni i kolekcji prywatnych – sala posiedzeń Ratusz Miejski.

20.00 – Tajemnice Góry Czcibora…- zwiedzanie wystaw w Muzeum Regionalnym w Cedyni

20.30 – Szlakiem cedyńskich zabytków- spacer miejski z przewodnikiem: wieża widokowa i kościół z XIV w. dawne opactwo cysterek w Cedyni.

22:00 – „Sensacje XX wieku od kulis - spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim” - sala refektarza Hotel Klasztor w Cedyni, ul. M. Konopnickiej 10


Bogusław Wołoszański – dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej. Pomysłodawca oraz autor kultowego programu telewizyjnego i radiowego „Sensacje XX wieku”. Przez 32 lata związany z Telewizją Polską. W tym czasie zrealizował około tysiąca programów „Sensacje XX wieku” oraz kilkaset innych (m.in. „Punkt krytyczny”. „Archiwum XX wieku”, „To jest historia”). Jest autorem wielu audycji radiowych (m.in. „Sensacje XX wieku w Radiu Zet”), artykułów prasowych oraz książek przedstawiających mechanizmy polityczne i gospodarcze XX wieku. W 2006 i 2007 roku na postawie jego scenariusza powstał 13-odcinkowy serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” dla Telewizji Polskiej. Od 2011 do 2014 prowadził na antenie Polsat Play program pt. Skarby III Rzeszy. Od wiosny 2014 roku prowadzi nowy cykl dokumentalny Tajna historia XX wieku, również na antenie Polsat Play. W 2015 nawiązał ponownie współpracę z Telewizją Polską oraz stacją National Geographic, dla których realizuje kolejne sezony Sensacji XX wieku. W 2015 miał premierę pięcioodcinkowy cykl Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego. Za osiągnięcia zawodowe odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także nagrodą im. Bolesława Prusa, licznymi nagrodami telewizyjnymi i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Bogusław Wołoszański wraz ze swoim zespołem - kierownikiem produkcji Małgorzatą Marczuk oraz z konsultantem historycznym i rekonstruktorem Markiem Łukasikiem, spędzi kilka dni w Cedyni. Celem rekonesansu po obu stronach Odry, będzie odwiedzenie miejsc historycznych oraz zebranie informacji do przygotowania scenariusza nowych odcinków Przewodnika Historycznego Bogusława Wołoszańskiego. Przewodnikiem po regionie będzie dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski, który jako konsultant, brał udział w poprzedniej edycji programów dotyczących Pomorza Zachodniego.

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

Od 1997 roku, w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów, obchodzona jest "Europejska Noc Muzeów" (ang. The European Nights of Museums), w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy. Akcja ta jest ściśle związana z Międzynarodowym Dniem Muzeów.

Międzynarodowy Dzień Muzeów – coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

Tegoroczne hasło: Muzeum i krajobraz kulturowy. Zadaniem muzealników tego dnia będzie przedstawienie roli muzeów w tworzeniu i ochronie krajobrazu kulturowego, gdyż to właśnie muzea swoją wiedzą i doświadczeniem aktywnie włączają się do zarządzania i konserwacji otoczenia, w którym funkcjonują. Głównym zadaniem muzeów jest nadzorowanie dziedzictwa zgromadzonego w kolekcjach, jak i tych funkcjonujących poza murami muzealnymi. Muzea poszerzają zatem swoją misję o działania w otwartym obszarze – krajobrazie kulturowym, które je otacza i które wyznacza różnorodne formy odpowiedzialności za dziedzictwo kultury.

Organizatorzy: Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Muzeum Regionalne w Cedyni, Centrum Promocji i Turystyki w Cedyni

Partnerzy: Hotel Klasztor w Cedyni, Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.