Reklama [góra]

/center>

Jak minęła tegoroczna Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju?


Zakończyła się tegoroczna Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju. Głównym tematem tegorocznej imprezy było rolnictwo z okresu XIX i XX wieku i jego wpływ na życie mieszkańców miasta.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17:00 w Izbie Pamięci. Organizatorzy zaprezentowali zwiedzającym m.in. trzy wykłady: „Analiza rozwoju przestrzennego oraz historyczna zabudowa miasta Trzcińska-Zdróju” autorstwa W. Makuchowskiego i D. Buczkiewicza, „Żniwa i wykopki w okresie powojennym na terenach gminy Trzcińsko-Zdrój”, G. Zwolińskiego oraz „Pruscy junkrzy i ich dwory oraz polscy pracownicy przymusowi na ziemi Chojeńskiej”, T. Kołuckiego.

W trakcie sesji referatowej odbyła się uroczystość przekazania „Izbie Pamięci„ eksponatów, których darczyńcami byli bracia Kołuccy. R. Kołucki przekazał obraz olejny przedstawiający Bramę Myśliborską, a T. Kołucki, dwie antyramy z oryginalnymi środkami płatniczymi z okresu PRL-u i przedwojennych Niemiec. Na zakończenie części oficjalnej zaprezentował się zespół muzyczny „Trzy krzesła”, który tworzą P. Dunowski, W. Makuchowski i T. Baran. Zespół ten gra akustyczną muzykę instrumentalną, łącząc różne style i kierunki a tym samym traktując muzykę nieszablonowo i nadzwyczajnie. 

Następnie zwiedzano ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z miastem i okolicą, wystawę rzeźb absolwentów Liceum Plastycznego w Szczecinie, a także wystawę sprzętu i narzędzi rolniczych z XIX i XX wieku, która usytuowana była na placu naprzeciwko Izby Pamięci. Studenci z Studenckiego Koła Archeologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawili natomiast modelowe stanowisko archeologiczne oraz odpowiadali na pytania zwiedzających. Odbył się również blok gier i zabaw wywodzących się z średniowiecza. W międzyczasie dwie drużyny wzięły udział w miejskiej grze terenowej „Gra Tajemnic”, która tego dnia miała swoją premierę. Uczestnicy poszukiwali historycznych miejsc, związanych z II wojną światową i odkrywali fascynującą historię. Zwiedzający mieli również okazje degustować potrawy i wyroby kulinarne z okresu wczesnego średniowiecza, przygotowane w tradycyjny sposób wedle starych receptur: pajdę ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem, swojskie twarogi oraz wędliny, naturalne mleko oraz miody. 

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, stary młyn odwiedziło łącznie około 100 osób. Wśród odwiedzających było wielu mieszkańców miasta i gminy, otrzymaliśmy od nich wiele pochlebnych opinii dotyczących organizacji tegorocznej trzcińskiej Nocy Muzeów. Podziękowania składamy na ręce prelegentów, wolontariuszy, współorganizatorów oraz zespołu „Trzy Krzesła”. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy na kolejne edycje Nocy Muzeów w Trzcińsku-Zdroju.

Organizatorami imprezy podobnie jak w zeszłym roku było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej wraz z Urzędem Miasta i Gminy Trzcińsko Zdrój, Trzcińskim Centrum Kultury oraz Studenckim Kołem Archeologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.


Źródło, fot.:

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.