Reklama [góra]

Realizacja szczepień na terenie powiatu gryfińskiego oraz na co chorowaliśmy w 2015 roku?


W kraju trwa dyskusja na temat obowiązku szczepienia dzieci i młodzieży. Zwolennicy i przeciwnicy szczepień ścierają się na argumenty, również w internecie zdania są podzielone. Sprawdziliśmy jak przebiegała realizacja szczepień w powiecie gryfińskim.

W 2015 roku na terenie powiatu funkcjonowało 21 punktów szczepień, w tym 19 w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach programu szczepień ochronnych przeprowadzone były szczepienia obowiązkowe przeciwko gruźlicy, błonicy, tężcowi, odrze, różyczce, śwince, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciwko zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae typu B. Szczepieniami zostały objęte również dzieci z grup ryzyka narażone w sposób szczególny na zakażenie Streptococcus pneumoniae i wirusem ospy wietrznej.

Szczepieniem były objęte dzieci i młodzież z rocznika 1996 - 2005. Zdecydowana większość została zaszczepiona. Na dzień 31 grudnia PPIS odnotował 17 dzieci i 27 opiekunów prawnych uchylających się od obowiązku szczepień. Do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego trafiło 11 wniosków dotyczących wszczęcia postępowania oraz nałożenia grzywny. 

W minionym roku doszło w regionie do trzech przypadków zatruć pokarmowych bakterią Salmonellozy, wszystkie trzy osoby były hospitalizowane. 8756 osób miało podejrzenia zachorowania na grypę, 8 osób zostało hospitalizowanych. Najczęstszą chorobą wśród dzieci była ospa wietrzna, odnotowano 776 zachorowań. Zarejestrowano dwie choroby przenoszone drogą płciową, nie było nowych przypadków zachorowań na AIDS oaz zakażonych wirusem HIV.

Dane pochodzą z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gryfinie. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.