Reklama [góra]

Nowa atrakcja turystyczna w Cedyni


Niewiele osób wiedziało, że nad Odrą w gminie Cedynia znajduje się najdalej na zachód wysunięty obszar Polski. Miejsce to stało się nową atrakcją turystyczną i zostało oznaczone pamiątkowym kamieniem. 

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowego monumentu oznaczającego zachodni kraniec Polski miało miejsce w miniona niedzielę 26 czerwca. Punkt znajduje się na terenie Gminy Cedynia, w Powiecie Gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim, pomiędzy wsią Stary Kostrzynek a Osinów Dolny, na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.


Kamień ustawiono z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Wyznacznika Najdalej Wysuniętego na Zachód Punktu RP w osobach Pana Zbigniewa Bogdanowicza i Tadeusza Martyki we współpracy Gminy Cedynia, oraz Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Gryfinie, Nadleśnictwa Mieszkowice, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i sponsorów (McDonald Cedynia).

Do kamienia prowadzi ścieżka edukacyjna o długości 620 metrów, zaczynająca się przy Pomniku Matek Polek niedaleko restauracji McDonald`s. Ścieżka prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 126 w kierunku Starego Kostrzynka. Na parkingu przy pomniku vis a vis mostu granicznego nad Odrą, ustawiono pierwszą z trzech tablic informacyjnych, opracowanych przez Pawła Pawłowskiego (COKIS) i Igora Szakowskiego (Zespół Parków Krajobrazowych). 

fot. UM Cedynia

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.