Reklama [góra]

Policja rozbiła gang narkotykowy


Szczecińscy policjanci zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się handlem narkotykami. Sprawcy działali między innymi na terenie powiatu gryfińskiego. W sprawie tej w chwili obecnej występuje 26 podejrzanych, z których 17 pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Sprawcy działali na terenie kilku powiatów naszego województwa, między innymi na terenie Myśliborza, Choszczna, Pyrzyc i Gryfina. Funkcjonariusze Policji z KWP w Szczecinie od ponad roku wykonują czynności w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie. Zanim postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami zostało wszczęte, funkcjonariusze Policji z Sekcji dw. Z Handlem Ludźmi i Przestępczością Narkotykową Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie przez wiele miesięcy wykonywali czynności służbowe w przedmiotowej sprawie.

Na początkowym etapie, postępowanie dotyczące osób zatrzymanych, przy których ujawniono środki odurzające lub substancje psychotropowe były prowadzone oddzielnie przez właściwe jednostki prokuratur rejonowych. Następnie, po uzyskaniu dowodów, że czyny poszczególnych osób pozostają ze sobą w związku i zostały popełnione w ramach działalności w zorganizowanej grupy przestępczej, postępowania te zostały połączone do wspólnego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie.

Zatrzymanie pierwszej z osób, której następnie przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, miało miejsce w marcu 2015r. W momencie zatrzymania podejrzanego, w jednym z użytkowanych przez niego mieszkań funkcjonariusze Policji zabezpieczyli łącznie blisko cztery kilogramy marihuany i amfetaminy. Dalsze zatrzymania w sprawie dokonywane były sukcesywnie.

W toku prowadzonego postępowania funkcjonariusze Policji przeszukali kilkadziesiąt pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych oraz pojazdów, w wyniku czego zabezpieczyli narkotyki oraz inne przedmioty mogące mieć związek z prowadzonym postępowaniem. Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano kilkadziesiąt osób.
W ramach prowadzonego śledztwa ustalono osoby, które kierowały zorganizowaną grupą przestępczą. Do chwili obecnej zarzuty te przedstawiono czterem osobom, którym zarzucono, iż od początku września 2014r. do końca kwietnia 2015r. Na terenie województwa zachodniopomorskiego kierowali zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było popełnianie przestępstw związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i uczestniczeniem w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek extasy, jak również z odpłatnym i nieodpłatnym udzielaniem środków odurzających i substancji psychotropowych indywidualnym osobom. Rola osób kierujących grupa polegała między innymi na koordynowaniu i nadzorowaniu działań poszczególnych członków grupy, podejmowaniu decyzji o czasie, miejscu i ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych przekazywanych pozostałym członkom grupy oraz innym osobom, jak również finansowym rozliczaniu członków grupy.

Pozostałym zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty związane z uczestnictwem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczestnictwem w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych.
W toku postępowania w dalszym ciągu wykonywane są czynności procesowe i trwa gromadzenie materiału dowodowego, a sprawa ma charakter rozwojowy.

Za popełnienie opisanych czynów podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności w wymiarze od 2 – 12 lat.

fot./źródło: KWP Szczecin

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.