Reklama [góra]

/center>

Spotkanie na temat dotacji na instalacje fotowoltaicze


10 marca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozpoczął już trzeci nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Prosument, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w małe, przydomowe instalacje do produkcji energii odnawialnej, głównie instalacji fotowoltaiczne.

WFOŚiGW w Szczecinie jest jednym z kilku wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które zaangażowały się w realizację programu NFOŚiGW pt. Prosument. Szczeciński WFOŚiGW jest w tym zakresie z pewnością w gronie najlepiej radzących sobie wojewódzkich funduszy.

Fundusz na zakup i montaż instalacji udziela kredytu oprocentowanego 1% w skali roku i dofinansowuje przedsięwzięcie w wysokości 40%. Pozostałą część kosztów, czyli 60% wartości instalacji rozkłada na wygodne, niewielkie raty. Dzięki temu nie jest wymagany absolutnie żaden wkład własny, gdyż raty spłacane są z zaoszczędzonych rachunków. Należy tu nadmienić, że osoba posiadająca własną instalację, rozlicza się z zakładem energetycznym co 6 miesięcy, a co za tym idzie, nie otrzymuje już regularnych rachunków tak jak do tej pory co dwa miesiące. A dzięki bilansowaniu półrocznemu, o rachunkach może w zasadzie zapomnieć.

Realizację drugiej edycji programu Prosument z budżetem na poziomie 50 mln zł WFOŚiGW w Szczecinie rozpoczął w połowie grudnia 2015 r., jednak wstrzymał przyjmowanie wniosków w połowie ubiegłego miesiąca.

WFOŚiGWw Szczecinie szacuje, że kwota 50 mln zł przyznana mu w drugiej edycji programu Prosument pozwoli na zamontowanie na terenie województwa zachodniopomorskiego około 1200 nowych mikroinstalacji OZE.

Osoby zainteresowane dofinansowaniem na zakup i montaż mikroinstalacji OZE na terenie województwa zachodniopomorskiego mogą w tym celu odwiedzić jeden z trzech punktów obsługi klientów w programie Prosument, które szczeciński WFOŚiGW uruchomił w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku.

Czym jest fotowoltaika?
Moduły fotowoltaiczne (PV) przekształcają promienie słoneczne na prąd elektryczny, który dalej jest wykorzystywany na bieżąco w naszych domach. Nasłonecznienie w Polsce jest bardzo stabilne i korzystne dla tego typu systemów. Polskie prawo już dziś pozwala także na przyłączanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Dzięki uchwalonej ustawie tzw. Mały Trójpak Energetyczny dostawca energii elektrycznej ma obowiązek bezpłatnego przyłączenia instalacji fotowoltaicznej poprzez wymianę licznika energii na dwukierunkowy. Posiadając instalację PV ograniczamy zużycie energii elektrycznej z sieci energetycznej do minimum. Tym samym stajemy się niezależni od wzrostu cen energii elektrycznej.

Produkcja własnego prądu pozwala na znaczne oszczędności. Typowa 4 osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 3000 kWh. Zamontowana instalacja PV o mocy 3,0 kW wyprodukuję rocznie ok. 3000 kWh – jest to znaczący udział w rocznym zużyciu energii elektrycznej. Aby uzyskać taką moc powinniśmy zainstalować 12 modułów fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 250 Wp. Należy także pamiętać o tym, iż żywotność instalacji PV to ponad 25 lat !

Aby uzyskać więcej informacji na temat instalacji fotowoltaicznych prosimy o kontakt z naszym ekspertem pod numerem telefonu 603-304-431. Spotkanie i konsultacja z naszym doradcą technicznym jest BEZPŁATNA. Już dziś jest czas, aby słońce pracowało na Twoje spokojne jutro.

Kiedy rozpocząć planowanie i rozpocząć oszczędzanie?
Nie należy odkładać decyzji o inwestowaniu w fotowoltaikę na ostatnią chwilę. Już teraz powinnyśmy rozpocząć wszystkie formalności z tym związane, przygotować wnioski, zaprojektować instalację. Wtedy uzyskamy pewność, że nasza instalacja będzie zamontowana w pierwszym etapie programu Prosument uzyskując tym samym maksymalne dofinansowanie w wysokości 40% bez wkładu własnego.

Firma piTERN pomaga już dziś!
Firma piTERN od 13 lat zajmuje się tylko i wyłączenie systemami solarnymi, jako jedna z niewielu firm w Polsce ma na swoim koncie realizację instalacji fotowoltaicznych o megawatowych mocach, działając na terenie Europy zdobyła doświadczenie w tej innowacyjnej branży.

Obecnie piTERN wspiera inwestorów, rolników i osoby prywatne w rozwijaniu projektów fotowoltaicznych. Działający w firmie piTERN dział projektowy pomaga w wyborze odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Dariusz Szumiło – Sołtys Dobropola.
Instalację uruchomiłem w kwietniu zeszłego roku. Ma moc 5 kW (kilowatów) i na dzień dzisiejszy mam już wyprodukowane ok 5200 kWh, czyli więcej niż się można było spodziewać. Wcześniej płaciłem za rachunki ok 500 złotych co dwa miesiące, rocznie to była kwota 3000 złotych. Teraz rachunków już nie dostaję, bo energia wyprodukowana z mojej instalacji pokrywa moje zapotrzebowanie, a za nadwyżki płaci mi Enea. Skorzystałem oczywiście z programu Prosument i dofinansowania 40%, a resztę spłacam sobie z kredytu oprocentowanego 1%. Rocznie kosztuje mnie to nieco ponad 1500 pln, tak więc instalacja spłaca się sama z zaoszczędzonych rachunków. Chyba jak większość klientów rozpatrywałem oferty z kilku firm, ale górę wzięło wieloletnie doświadczenie firmy i absolutnie się nie zawiodłem.

Aby ułatwić Państwu zapoznanie się z tematem zapraszamy na spotkanie jakie odbędzie się w dniu 15 czerwca 2016 roku (środa) o godz. 17:00 w budynku Rady Miasta w Chojnie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.