Reklama [góra]

/center>

Zbrodniarz stulecia z premedytacją dokonywał zbrodni między innymi w pobliżu Bań oraz Mieszkowic


Zbrodniarz stulecia. Dokonywał zuchwałych i przerażających zbrodni nw latach 1856 - 1862 na pograniczu ówczesnych powiatów Gryfino, Pyrzyce, Myślibórz. Przerażający oprawca i degenerat urodził się 28 IV 1828 roku w leśniczówce koło Barlinka, nazywał się Karl Friedrich Masch.


Karl Friedrich Masch na niemieckiej rycinie
Ciemiężca wychował się w małej myśliborskiej wiosce Sitno. Po zakończeniu nauki w pobliskiej szkole pełnił służbę u właścicieli majątku ziemskiego w Sitnie. Po odbyciu służby wojskowej zamieszkał u swojego brata w Derczewie koło Lipian. Później przez dość długi okres czasu zamieszkał w grobowcu właścicieli dworu w Sitnie. Nadchodzi rok 1848 - seria narodowych zrywów rewolucyjnych przetacza się przez Europę. Przyszły zbrodniarz zostaje powołany ponownie do wojska.
Karl Friedrich Masch
Po powrocie zamieszkuje u swojego brata Gotlieba w Tetyniu. W  tej małej miejscowości w pobliżu Bań dokonuje swojej pierwszej krwawej zbrodni w roku 1856.

Kościół neogotycki w Sitnie zbudowany w roku 1849
Widok majątku w Sitnie z wieży kościoła
Pierwsza zbrodnia otworzyła drogę do kolejnych. Oprawca żebrał, dokonywał podpaleń w okolicznych wioskach. Ukrywał się początkowo w leśnych gęstwinach, później w doskonałej kryjówce w pobliżu Pyrzyc - Pyrzckiej Jamie, po czym wynalazł sobie kolejną kryjówkę w Warszyńskim Młynie k. Pyrzyc. W nocy 10/11 maja 1861 r. wraz z bratem Marcinem w Mostkowskim Młynie k. Lipian porąbał siekierą sześć osób (właściciela młynu, dzieci i służbę).


Dokonał ponad 3000 śmiałych zbrodni, 20 razy brał udział z bronią w ręku. 12 osób zostało przez oprawcę zabitych lub uduszonych.

Po zlokalizowaniu kryjówki pod Warszynem i ujęciu brata, zbrodniarz ukrywał się w pobliżu Kołbacza. Nagle wypłoszony znalazł się w Piasecznie koło Bań. Zdekonspirowany w Piasecznie uderza gwałtownie młotkiem w głowę 23 letnią mieszkankę wioski, gospodynię w majątku. Następnie ukrywał się w małej, nieistniejącej już wiosce Stolpchen koło Mieszkowic, gdzie dokonał kolejnej zbrodni: "Ale wróćmy do Stolpchen i cofnijmy się nieco w czasie. Jest 9 września 1860 roku. W kącie miejscowej karczmy, prowadzonej przez małżeństwo Brandtów, siedzi nikomu nie znany facet. Z zaplecza zaś dobiegają odgłosy ostrej awantury. To pani Emilie Brandt kłóci się ze swoim bratem, miejscowym czeladnikiem kowalskim, Karlem Ludwigiem Liebigiem. Powód awantury nie jest znany. Wiadomo tylko, że Karczmarka wyrzuca brata z kuchni, a ten przysiada się do nieznajomego. Ten nieznajomy to oczywiście Masch. O czym rozmawiają? Może kowal skarży się na bogatą siostrę, która nie chce wspomóc ubogiego brata? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast to, że następnego ranka służąca znajduje ciała zamordowanych państwa Brandt, a późniejsze śledztwo wykazuje, że zbrodnię popełnili razem Masch i Liebig."

Karl Friedrich Masch został ujęty we frankfurckiej karczmie, gdzie wszczął bójkę z policjantem po zamordowaniu i obrabowaniu woźnicy koło Eberswalde. W czasie śledztwa krwawy oprawca przyznał się do kilku zbrodni. Podczas prac związanych ze śladami zbrodni po raz pierwszy przeprowadzono dowód z mikroskopowej analizy włosa. Badania dokonał dr. Lender z Myśliborza. Ówczesna prasa niemiecka rozpisywała się szeroko się o bestialskim zbrodniarzu.

Sąd przysięgłych w dniu 14 października 1862 r. skazał zbrodniarza na karę śmierci. Wyrok został wykonany w Kostrzynie w dniu 18 VII 1864 roku.Źródła : Edward Rymar, "Pyrzyce i okolice poprzez wieki", s.161, Pyrzyce 2009, http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=14403 (dostęp 11 V 2016)

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.