Reklama [góra]

Strażacy ćwiczyli działania ratownicze na terenie elektrowni


Na terenie Elektrowni Dolna Odra doszło do pożaru, dwóch pracowników zostaje uwięzionych, ratownicy muszą walczyć z czasem, podczas akcji jeden z nich zostaje przygnieciony metalową konstrukcją. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały miejsce na terenie elektrowni w Nowym Czarnowie. 


Założenie ćwiczeń przewidywało zapłon i deflagrację biomasy zalęgającej konstrukcję taśmociągu podczas prac naprawczych prowadzonych przez firmę zewnętrzną na poziomie – 4,5 m nawęglania. Dwóch pracowników zostaje uwięzionych na poziomie - 4,5 m. Manekiny oraz statysta znajdują się w różnych punktach pomieszczenia, miejsce zdarzenia zadymione, brak oświetlenia w obiekcie objętym działaniami ratowniczymi. W trakcie ćwiczeń ratownik zostaje przygnieciony konstrukcją taśmociągu, bez użycia sprzętu nie ma możliwości wydostana się, ciśnienie w aparacie powietrznym 80 atm. Zachodzi konieczność dostarczenia zapasowego aparatu powietrznego oraz uwolnienia za pomocą poduszek powietrznych lub rozpieraczy. Działania ratowników polegają na ewakuacji poszkodowanych z zagrożonego terenu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy zaopatrzeniu urazów zagrażających bezpośrednio życiu oraz przygotowaniu osób poszkodowanych do przekazania ZRM.


W ćwiczeniach udział brały siły i środki: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie, OSP Radziszewo, OSP Wełtyń, OSP Sobieradz oraz Wydział Ratownictwa Technicznego Elektrowni Dolna Odra.


Celem ćwiczeń było zapoznanie się strażaków z zagrożeniami pożarowymi występującymi na terenie zakładu, możliwościami ewakuacyjnymi, jak również z możliwościami prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dojazdy pożarowe i przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę do celów gaśniczych. Ćwiczenie miało również dać możliwość praktycznego sprawdzenia przez pracowników zakładu obowiązujących procedur oraz zasad i umiejętności postępowania na wypadek pożaru lub innego zagrożenia do momentu przybycia służb ratowniczych.

fot./źródło: KPPSP Gryfino

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.