Reklama [góra]

I Ty możesz uratować komuś życie, pomóżmy Arkowi!


Szpik to główny narząd ciała krwiotwórczy stanowiący od 3 do 4 % wagi ciała. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-50 lat. Jednak prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie, dlatego im więcej potencjalnych dawców tym większa szansa na życie dla chorego. 

Człowiek zaczyna myśleć inaczej gdy wie, że z dnia na dzień może stracić wszystko, że każdy kolejny dzień może być ostatnim – to słowa 29- letniego Arka Pawełkiewicza z Polic.

30 stycznia 2016 r. na długo zostanie w jego pamięci. Tego dnia usłyszał diagnozę - ostra białaczka limfoblastyczna. Wcześniej wiódł normalne życie. Kocha sport i podróże. Marzył o skoku ze spadochronem i wyjeździe na wakacje ze znajomymi, teraz marzy jedynie o tym, żeby wyzdrowieć. Chciałby pójść na spacer, pojeździć na rowerze lub pobawić się z bratanicami- Nadią i Niną.

Dla Arka jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Walczy o niego rodzina i znajomi z Polic, Chojny i Szczecina.

Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku. Pomożesz? Bo możesz – Masz to w genach!

Rejestracja jako potencjalny dawca to przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do określenia cech zgodności antygenowej. Faktycznym dawcą zostaniesz wtedy, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności antygenowej, jak chory pacjent.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się:

Data: 20 listopada 2016 r.
Godziny: 10:00 – 16:00
Miejsce: Centrum Kultury w Chojnie
Adres: Plac Konstytucji 3-go Maja, Chojna

Chory na białaczkę dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepu komórek macierzystych od zgodnego genetycznie, niespokrewnionego dawcy. Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - stosowane w ok. 80% przypadków

- Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji.
- Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.
- Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu.
- Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godziny.
- Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej – stosowane w ok. 20% przypadków

- Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. jednego litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. dwóch tygodni.
- Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy.
- Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia

Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

1 komentarz:

  1. Ludzie przecież lek na białaczkę tak samo jak na raka piersi i macicy istnieje tylko nasz chory kraj go nie refundację tylko mało skuteczną chemię i naraża ludzi na powikłania związane z przeszczepem. .. zamiast zbierać dawców zbiwralabym się pod Sejmem i nie odeszła dopuki darmozjady nie zaczną refundowac leków !!

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.