Reklama [góra]

Oszuści coraz bardziej zuchwali, próba wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta"


Metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukiwani są starsi ludzie. Złodzieje są coraz bardziej zuchwali, dlatego powinniśmy przestrzegać naszych krewnych o telefonach od osób, które mogą podszywać się pod członków rodziny i prosić o pieniądze.

Gryfińska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność - tylko wczoraj w Gryfinie doszło do jednego oszustwa i jednej próby wyłudzenia pieniędzy. W jednym przypadku ofiara straciła kilkanaście tysięcy złotych. Tym razem podszyto się pod funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji.

Gryfińska Policja apeluje - żaden funkcjonariusz osobiście nie przychodzi po pieniądze oraz nie podaje numeru konta na który należy je przelać. Takie czynności wykonuje się tylko w komendzie policji.

W całej Polsce wciąż dochodzi do kolejnych prób wyłudzania pieniędzy tzw. metodą na wnuczka modyfikowaną przez sprawców w różny sposób. Ofiarą oszustwa padają zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się np. za policjanta CBŚ "poleca" przelać szybkim przekazem pocztowym pieniądze. Tak było w Gryfinie w dniu wczorajszym. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.

Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze poinformować o takiej sytuacji Policję, poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego, nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni), nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel, potwierdzić informację u innych członków rodziny.

Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście oraz nie wpuszczać ich do naszego mieszkania. We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi poruszają się oszuści.

2 komentarze:

  1. Nauczcie się pisać...

    OdpowiedzUsuń
  2. Własnie analfabeci jesteście?

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.