Reklama [góra]

Polka wybierała prezydenta Niemiec [video]


W Niemczech system wybierania głowy państwa jest zupełnie inny niż w Polsce. Tam Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec wybiera specjalne gremium, zwane Zgromadzeniem Federalnym. Wśród polityków i osób znaczących dla kraju, znalazła się Polka mieszkająca w niewielkiej miejscowości Staffelde niedaleko Gryfina - Marta Szuster.
Pani Marta jest radną gminy Mescherin. Od 4 lat mieszka wraz z mężem i trójką dzieci w Staffelde. Aktywnie działa na rzecz współpracy polsko - niemieckiej. Urodzona w Polsce, jako dziecko wraz z rodziną przeprowadziła się do Hamburga, do kraju wróciła już jako pełnoletnia osoba. Studiowała w Szczecinie, gdzie poznała obecnego męża. Obecnie razem z nim i dziećmi przenieśli się z Gryfina do niewielkiej miejscowości po drugiej stronie Odry i jak mówi tutaj czuje się najlepiej, pogranicze to jej miejsce na ziemi.

Posiada dwa obywatelstwa, sama mówi, że czuje się i Polką i Niemką. Jej chęć współpracy i zaangażowanie zauważyło SPD - Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, która zaproponowała kandydaturę Szuster do Zgromadzenia Federalnego.

Udział w głosowaniu na głowę państwa w Niemczech to duża odpowiedzialność. Nie ma wyborów bezpośrednich, znalezienie się w gremium to spory zaszczyt. Pani Marta znalazła się pośród ok. 1200 osób głosujących w imieniu całego kraju.

Nowym prezydentem Republiki Federalnej Niemiec został 61-letni Frank-​Walter Steinmeier, który w niedzielnym głosowaniu zdobył 931 z 1253 głosów elektorskich. Steinmeier był wspólnym kandydatem rządowej koalicji CDU/CSU i SPD, popierali go również Zieloni i liberałowie z FDP.

Na zdj. Od góry Marta Szuster w Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, na dole z kanclerz Angelą Merkel i z boku z nowym prezydentem Frankiem Walterem Steinmeierem. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.