Reklama [góra]

Kuratorium ostrzega przed niebezpieczną grą nastolatków


Kurator Oświaty wydał komunikat ostrzegający przed grą "Niebieski Wieloryb", która polega na wykonywaniu określonych zdań do realizacji, wśród których jest samookaleczenie a nawet samobójstwo. 

Do gry Blue Whale Challenge przyłączają się dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów, polega ona na systematycznym okaleczaniu się a może nawet doprowadzić do popełnienia samobójstwa. Każdy z graczy ma "opiekuna" który wyznacza wyzwania.

Do zachodniopomorskich szkół trafił list z kuratorium oświaty, który publikujemy poniżej.

Dyrektorzy Szkół i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych 
województwa zachodniopomorskiego, 

z wielkim niepokojem przekazuję informację, otrzymano z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie o stwierdzonych wśród uczniów zachodniopomorskich szkól przypadkach samookaleczeń pod wpływem gry - "Niebieski Wieloryb". 

Gra ,"Niebieski Wieloryb" powstała w Rosji i jest aktualnie coraz bardziej popularna wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie. Zadania polegają mi.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych podobnych zadań. zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci, które są podatne na tego rodzaju manipulacje. 

W związku z. powyższym proszę o niezwłoczne podjęcie stosownych działań służących zapoznaniu nauczycieli, uczniów i rodziców z zagrożeniem, jakie wiąże się z ww. grą. 

fot. vkontakte

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.