Reklama [góra]

Podróż w czasie tylko w Szkole Podstawowej w Nawodnej [foto]


Korzystając doświadczeń innych szkół, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Nawodnej, postanowili zorganizować w ich placówce żywą lekcję historii. 8 marca w szkole gościła grupa artystyczna „Rekonstrukto” z Dębiny koło Zakrzewia w woj. lubelskim. 

Dzięki bardzo dobrze przygotowanemu pokazowi dzieci mogły odbyć podróż w czasie i na chwilę przenieść się do średniowiecza aby poznać życie rycerzy. Uczniowie rozpoczęli żywą lekcję historii od wiadomości na temat rycerzy i zakonów rycerskich, które pojawiły się w średniowieczu. 

Następnie wybrano jednego giermka, którego zapoznano z kodeksem rycerskim i pasowano na rycerza nadając mu imię Szymon Waleczny z Nawodnej. Nowy rycerz musiał wykazać się próbą sił i stoczyć pojedynek z doświadczonym krzyżowcem ( rycerzem Zakonu Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, zwanym potocznie szpitalnikiem, joannitą lub kawalerem maltańskim). Po próbie ciężkiego miecza dokonano przeglądu rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia. 

Przybliżono prawa obowiązujące w średniowieczu oraz kary za ich łamanie i związane z nimi narzędzia tortur, w tym dyby, w które zakuto „krąbnego kmiecia”. Modę średniowieczną zaprezentowały uczennice, które specjalnie na tę okazję przygotowały odpowiednie stroje. Na koniec każdy z uczniów miał możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami. Żywa lekcja historii bardzo podobała się uczniom i głęboko zapadła im w pamięć.


 


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.