Reklama [góra]

Śpimy o godzinę krócej, dlaczego musimy przestawić zegarki?


Dziś (tj. w nocy z soboty na niedzielę, 25 na 26 marca) wracamy do czasu letniego. Wskazówki zegarków przesuniemy do przodu i będziemy spali godzinę krócej. 

Dwa razy w roku zmieniamy czas, dlaczego to robimy? Ze względu na światło, a dokładnie dlatego aby ludzie maksymalnie wykorzystywali światło słoneczne. W obecnych czasach ten argument wydaje się nie mieć sensu a sama zmiana czasu powoduje niemałe problemy.

Większość sprzętu elektronicznego (telefony, smartfony, laptopy czy tablety) same poradzą sobie ze zmianą czasu i przestawią się o "godzinę".

Jak to się wszystko zaczęło? 

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin, który w humorystyczny sposób postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Przedstawił również wyliczenia związane z liczbą zużywanych świec gdy ludzie stają kilka godzin po wschodzie słońca i pracują jeszcze gdy robi się ciemno.

Poważnie temat zmiany czasu opisał Brytyjczyk William Willett w broszurce "Waste of Daylight", wydanej w 1907 r. Jednak pomimo znacznego lobby w rządzie brytyjskim nie udało mu się przeforsować tego pomysłu. Niekiedy jako twórcę tego rozwiązania podaje się George’a Vernona Hudsona, który chciał "lepiej wykorzystać długie dni lata".

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech czas przesunięto o godzinę do przodu, a 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Niedługo później i Brytyjczycy zaadaptowali to w Wielkiej Brytanii. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych wyjaśnił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji prądu. Ponownie po przerwie w USA w 1966 Kongres uchwalił Uniform Time Act wprowadzając po raz pierwszy podczas pokoju możliwość korzystania z czasu letniego.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku (w związku ze Stanem Wojennym zrezygnowano ze zmiany czasu na letni w 1982 roku). Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

własne/wikipedia

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.