Reklama [góra]

Duży pożar lasu - wspólne ćwiczenia straży pożarnej i służby leśnej [foto] [video]


Pożar został zauważony z wieży obserwacyjnej około godziny 10, jego wielkość nie była znana. Z powodu awarii silnika Nadleśnictwo nie mogło zadysponować lekkiego samochodu gaśniczego w celu rozpoznania. Zgodnie z zasadami dysponowania Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie na miejsce zdarzenia zadysponowało jednostki pierwszego rzutu z terenu Gminy Cedynia - tak wygląda początek scenariusza ćwiczeń straży pożarnej, które odbyły się w sobotę 22 kwietnia. 


Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania współpracujące służby Ochotniczej Straży Pożarnej i Służby Leśnej prowadziły działania mające na celu spowolnienie rozwoju pożaru, który objął teren około 10 arów i w dalszym ciągu się rozprzestrzeniał. Na miejsce pożaru zadysponowane zostały kolejne jednostki OSP oraz grupa operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Gryfinie z samochodem wężowym SW-2000, samochodem kwatermistrzowskim z pompą dużej wydajności oraz SLRR Nawara z quadem.

Po przyjeździe na teren działań grupy operacyjnej pożar obejmował swoim zasięgiem bardzo dużą powierzchnię i w dalszym ciągu rozprzestrzeniał się w kierunku północnym. Na miejsce koncentracji dojeżdżały kolejne jednostki dysponowane przez Stanowisko Kierowania. Kierujący Działaniem Ratowniczym wspólnie z pracownikami nadleśnictwa do ugaszenia pożaru zadysponował samolot gaśniczy Dromader.

Wiejący wiatr spowodował przeniesienie pożaru w inną część lasu znajdującą się w odległości ok. 500 m od pierwszego pożaru, co wymagało przegrupowania części sił i środków biorących udział w gaszeniu. Dzięki sprawnemu działaniu jednostek drugi pożar został szybko zlokalizowany i ugaszony.

Dzięki połączonym działaniom Straży Pożarnej i Służby Leśnej pożar został ugaszony. Po zakończeniu ćwiczeń nastąpiło podsumowanie i omówienie podejmowanych działań oraz poczęstunek grochówką oraz kiełbaską. 

W manewrach leśnych w Lubiechowie Górnym (gmina Cedynia) wzięły udział 22 jednostki straży pożarnej z gmin Mieszkowice, Moryń, Cedynia, Chojna, Trzcińsko Zdrój i Gryfina oraz Służby Leśnej.

Źródło: ospmoryn.pl/własne

Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.