Reklama [góra]

Kasztany jadalne z Krajnika Górnego w ogólnopolskim konkursie „Drzewo Roku 2017”


Uczniowie z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chojnie od kilku lat promują w środowisku lokalnym i ogólnopolskim piękne, stare, często zapomniane drzewa z ciekawą historią, drzewa z gminy Chojna i powiatu gryfińskiego. Wcześniej platan Olbrzym z Chojny, mamutowiec z Brwic i Krzywy Las z Nowego Czarnowa. 

W tym roku po raz 4 w finale ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku” znalazł się kandydat gimnazjalistów i uczniów z zawodówki w OSW w Chojnie– szpaler kasztanów jadalnych z Krajnika Górnego. Młodzi ekolodzy z Chojny chcą teraz te drzewa ocalić od zapomnienia i zniszczenia. Niegdyś była to piękna aleja obecnie to już tylko 7 drzew, które jeszcze są, które jeszcze żyją i czekają, żeby usłyszał o nich świat. Od 1-go do 30-go czerwca rusza głosowanie internautów.

Każdy będzie mógł oddać swój głos na jedno z 16 finałowych dziew, wśród których jest szpaler kasztanów jadalnych z Krajnika Górnego. Kasztany te rosły niegdyś w pięknym parku, który zajmował powierzchnię 5 ha, a jego największy rozkwit przypadał na drugą połowę XIX wieku. Od początku jego istnienia właściciele o korzeniach francuskich chcieli stworzyć w Krajniku Górnym „Małą Francję”. Cały obszar zaczęto obsadzać rożnymi gatunkami drzew i krzewów sprowadzanych prosto z Francji. Najbardziej spektakularnym elementem „Małej Francji” była Droga Kasztanowa.

W krajobrazie Francji takie drogi czy szpalery są pospolite, ale na terenie dzisiejszej Polski jest to jedyne znane tego typu stanowisko. Kasztany do dziś obficie owocują, a ich nasiona wyróżniają się słodyczą i smakiem charakterystycznym dla form hodowlanych.

Kasztany jadalne muszą pokonać w walce o tytuł Drzewa Roku 15 rywali, w tym jednego również z województwa zachodniopomorskiego. Więcej informacji o zbliżającym się głosowaniu i o drzewach finalistach tegorocznego konkursu można dowiedzieć się na stronie święto drzewa.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.