Reklama [góra]

Noc Muzeów w Trzcińsku ZdrójDźwięki „Czerwonych Gitar” czy „Waweli” wydobywające się z płyty winylowej witały gości tegorocznej Nocy Muzeów w Trzcińsku Zdroju a w prezencie przy wejściu otrzymać można było symboliczną „wejściówkę” stylizowaną na stary bilet kinowy. 


Pod hasłem „Kino, wino i śpiew czyli jak mieszkańcy Trzcińska dawniej spędzali czas wolny” odbyła się już po raz trzeci tego typu impreza w naszym mieście. W ciągu trwania imprezy odwiedziło nas ponad 100 osób zaś sala konferencyjna podczas trwania sesji referatowej i koncertu była wypełniona mieszkańcami i gośćmi.

Podczas sesji referatowej można było usłyszeć o historii poczty w Trzcińsku Zdroju, z prezentacji przygotowanej przez Tadeusza Kołuckiego, który jest związany z naszym miasteczkiem i działalnością Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej. Po raz kolejny przekazał do Izby Pamięci przygotowane tablice, dotyczące historii poczty w Trzcińsku Zdroju oraz zabytki ruchome, które wzbogacą naszą wystawę.

Kolejne referaty przygotował Grzegorz Zwoliński, który również działa na rzecz miasteczka i Stowarzyszenia. Pierwsza prezentacja traktowała o kinie „22 lipca”, które dawniej funkcjonowało w Trzcińsku wraz z krótką historią kina amatorskiego, które wtedy działało w miasteczku oraz pokazem filmów z tamtych lat.

Nie zabrakło gości potencjalnych, pracowników i założycieli kina: Pani Teresy Rychlińskiej i Pana Tadeusza Ostrowskiego. Uzupełnieniem tematu była przygotowana piętro niżej wystawa, gdzie można było zobaczyć oryginalne krzesła z kina, fartuch kinooperatora, dokumenty i plany kina a także sprzęt projekcyjny, montażowy oraz nagrywający na którym powstawały wyświetlane amatorskie filmy.

Opiekę merytoryczną nad wystawą sprawowali wolontariusze – osoby związane z kinem obecnie, którzy zainteresowanym gościom omawiali różnicę w kina kiedyś i dziś.

Kolejna prezentacja dotyczyła zespołu, który powstał w Trzcińsku Zdroju i podbił serca trzcińskiej publiczności nie jeden raz. Zespół „Słowianie” koncertował w okresie 1968-1972 i jego członkowie również pojawili się na naszej imprezie. Stowarzyszenie wręczyło im pamiątkowe teczki z referatami, tekstem jednej z piosenek, którą udało się odtworzyć oraz plakatem zespołu.

Został również odtworzony teledysk, który powstał na podstawie zdjęć z tamtych czasów. Sesję referatową zakończył podziękowaniem zaangażowanym w tworzenie wydarzenia wiceprezes Stowarzyszenia Dawid Buczkiewicz. O godzinie 21:30 wystąpił zespół „Trzy Krzesła”, który już po raz drugi współtworzył z nami to wydarzenie.

Zaprezentował on akustyczną muzykę instrumentalną, która nawiązywała do znanych utworów muzyki filmowej. Po godzinie 22:30 koneserzy kina zasiedli przed wielkim ekranem do filmu „Nosferatu”, który jest filmem niemym i sięga do początków światowej kinematografii. W czasie trwania wydarzenia na dla odwiedzających przygotowany był poczęstunek połączony z możliwością degustacji różnych win.

Na dole w tym czasie najmłodsi uczestnicy malowali postacie z ulubionych bajek i filmów animowanych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w współtworzenie wydarzenia: Urzędowi Miasta i Gminy Trzcińsko Zdrój, Trzcińskiemu Centrum Kultury, Studenckiemu Kołu Archeologicznemu Uniwersytetu Szczecińskiego, Zespołowi „Trzy Krzesła”, wolontariuszom, gościom specjalnym, referentom, patronom medialnym: portalowi Chojna24, portalowi IGryfino, Gazecie Chojeńskiej oraz wszystkim gościom za okazane zainteresowanie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.