Reklama [góra]

Do Szczecina obwodnicą Gryfina? - Poseł jest "za"


W środę 31 maja odbyła się konferencja prasowa w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino, która była następstwem spotkania roboczego w sprawie infrastruktury drogowej miasta i okolic. Przyjmując optymistyczną wersję, jeżeli tylko środki finansowe zostaną przyznane w tym roku już w 2022 roku jadąc na Szczecin nie będziemy musieli przejeżdżać przez Gryfino korzystając z nowo wybudowanej obwodnicy.

W spotkaniu wziął udział Poseł na Sejm RP Artura Szałabawka, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryn, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Gryfino Tomasz Miler, Starosta Powiatu Gryfińskiego Wojciech Konarski, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner wraz z zastępcą Grzegorzem Dziedziną, radny Rady Miejskiej w Gryfinie Zenon Trzepacz oraz sołtys Radziszewa Marek Gałęzowski.

Wszyscy obecni zgodnie stwierdzili, że docelowo pragną wybudować dużą obwodnicę od Żórawek po Węzeł Radziszewo, tak by nie wjeżdżając do miejscowości Gryfino, Czepino, Daleszewo i Radziszewo dojechać do autostrady A6.

To przyszłościowe spojrzenie wiąże się z zapewnieniem podstawy pod jej wybudowanie. Sporządzenie już teraz odpowiedniej dokumentacji wraz z wyznaczeniem wariantu przebiegu czekać będzie na te lepsze finansowo czasy, które mają nadejść po 2020 roku.

Na spotkaniu mimo koncepcji całościowej, skupiono się głównie na tej części obwodnicy, dotyczącej ściśle miasta Gryfina. Pod tą inwestycję w całości przygotowana dokumentacja wraz z opinią środowiskową i wariantem przebiegu trasy istnieje od kilku lat i czeka już tylko na realizację. 

Rozmawialiśmy dzisiaj o wielu kwestiach. Ta kluczowa, najważniejsza to oczywiście obwodnica miejscowości Gryfino. Dlatego, że mamy przygotowaną tam dokumentacje, mamy wybrany wariant przebiegu, jest to decyzja środowiskowa, która jest ważna do 2018 roku wiec musimy sie śpieszyć. - mówił Łukasz Lendner Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

GDDKiA bardzo poważnie zajęła się stworzeniem dalszych możliwości dla realizacji zadania. Podczas spotkania rozwiązano problem gasnącej ważności dokumentacji. Burmistrz Miasta i gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn ma możliwość prawną przedłużyć decyzję o utworzeniu obwodnicy o 4 lata. Taki wniosek zostanie przygotowany i zgodnie z deklaracją przyjęty tak by płynnie bez zagrożeń i nadmiernego pośpiechu zrealizować inwestycję.


Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Ministra o przyznanie tej kwoty i ma nadzieję, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a środki zostaną przyznane jeszcze w tym roku. Taki obrót sprawy w pełni popiera obecny na spotkaniu Artur Szałabawka Poseł na sejm RP.

- Najważniejsza jest bezpośrednia komunikacja różnych instytucji z sobą. Ja staram się być takim łącznikiem w tych wszystkich rozmowach. Mogę rozmawiać na poziomie ministerialnym jeżeli chodzi o pokazanie, że dana koncepcja jest dobra - mówił podczas spotkania Poseł

Jeżeli pieniądze zostaną przyznane jeszcze w tym roku, w kolejnym 2018, zgodnie z zapewnieniami Dyrektora GDDKiA wykonany zostanie etap koncepcji programowej z wyłonieniem wykonawcy, który potrwa około 12 miesięcy. Następnie uruchomiona zostanie formuła "zaprojektuj i zbuduj". Zasadnicza realizacja planowo odbywać się będzie w latach 2021-2022. Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.