Reklama [góra]

Firma obsługująca ZGDO z własną instalacją do przetwarzania odpadów, koniec sporu z marszałkiem


Radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego podjęli uchwałę w sprawie nadania firmie Eko Fiuk statusu RIPOK - Regionalnej Instalacji Przetwarzania Opadów Komunalnych. Firma z Mirosławca zajmuje się wywozem odpadów komunalnych z terenu gmin należących do Związku Gmin Dolnej Odry, z powiatu gryfińskiego to gminy Widuchowa, Banie, Cedynia, Moryń i Stare Czarnowo. 

O przedsiębiorstwie Eko Fiuk było głośno z chwilą gdy pojawiła się w naszym regionie. Przedsiębiorstwo w konsorcjum ze Spółką Gmin Dolnej Odry wygrało przetarg na wywóz odpadów z terenu 18 gmin zrzeszonych w ZGDO. Oferta firmy z Mirosławca była lepsza od tej złożonej przez konsorcjum Remondis - Jumar.

O firmie rozpisywały się również media ogólnopolskie, pisaliśmy o tym w artykułach Minister uratował Eko Fiuka, firma zamiast przetwarzać odpady sypie je do dziury? (publikacja Newsweeka) oraz Firma od śmieci ofiarą "niemieckich mediów" i samorządowców z PO?.

Spór był również na linii przedsiębiorstwo - Urząd Marszałkowski, Ci ostatni złożyli nawet doniesienie do prokuratury. Pracownicy firmy na początku czerwca podjęli protest - 40 samochodów firmowych zostało oflagowanych i oznaczonych banerami.

Według nowych przepisów instalacje RIPOK są przypisane do odpowiednich regionów, tylko i wyłącznie tam mogą trafiać odpady komunalne. O nadanie statusu Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych Eko Fiuk starał się od półtorej roku. Niektórzy wskazywali na fakt, iż problemów z nadaniem statusu RIPOK nie miała niemiecka firma Remondis.

- To co wydarzyło się przez ostatnie dwa lata, od 2015 roku, to mogę powiedzieć, że Urząd Marszałkowski zniszczył nam życie. Zabrał nam wszystko, co mógł zabrać. Zrobiono z nas przestępców w oczach gmin i radnych województwa - powiedziała w Radiu Szczecin Anna Fiuk. 

Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Dariusz Wieczorek z SLD zarzucili niszczenie polskiej firmy przez marszałka. Olgierd Geblewicz nie chciał komentować tych zarzutów - Proszę o sformułowanie pytań do mojego rzecznika. On udzieli panu odpowiedzi - usłyszeliśmy od marszałka jeden z dziennikarzy. 

Uchwała przeszła głosami radnych PiS i SLD, radni PO i PSL wstrzymali się od głosu. 

for. eko-fiuk facebook

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.