Reklama [góra]

Kran czy butelka, jaką wodę pić na upały?


Idzie lato przed nami upały. Co pić najlepiej? Odpowiedź jest prosta wodę. Woda jest ważnym składnikiem naszego organizmu. Uczestniczy w wielu kluczowych procesach. W trakcie upałów nasz organizm traci wodę i elektrolity poprzez pot. Utrata wody już w granicach 2% masy ciała może powodować m.in.: zaburzenia koncentracji, zmęczenie, senność, spadek tolerancji na wysiłek fizyczny. Ile wody należy pić ?

- Około 2-3 litrów w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy, wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce. Na odwodnienia najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pamiętać o tym, że kawa odwadnia organizm, więc zaleca się do kawy wypijać szklankę wody. Prostym sposobem na uzupełnienie braków zarówno wody i elektrolitów jest domowy napój izotoniczny. Można zrobić go z wody, cytryny, miodu i soli – mówi Natalia Podlaszczuk, dietetyk kliniczny, fizjoterapeuta sportowy.

Większość wód dostępnych w sklepach wykonane są z PET (politereftalan etylenu). Naukowcy wykazali , że podczas przechowywania wody z plastikowej butelki do wody przenika toksyczna substancja antymon. Antymon wg Światowej Organizacji Zdrowia jest niebezpieczny dla organizmu, wykazuje działanie rakotwórcze. Im dłużej woda jest przechowywana tym więcej ma w swoim składzie tego pierwiastka. Tym samym staje się bardziej szkodliwa. Warto wybrać wodę z kranu.

- Lato to czas częstych wyjazdów. Często jeździmy autem, rowerem lub motorem. Woda wpływa na lepszą pracę mózgu, czyli koncentracja. Gdy jesteśmy spragnieni mózg pracuje wolniej co wpływa na nasze zachowanie na drodze, a także samopoczucie. Tymczasem na wakacjach mamy dobrze się bawić - wyjaśnia Joanna Sienkiewicz - Szeląg, trener biznesu. 

Wodociągi Zachodniopomorskie dostarczają wodę do blisko pół miliona odbiorców na terenie 29 gmin Województwa Zachodniopomorskiego. Woda codziennie podlega specjalistycznym badaniom. Przedsiębiorstwo organizuje akcję społeczną, której celem jest promocja aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz picie wody zamiast napojów słodzonych cukrem.

Promotorami akcji edukacyjnej „Zdrowa Woda” są: Dorota Strąg reprezentantka Polski w siatkówce plażowej oraz Damian Zieliński, sprinter w kolarstwie torowym.

- Moje córki codziennie piją wodą. Biorą przykład ode mnie i mojej żony Ewy – przekonuje kolarz Damian Zieliński. Picie wody jest ważne ze względu na prawidłowe odżywianie. Aż 25,2 proc. populacji Polski jest otyła, jak wynika z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego. To o 2,9 proc. więcej niż średnia w Europie, która wynosi 22,3 procent.
Pod względem odsetka osób otyłych Polska wyprzedza Rosję, w której na otyłość cierpi 24,1 proc. społeczeństwa, a także Białoruś (23,4), Niemcy i Ukrainę (20,1 proc. osób otyłych w obu krajach). Spośród sąsiednich narodów od Polaków bardziej otyli są tylko Czesi (26,8 proc.) i Słowacy (25,7 proc.). 95% przypadków to otyłość będąca konsekwencją niezdrowego stylu życia – nieodpowiedniej diety, w której dominuje wysoko przetworzona żywność, bogata w tłuszcz i cukier, oraz braku aktywności fizycznej. W mniejszym stopniu o rozwoju nadwagi lub otyłości decydują geny, choć większość z nas właśnie rodzinną skłonnością usprawiedliwia tuszę swoją i swoich dzieci.

Na zdjęciu: Damian Zieliński promotor akcji edukacyjnej „Zdrowa Woda”. Prywatnie tata dwóch córek.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.