Reklama [góra]

Tu kiedyś była granica-Polsko niemieckie warsztaty dla młodzieży


W sobotę 15 czerwca w świetlicy wiejskiej w Bielinku odbyło się podsumowanie polsko - niemieckich warsztatów dla młodzieży „Tu kiedyś była granica”. 

 Uczestniczący w projekcie gimnazjaliści z Cedyni, Chojny, niemieckiego Angermünde i Szczecinia przez tydzień mieszkali w agroturystyce „Leśniczówka” w Piasku , w historycznym budynku poniemieckiej leśniczówki, która w czasach komunistycznych była siedzibą polskich Wojsk Ochrony Pogranicza

Pod okiem fachowców prowadzili na terenie gminy Cedynia wywiady i sondaże, robili zdjęcia i dokumentowali życie mieszkańców pogranicza za pomocą kamer filmowych, pracowali nad przygotowaniem wystawy fotograficznej i realizacją krótkiego filmu dokumentalnego. 


 Efekty swojej tygodniowej pracy zaprezentowali w Bielinku licznie przybyłej publiczności. Przybyli obejrzeli zrealizowany przez młodzież w Piasku i Osinowie Dolnym film dokumentalny ukazujący przemiany na polsko niemieckim pograniczu w okresie minionego 25 lecia i wystawę fotograficzną prezentującą przygraniczne życie w gminie Cedynia i ludzi pogranicza. 


Młodzi adepci dziennikarstwa zaprezentowali ponadto wyniki sondy , którą przeprowadzili na bazarze w Osinowie Dolnym, pytając niemieckich klientów i polskich sprzedawców o wzajemne postrzeganie się Polaków i Niemców, ich wiedzę o kraju sąsiada i nastawienie do takich zjawisk, jak otwarte granice czy migracja. 


Wystawa i film prezentowane będą w okresie od września do listopada w kilku miejscowościach po polskiej i niemieckiej stronie Odry, m. in. w Cedyni, Chojnie, Lunow i Bad Freienwalde.

Organizatorem projektu jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, a niemieckim partnerem Begegnungszentrum Lunow.

Magda Ziętkiewicz

koordynator projektu


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.