Reklama [góra]

Po raz siódmy "Epopeję, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa "


Po raz siódmy "Epopeję, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa" Grupa Teatralna Gliptykos z Gryfińskiego Domu Kultury zagra 7 stycznia  o godzinie 18. Nadal jest wielu chętnych, by obejrzeć ten spektakl. 

Taka informacja bardzo cieszy artystów, bo im więcej przedstawień, tym więcej osób grupa może wesprzeć. Dochód z najbliższego występu Gliptykos przekaże na leczenie i rehabilitację Abigail Skopińskiej.

Niespełna trzy lata temu zespół zagrał dla Abi, ale młodej gryfiniance nadal potrzebne jest wsparcie. We wrześniu 2010 miała poważny wypadek samochodowy, który brutalnie zmienił jej życiowe plany. Właśnie miała rozpocząć studia na wymarzonej psychologii... Na drodze to był zaledwie moment, ułamek sekundy, ale jakże tragiczny w skutkach - przykuł młodą kobietę do łóżka. 

Do dziś Abi wymaga stałej rehabilitacji, w tym prowadzonej podczas specjalistycznych turnusów. Terapia ta utrzymuje Abi w dość dobrej kondycji; rodzina dostrzega także pozytywne zmiany w kontaktach chorej z otoczeniem. Jest szansa, by te kontakty wzmocnić za pomocą Cyber-oka. 

To niezwykłe urządzenie - wynalazek polskich naukowców - pozwala chorym "mówić". To furtka, przez którą Abi może komunikować się ze światem zewnętrznym. Cyber-oko składa się z kamery na podczerwień i specjalnego programu odczytującego ruch gałki ocznej; pozwala m.in. śledzić miejsce na ekranie monitora, na które pacjent patrzy. Dzięki temu chora osoba może przekazać różne informacje. 

Kiedy dwa miesiące temu rodzina Abigail wypróbowała to urządzenie, rezultat zadziwił wszystkich. Jeszcze nigdy od wypadku w 2010 Abi nie przekazała tak wyraźnych komunikatów, jak za pomocą Cyber-oka. Bliscy chorej czynią starania, by kupić to urządzenie, ale kosztuje ono ok. 25 tys. zł. Rodzinie potrzebne jest wsparcie. Swoją cegiełkę do tej pomocy dokłada Gliptykos, przeznaczając na ten cel dochód ze sprzedaży biletów na styczniowe przedstawienie.

Bilety-cegiełki w cenie 15 zł dostępne będą od najbliższego wtorku 19 grudnia 2017 w sekretariacie Gryfinskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17 w dni robocze w g. 8-17; rezerwacja telefoniczna (odbiór biletów następnego dnia) pod numerem tel. 91-416-25-20.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o dwa teksty Grzegorza Reszki - "Audycja" i "Epopeja" - w których zespół twórczo "rzeźbił". W ekspozycji poznajemy grupę lokalnych artystów marzących o światowych scenach. Na razie nagrywają "mydło i powidło" w miejscowym studiu radiowym, ale mają apetyt na nakręcenie wielkiego wojennego filmu. Kiedy dowiadują się, że dostali na to środki z budżetu obywatelskiego, są pełni nadziei, że już za chwilę spełni się ich sen o międzynarodowej sławie. Trochę później nie jest już tak różowo - dotacja zostaje obcięta, budżet się nie domyka, pieniędzy brakuje na scenografię, rekwizyty, stroje, statystów... Ponadto, decydenci mają oczekiwania wobec twórców i swoją wizję wojennego obrazu. Wszyscy chcą przy filmie gmerać, stąd jego konwencja co rusz się zmienia - od patetycznej po absurdalną. Jak sobie z tym poradzą lokalni artyści? Odpowiedź pojawi się w ostatnim akcie sztuki. Tradycyjnie, w przedstawieniu pojawią się echa poprzednich spektakli GLIPTYKOSA a także gryfińskie akcenty. Aktorzy zaprezentują również swoje umiejętności wokalne i taneczne. Obiecują sporą dawkę humoru i... zdumienia nad rzeczywistością.

W przedstawieniu grają: Agata Cieciuch, Anna Pawłowska, Maria Piznal, Jolanta Romanowska, Danuta Świderek, Jolanta Witowska, Maria Zalewska, Barbara Żurowska, Rafał Ciszkiewicz, Arek Grunwald, Jerzy Miler, Andrzej Suszek.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.