Reklama [góra]

Zakłady bukmacherskie – czy bukmacherzy działają w Polsce legalnie?Prawo dotyczące hazardu od wielu lat wzbudza liczne kontrowersje. W celu ostatecznego uregulowania kwestii zakładów bukmacherskich, powstała nowelizacja ustawy, którą następnie wprowadzono w życie w kwietniu 2017 r. Jak te zmiany prawne odbiły się na sytuacji firm działających na rynku bukmacherskim? Jakie są najważniejsze założenia ustawy? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te i inne pytania. 


Przeprowadzona nowelizacja ustawy swoim zakresem objęła nie tylko zakłady bukmacherskie, ale także, a może nawet przede wszystkim, inne dziedziny hazardu, a więc licznie rozsiane po całym kraju automaty do gier, a także internetowe kasyna. My jednak skoncentrujemy się wyłącznie na kwestii zakładów bukmacherskich, ponieważ właśnie w tej dziedzinie ustanowione prawo jest najbardziej „liberalne”, a bukmacherzy mogą oferować swoje usługi zarówno w Internecie jak i w naziemnych placówkach.

Aż do 2017 r. brakowało jasnych, jednolitych przesłanek, dzięki którym osoba zainteresowana zakładami bukmacherskimi miała by pewność, że wybrana firma jest całkowicie legalna i działa zgodnie z prawem. Zmiany w przepisach wprowadzone w 2017 r. rozwiązały ten problem, „porządkując” jednocześnie całą branżę.

Jakie są więc najważniejsze regulacje? Każdy bukmacher, który chce wejść ze swoją ofertą zakładów do naszego kraju, musi uzyskać specjalną licencję przyznawaną przez Ministerstwo Finansów. Kryterium, które trzeba spełnić, żeby zdobyć takie zezwolenie, jest między innymi odprowadzanie podatków do budżetu państwa, a strony internetowe firm które nie otrzymają zezwolenia są blokowane. Blokada polega na ograniczeniu dostępu do tej strony z terytorium Polski i odbywa się na poziomie operatora dostarczającego Internet, na którym ciąży obowiązek nałożenia takiej blokady. Efekt tego działania jest prosty – osoba która chce wejść na zablokowaną stronę, otrzyma informację o braku licencji danej firmy na organizowanie zakładów bukmacherskich w Polsce. W ten sposób ustawodawca zlikwidował problem obecności na polskim rynku zagranicznych podmiotów organizujących zakłady bukmacherskie bez odprowadzania w Polsce należnych podatków, a tym samym zatroszczył się o zabezpieczenie budżetu państwa. Wspominając o odprowadzanych podatkach, nie mówimy o małych sumach, gdyż spodziewany zysk z tego tytułu może wynieść nawet 15 mld złotych w ciągu najbliższych 10 lat, co jest bez wątpienia kwotą astronomiczną. Pamiętajmy, że pieniądze te trafiając do budżetu państwa, będą służyły nam wszystkim, ponieważ wydatkowane będą na różne cele związane z funkcjonowaniem państwa. Wskazane zmiany ustawowe powinny więc mieć pozytywne przełożenie na polską gospodarkę, gdyż przez wiele ostatnich lat można było zaobserwować liczne zagraniczne firmy, które pomimo kierowania oferty do osób przebywających w Polsce nie płaciły tu podatków, łatwo więc wyobrazić sobie jak poważnie odbijało się to na krajowym budżecie.Ograniczenia w dostępie do firm bez licencji

W efekcie obowiązywania specjalnych licencji dla firm bukmacherskich (których uzyskanie jest warunkiem niezbędnym aby firma mogła uzyskać dostęp do polskiego rynku), przy jednoczesnym blokowaniu dostępu do stron firm które takiej licencji nie otrzymały, sytuacja na tym rynku znormalizowała się, ponieważ podmioty, które nie otrzymały takiego pozwolenia, nie mogą działać w Polsce nie tylko teoretycznie, ale również w praktyce. Strony internetowe bukmacherów nieposiadających licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów są bowiem zablokowane na terenie naszego kraju. Powstał, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, specjalny „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”, w którym umieszczane są adresy stron internetowych, które nie stosują się do obowiązującego w Polsce prawa. Rejestr ten jest na bieżąco aktualizowany, a bezpośredni adres pod którym znajduje się ten rejestr to: https://hazard.mf.gov.pl. Dzięki zastosowaniu wspomnianych rozwiązań, gracze mają pewność, że korzystają z usług firm działających zgodnie z prawem, gdyż przy próbie odwiedzenia strony firmy bez licencji, wyświetla się stosowny komunikat o tym informujący. Chcąc być przezornym, przed skorzystaniem z usług wybranej firmy bukmacherskiej warto się upewnić, czy znajduje się ona na liście legalnych bukmacherów. Lista ta została przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i opublikowana została na stronach internetowych tego Ministerstwa. Bezpośredni link do listy firm działających aktualnie zgodnie z polskim prawem znajduje się tutaj. Korzystając z tej strony, w każdej chwili można dokonać weryfikacji, czy bukmacher którym jesteś zainteresowany działa w zgodzie z polskimi przepisami prawa. Zgodnie z informacjami znajdującymi się na tej stronie, „karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia”, a więc należy pamiętać, że korzystając z oferty bukmachera nie posiadającego wymaganego zezwolenia, gracz również narażony jest na poważne konsekwencje prawne, dlatego warto wybierać wyłącznie firmy działające zgodnie z prawem. Nie będziemy koncentrować się na opisie poszczególnych bukmacherów, którzy taką licencję obecnie posiadają, gdyż najlepszych źródłem takich informacji będzie z pewnością bezpośrednia wizyta na podanej stronie Ministerstwa.

Blokada stron internetowych firm działających bez licencji z pewnością jest jednym z najważniejszych rozwiązań, które pozytywnie wpłynęły na uregulowanie branży hazardowej. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że bukmacherzy działający legalnie posiadają znacznie więcej cech, dzięki którym można ich dość łatwo odróżnić od firm działających bez zezwolenia. Sporo elementów na które warto zwrócić uwagę przy wyborze bukmachera, wymienione zostało na stronie https://www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy Zgodnie z informacjami, które możemy przeczytać na tej stronie, charakterystyczne cechy legalnie działających firm, to również, m.in. możliwość wykonywania płatności przy użyciu kart płatniczych i szybkich przelewów bankowych. Bukmacherzy działający legalnie powinni również posiadać stronę w polskiej domenie .pl oraz prowadzić stronę internetową w języku polskim. Warto zwrócić uwagę na te wszystkie kwestie jeszcze przed rozpoczęciem gry w wybranej firmie bukmacherskiej, gdyż zgodnie z przytoczonym wcześniej cytatem, gracz korzystający z oferty bukmacherów działających bez licencji również może podlegać karze.

Reklama legalnych bukmacherów


Nowelizacja przepisów ustawy hazardowej z 2017 r. nie omija również problemu reklamowania firm bukmacherskich. W praktyce nowe regulacje narzucają bardzo ostre restrykcje w zakresie promocji i reklamy, ponieważ uniemożliwiają ekspozycję reklamową w miejscach publicznych, a w środkach masowego przekazu ograniczają ją niemal wyłącznie do godzin nocnych. Oznacza to, że reklamy legalnych bukmacherów co prawda mogą być puszczane w radiu i telewizji, ale tylko w godzinach 22.00-6.00 (jednak z niewielkimi wyjątkami). Możemy już jednak czasem zaobserwować takie reklamy w telewizji (dość często jest emitowana w telewizji na przykład reklama bukmachera Fortuna). Ponadto firmy organizujące zakłady wzajemne nie powinny przedstawiać swojej oferty w pozytywnym kontekście, jako sposób na zarobek czy lepsze samopoczucie.

Wsparcie polskiego sportu przez legalnych bukmacherów


Poza tradycyjną reklamą i promocją, ustawodawca dopuścił również możliwość sponsoringu, co jest niezwykle istotne dla firm bukmacherskich, ale także dla polskich drużyn sportowych. W przypadku tej formy promocji firmy organizujące zakłady bukmacherskie mają dość dużo swobody i mogą publikować swoje logo np. na koszulkach zawodników czy na plandekach znajdujących się tuż obok boiska. Osoby oglądające mecze piłkarskie z pewnością zauważyły dość duży „wysyp” pojawiających się nazw bukmacherów, czy to na koszulkach zawodników czy też na elementach stadionu. Firmy bukmacherskie zdają sobie sprawę z tego, że sponsoring to dla nich ciekawy sposób na dotarcie do dużej rzeszy potencjalnych klientów, dlatego chętnie zostają sponsorami kolejnych klubów sportowych. Sponsoring ma duże znaczenie również dla drużyn i organizatorów rozgrywek ligowych, którzy są wspomagani środkami finansowymi pochodzącymi od sponsorów z branży bukmacherskiej. W dłuższej perspektywie być może kluby będą mogły osiągać lepsze wyniki, gdyż wsparcie finansowe z tytułu sponsoringu jest naprawdę znaczące.

Zakłady bukmacherskie – jaka przyszłość czeka branżę?

Zakłady bukmacherskie, choć po ostatnich zmianach prawnych zostały już nieco bardziej uregulowane, to nadal traktowane są przez wiele osób nieufnie. Wydaje się to jednak właściwe podejście, ponieważ obstawianie zakładów nadal jest formą hazardu i tym samym niesie ze sobą poważne konsekwencji w postaci uzależnienia, dlatego należy grać odpowiedzialnie. Oczywiście bukmacherzy kierują swoją ofertę wyłącznie do pełnoletnich osób. Traktowanie hazardu jako źródła dochodów z pewnością nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ostatecznie zdecydowana większość graczy ponosi poważne straty, a często kończy się to również uzależnieniem. Dlatego pomimo wielu zmian w prawie hazardowym, nie zalecamy korzystania z usług bukmacherów.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.