Reklama [góra]

Uroczystości Bożego Ciała na ulicach Chojny [foto] [video]


W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało przypadały na 31 maja. Tradycyjnie drogami miast, miasteczek i wsi przeszły procesję.

Głowna msza święta w Chojnie zaplanowana była w Kościele Mariackim o godz. 11:00. Po niej ruszyła procesja. Wierni przeszli ulicami: Mieszka I - Malarską - Klasztorną - Jegiełły - Chrobrego - Kościuszki. Zakończenie odbyło się przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku

Historia

W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca.

W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis.

Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział. Podobnie rzecz się ma w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Po raz pierwszy w Polsce wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Zobacz materiał filmowy z poprzedniego roku 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.