Reklama [góra]

Kolejna fala ekstremalnych upałów przed nami


W piątek 27 lipca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla naszego regionu. Obowiązuje ono przez najbliższe dwa tygodnie.

Przed upałami ostrzega również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które opublikowało specjalny komunikat:

Do Polski zbliża się kolejna fala upałów. MSWiA i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. 


W nadchodzących dniach termometry w całym kraju pokażą nawet powyżej 30 stopni. Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. 


Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem – w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.


Pamiętajmy, by wypoczywając nad akwenami wodnymi przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek. Od początku kwietnia utonęło już w Polsce 206 osób. Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. 

Jeśli zauważymy natomiast niebezpieczną sytuację nad wodą, dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. 


Bardzo ważne jest bowiem, aby przy zdarzeniach zagrażających życiu lub zdrowiu, wytłumaczyć służbom gdzie do nich doszło.Czytamy w informacji organów rządowych.

Przez najbliższe tygodnie w naszym województwie słupki rtęci na termometrach będą pokazywać powyżej 30 stopni Celsjusza.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca szczególną ostrożność na czas upałów. Dbajmy o bezpieczeństwo własne i innych, zwracajmy też uwagę na samopoczucie dzieci, osób starszych, a także tych, którzy mają problemy z nadciśnieniem. Na spacery z psem wybierajmy godziny poranne lub wieczorne, kiedy promienie słoneczne nie są tak intensywne.

foto / archiwum

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.