Reklama [góra]

Finał sprawy sądowej byłego radnego powiatowego. Tomasz Siergiej uniewinniony


Przed Sądem Rejonowym w Gryfinie zakończyła się sprawa przeciwko Tomaszowi Siergiejowi. Były radny Rady Powiatu i członek Zarządu Powiatu został od dwóch czynów uniewinniony, a co do jednego sąd umorzył postępowanie. 

Siergiej był oskarżony o poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Takie oświadczenia, w którym wykazuje między innymi stan majątku, zarobki i posiadane nieruchomości, musi składać co roku każdy radny. 

– CBA po donosie, który otrzymała od jednego z dziennikarzy, przez rok kontrolowała moje oświadczenia majątkowe – mówi nam Tomasz Siergiej. – Rada Powiatu dwukrotnie odrzuciła wniosek o moje odwołanie, a Sąd wydając wyrok, przyznał rację radnym.

Centralne Biuro Antykorupcyjne na początku 2017 roku złożyło wniosek do Rady Powiatu o odwołanie Siergieja z funkcji Członka Zarządu, twierdząc, że ten poświadczył nieprawdę w oświadczeniu majątkowym, nie umieszczając tam informacji o pełnieniu funkcji w spółce prawa handlowego. 

W toku postępowania okazało się, że Tomasz Siergiej był członkiem rady nadzorczej w Polskiej Hodowli Koni sp. z o.o. Spółka nigdy jednak nie rozpoczęła działalności. Po tym, jak Siergiej został członkiem zarządu powiatu, złożył rezygnację z funkcji w spółce (miał na to trzy miesiące). Prokuratura uznała, że rezygnacja została złożona nieskutecznie, a sprawa trafiła do Sądu jesienią 2017 roku.

– Od dwóch czynów oskarżony został uniewinniony, a co do jednego Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne na 1 rok okresu próby i orzekł świadczenie pieniężne na cel społeczny w wysokości 1000 zł. Wyrok nie jest prawomocny – informuje nas Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie. 


Tomasz Siergiej był w przeszłości szefem powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej. Sprawa na dobre rozwinęła się tuż przed wyborami samorządowymi, w których również kandydował. W sierpniu 2018 roku o odwołanie go z funkcji członka zarządu powiatu zawnioskował wojewoda zachodniopomorski (nadany z ramienia PiS). Rad Powiatu odrzuciła ten wniosek, jednak Siergiej sam zrezygnował z pełnionej funkcji, do końca kadencji pełnił jednak mandat radnego Rady Powiatu.

Na zdj. Tomasz Siergiej podczas przekazania budynku Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie (fot. dost.)

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.