Reklama [góra]

Przed nami Triduum Paschalne czyli najważniejsze dni w życiu chrześcijan


Wielki post to czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Okres ten rozpoczynamy od Środy Popielcowej.

W ciągu 60 dni (bo tyle trwa Wielki Post) obowiązuje nas tzw. post ścisły. W Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek powinniśmy zjeść jeden posiłek do syta (maksymalnie dwa mniejsze). Dotyczy to osób w wieku od 18 do 60 lat, nie obowiązuje chorych i ciężarnych. 

W tym okresie zobowiązani jesteśmy do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (Środa Popielcowa, każdy piątek roku, Wielki Piątek).

Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkiejnocy) rozpoczyna się uroczystą mszą Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana ona jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Kolejnego dnia, kontynuowana jest liturgia, która została przerwana w Wielki Czwartek. Odprawiana jest droga krzyżowa a ołtarz jest obnażony (bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów).  Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Wielka Sobota to nie tylko czas na poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. To przede wszystkim przygotowanie na nadejście Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy świętej. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. 

Wielki Czwartek i Wielki Piątek wolne od pracy?

Pomimo tego, że te dni są bardzo ważne dla wiernych, niestety nie mają oni wolnego od pracy. Takim przywilejem natomiast cieszyć się mogą uczniowie. 

Sprawdź, kiedy w Polsce przypadają dni wole od pracy:

1 stycznia (wtorek) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia (niedziela) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
21 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
22 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (środa) - Święto Pracy
3 maja (piątek) - Święto Konstytucji 3 Maja
9 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
20 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (czwartek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (piątek) - Wszystkich Świętych
11 listopada (poniedziałek) - Święto Niepodległości
25 grudnia (środa) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.