Kajakowy Eko Maraton - udana impreza i niezwykłe widowisko [foto]


W niedzielne południe, 20 lipca zakończył się pierwszy Eko-maraton kajakowy organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko oraz Drużynę Ratowników Wodnych Moryń. Śmiało można powiedzieć, że takiej imprezy jeszcze w Moryniu nie było. Doskonałe warunki pogodowe przyciągnęły na moryńską plażę prawdziwe tłumy, choć jak mówią organizatorzy, to właśnie weekendowy upał oraz frekwencja, stanowiły dla nich ogromne wyzwanie. 


Tuż po rozpoczęciu maratonu, po wypłynięciu pierwszej załogi, na kąpielisku doszło do wypadku- tonął mężczyzna. Natychmiastowa akcja ratowników i trwająca ponad 17 minut reanimacja poszkodowanego sprawiła, że organizatorzy podjęli decyzję o przerwaniu na dwie godziny sztafety. Po godzinie 14 wznowiono maraton.

- Nie mogliśmy zdecydować inaczej, ratownicy walczyli o życie człowieka, widzieliśmy twarze plażowiczów, nie mogliśmy narażać uczestników sztafety, choć ich bezpieczeństwo zabezpieczał osobny patrol. Organizując i przeprowadzając maraton byliśmy świadomi odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa- stąd taka decyzja mówi Małgorzata Dorożyńska.

Począwszy od godziny 14.00 na Jeziorze Morzycko zmieniały się kolejne obsady w kajakach. W sumie, w czasie trwania maratonu, wystartowało 39 załóg. Zgłoszeni uczestnicy byli nie tylko mieszkańcami Morynia.

- Do wioseł stanęły załogi z Kostrzyna, Cedyni, Chojny, Gorzowa, Szczecina i nawet z Torunia. Wszystkich połączyła idea aktywnego wypoczynku, rekreacji na wodzie, oraz wspólnej zabawy bez uciążliwego halasu i zgiełku dodaje Krystian Pańczuk.

Bawiące się na moryńskiej plaży dzieci chętnie brały udział w zapowiadanym przez organizatorów Błękitnym Patrolu, poprzez zabawę ucząc się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po zapadnięciu zmroku, wypoczywający plażowicze z zainteresowaniem oglądali unikatowy, bo pochodzący z prywatnych, nieemitowanych zbiorów, pokaz filmów o skarbach podwodnego świata.

Zupełnie niezwykły był półmetek Eko-Maratonu: na Morzycko wypłynęły oświetlone lampionami i pochodniami łodzie, kajaki i rowery wodne. Wrażenie magii chwili potęgowała delikatna muzyka w tle oraz jarząca się światłami ogniska i pochodni plaża w Moryniu i Gądnie.

Chcieliśmy aby uczestnicy imprezy, choć na chwilę, znaleźli się w krainie wyobraźni. To było jedno jezioro, jedna idea, dwa brzegi, dwa żywioły: ogień i woda. Nie robiliśmy tego w blasku fleszy, bo i nie taki był nasz zamiar. Chcieliśmy, i mamy wrażenie, że się nam udało, aby w pamięci wszystkich uczestników imprezy pozostał jakiś ślad. Ulotności chwili, niezwykłości atmosfery nie sposób ani opisać ani utrwalić na kliszy. Wspomnienia tych emocji, poczucia solidarności, współpracy, spontaniczności będą najdoskonalszym zapisem tego, co wspólnie przeżywaliśmy - dodają organizatorzy.

O przychylności Gminy Moryń dla tej inicjatywy może świadczyć fakt udziału w sztafecie przedstawicieli magistratu. W niedzielnym etapie sztafety Eko- Maratonu kajakowego wziął udział burmistrz Morynia Jan Maranda, sekretarz Jerzy Choroszewicz oraz Sławomir Jasek.

To prawda- jesteśmy zmęczeni, fizycznie zmęczeni bo nasz maraton trwał tak naprawdę 48 godzin. Czy sen jest naszym marzeniem? Tak, ale nie jedynym! Największym jest to, aby za rok Eko- Maraton Kajakowy powtórzyć z równym zapałem, zaangażowaniem, z równie liczną publicznością i uczestnikami. Chcemy wspólnie doświadczać piękna tego miejsca, jego chwytającego za serce niepowtarzalnego uroku – mówią zgodnie organizatorzy.


Kto pływał po jeziorze Morzycko w Eko Maratonie? Poniżej lista startów:

1. Kamila Nowak (Stoki) - Tomasz Dorożyński (Szczecin)
2. Teresa Miotk (Prabuty) - Anna Brudnowska (Moryń)
3. Bartosz Witkowski (Dębno) - Marek Łągiewczyk (Chojna)
4. Paweł Złotopolski (Moryń) - Denis Rygielski (Moryń)
5. Iwona Strychacz (Widuchowa) - Eugeniusz Strychacz (Widuchowa)
6. Jolanta Szurkało (Gorzów Wielkopolski) - Krzysztof Szurkało (Gorzów Wielkopolski)
7. Katarzyna Tarasińska (Moryń) - Michał Potapiński (Moryń)
8. Julia Łysakowska (Szczecin) - Jakub Nowakowicz (Szczecin)
9. Barbara Lipińska (Toruń) - Andrzej Lipiński (Toruń)
10. Magdalena Jabłońska (Moryń) - Sławomir Stawiarski (Moryń)
11. Cecylia Olik (Kostrzyn) -  Elżbieta Łakomska (Kostrzyn)
12. Łukasz Napierała (Kostrzyn) -  Jakub Olik (Kostrzyn)
13. Dariusz Łakomski (Kostrzyn) - Miriam Łakomska (Kostrzyn)
14. Piotr Stołowski (Kostrzyn) -  Julia Stołowska (Kostrzyn)
15. Agnieszka Stołowska (Kostrzyn) - Patryk Kozłowski (Kostrzyn)
16. Lucyna Kadzikowska (Mieszkowice) - Filip Kadzikowski (Mieszkowice)
17. Marcin Dydymski (Moryń) - Paweł Dydymski (Moryń)
18. Piort Grejman (Moryń) - Iwona Dydymska (Moryń)
19. Jerzy Mika (Moryń) - Henryk Janicki (Moryń)
20. Bożena Kos (Moryń) - Piotr Kos (Moryń)
21. Kamila Nowak (Stoki) - Krystian Pańczuk (Chłopowo)

Obsada nocna
22. Piotr Brudnowski (Moryń)
23. Anna Brudnowska (Moryń) - Ola Olszak (Cedynia)
24. Ryszard Brzozowski (Witnica)
25. Paulina Myszogląd (Chojna) - Grzegorz Grzejszczyk (Chłopowo)
26. Katarzyna Tarasińska (Moryń) - Małgorzata Dorożyńska (Szczecin)
27. Patryk Brudnowski (Moryń)

Od godziny 4.40 dnia 20.07.2014 płynęli:
28. Sylwia Wróbel (Dębogóra) - Paweł Wróbel (Dębogóra)
29. Piotr Grejman (Moryń)
30. Stanisław Domaradzki (Moryń)
31. Barbara Potyraj (Moryń) - Tomasz Dorożyński (Szczecin)
32. Diana Łuksza (Chojna) - Małgorzata Werona (Chojna)
33. Patrycja Michalik (Moryń) - Stanisław Domaradzki (Moryń)
34. Sławomir Jasek (Klępicz)
35. Dariusz Łakomski (Kostrzyn)
36. Jan Maranda (Moryń) - Wiktor Maranda (Moryń)
37. Massimiliano Cuomo (Moryń) - Łukasz Zajączkowski (Moryń)
38. Robert Karwacki (Moryń) - Krystian Pejsak (Moryń)
39. Jerzy Choroszewicz (Moryń) - Anna Choroszewicz (Moryń)

Bądź wdzięczny za dar najmniejszy, a staniesz się godny otrzymywać większe”
/ Tomasz a Kempis/

Organizatorzy „Eko- Maratonu Kajakowego 24 godziny bez halasu i spalin” pragną z całego serca wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy wsparli wydarzenie wkładem pracy, pomysłami, dobrą radą, życzliwością, uśmiechem, uczestnictwem oraz darami materialnymi i niematerialnymi. Dziękujemy za Wasz czas, cierpliwość, zmęczenie i ogromne wsparcie. Pani Grażyno- lampiony, pochodnie oświetlały tę niezwykłą noc, panie Januszu- jest pan genialny w koordynacji ruchu pojazdów pływających. Uczestnicy sztafety kajakowej- byliście, jesteście wspaniali. Udało się także dzięki Wam!

Naszą wdzięczność kierujemy do: Starosty Powiatu Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego, Burmistrza Morynia Jana Marandy, pani sołtys z Gądna Katarzyny Kupczyk, firmy Drewex z Mieszkowic, Przetwórni Mięsa AGA z Witnicy, Kamili Nowak 4U-FOR YOU, Szkole Pływania Delfin&Ski, Campingowi Gądno, Barowi Sielawa z Morynia, Smażalni Złota Rybka z Morynia, ISG-FACH Wypożyczalni Sprzętu Pływającego i Rowerów z Morynia, Ani i Jurkowi Mikom, Basi i Andrzejowi Lipińskim, współpracującym z nami ratownikom, a szczególnie: uroczej Julce Sawickiej oraz energetycznej Katarzynie Tarasińskiej.


Małgorzata Dorożyńska w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko
Krystian Pańczuk w imieniu Drużyny Ratowników Wodnych Moryń


Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza