Rekolekcje oazowe młodzieży z Chojny


Podczas każdych wakacji, dzieci i młodzież udają się na zasłużony odpoczynek. Czyść dzieci wyjeżdża do rodziny, do miast, na wieś, wielu z nich bierze udział w koloniach organizowanych nad morzem.
Formą odpoczynku, proponowaną od lat przez duszpasterstwo parafii Najświętszej Maryi Panny w Chojnie, są rekolekcje oazowe. Czym jest Oaza? Co ta forma rekolekcji ze sobą niesie? Dlaczego bierzemy w niej udział? Skąd właśnie taka nazwa?

Oaza to miejsce na pustyni, gdzie można odpocząć po ciężkiej wędrówce. Tą ciężką wędrówką dla młodego człowieka jest rok szkolny, hałas, obowiązki i zabieganie podczas roku szkolnego. Na Oazie, w ciszy, w miejscowości leżącej gdzieś na końcu świata, nabieramy sił na dalszą życiową drogę.

Wyobraź sobie, w tym rozkrzyczanym świecie, po zakończeniu roku szkolnego, małą miejscowość w górach, oddaloną 10 kilometrów od głównej drogi, w której mieszka kilkaset osób. Przez dwa tygodnie nie mieliśmy dostępu do telewizora ani radia. Jest tylko cisza i piękne krajobrazy. Właśnie w tym miejscu, przy Bazylice i cudownej figurce Matki Bożej Wambierzyckiej, można znaleźć czas dla siebie, dla drugiego człowieka, dla Pana Boga.

W Wambierzycach jest wybudowana w XVIII wieku przepiękna, barokowa bazylika, w której gospodarzy Matka Boża Wambierzycka Królowa Rodzin.

W tym cudownym miejscu, wśród malowniczych krajobrazów postanowiliśmy odpocząć i nabrać sił na kolejny rok naszej wędrówki. Tematem formacji I Stopnia Oazy Nowej Drogi, Ruchu Światło – Życie, była moja relacja dziecka do Pana Boga, odkrycie prawdy, że jestem dzieckiem Bożym, odkrycie godności osoby ludzkiej, mojego miejsca w świecie, mojego powołania życiowego. Ta tematyka była rozpisana na dwa tygodnie rekolekcji i wpisana w poszczególne punkty dnia: Mszę św, spotkania podczas Ewangelicznej Rewizji Życia i Wyprawie Otwartych Oczu.

Rekolekcje to nie tylko modlitwa i formacja: każdego dnia odbywał się dwa razy śpiew, mecz piłki siatkowej na boisku typu Orlik, mecze w badminton, pogodne wieczory. Rekolekcje w górach to również wycieczki piesze. Odwiedziliśmy w tym czasie: Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych oraz Skalne Miasto w Czechach. Chodzenie po górach, odkrywanie wspaniałych i pięknych miejsc uczy nas wytrwałości i pokonywania słabości w życiu. Wszystkiego tego mogliśmy się nauczyć podczas rekolekcji. Mieliśmy przepiękną pogodę.

W rekolekcjach brało udział 40 osób: z Chojny, ze Szczecina, Mieszkowic, Morynia, Bolkowic oraz Kruszwina. Największą radością organizatora wyjazdu jest uśmiech i podziękowanie młodych ludzi oraz wyrazy wdzięczności ich rodziców. Młodzież cieszyła się, że mogła poznać i zaprzyjaźnić się ze wspaniałymi osobami z innych miast i miejscowości.

Wracamy do naszych środowisk z nowymi siłami, uśmiechem i radością. Nie możemy się już doczekać kolejnego, wspólnego wyjazdu, tym razem zimowego, na narty, do Murzasichle.
Redakcja

1 Komentarze

  1. To bardzo miłe co ksiądz robi dla dzieci, ludzie doceniają właśnie takich księży, którzy są blisko nich,tacy sami jak my, zwyczajni , anie puszący się , grzmiący z ambony, chciwi, zakłamani ......... Andrzeju dużo siły "" w orce na ugorze """, ludzie to docenią , Najwyższy też doceni.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza