Święto Wojska Polskiego - w Gryfinie będzie ulica "Żołnierzy Wyklętych"


15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej Siły Zbroje Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto - Święto Wojska Polskiego. Ustanowione ono zostało 30 lipca 1992 roku i nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej, która dzień ten obchodziła właśnie 15 sierpnia w rocznicę rozpoczęcia przez pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej forsowania Wieprza pod Kockiem. Obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się w całym kraju.

W Gryfinie Obchody Święta Wojska Polskiego połączone zostały z uroczystościami nadaniu ulicy imienia „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13.00 na pl. ”Solidarności” w Gryfinie.
Starosta Gryfiński został zaproszony do uczestnictwa w obchodach Święta w Warszawie. 

Idea upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” zrodziła się w maju 2013 r. Realizację pomysłu rozpoczęto od zbierania podpisów pod petycją do Rady Miasta i Gminy Gryfino w której zaproponowano zmianę nazwy ulicy A. Rapackiego na ul. ”Żołnierzy Wyklętych”. Po prawie półrocznym procedowaniu w Radzie Miasta i Gminy propozycja została przyjęta. I tak ulica ” Żołnierzy Wyklętych” stała się faktem.

Podczas obchodów święta zostanie odprawiona Msza Święta celebrowana przez  Abp. Andrzeja Dzięgę. Cała uroczystość będzie miała charakter wojskowy z pełnym ceremoniałem przewidzianym na taką uroczystość. W części oficjalnej jest przewidziany apel poległych, salwa honorowa, odznaczenie żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i poświęcenie nowej ulicy w Gryfinie. Po części oficjalnej rozpocznie się część artystyczna, w której wystąpią aktorzy teatru Uhuru i zespoły artystyczne z naszego powiatu.

Program uroczystości na pl. Solidarności w Gryfinie:
13.00  Msza Święta
14.00  Część oficjalna
15.00  Część artystyczna

16.00  Zakończenie
Redakcja

1 Komentarze

Nowsza Starsza