Wędkarskie zawody o puchar prezesa PUP Pomot


W niedzielę 3 sierpnia na Odrze w Krajniku Dolnym odbyła się zakładowa impreza wędkarska o Puchar Prezesa Przedsiębiorstwa Usługowo - Produkcyjnego "Pomot". Pieczę organizacyjną na całą imprezą sprawował Wędkarski Klub Sportowy Odra w Chojnie. 

Udział w zawodach gruntowych wzięło 21 pracowników firmy, którzy nad łowiskiem spotkali się o godzinie 6:00. Po 10 minutowej odprawie, na której przedstawiono regulamin organizacyjny zawodów, zawodnicy rozeszli się na swoje stanowiska gdzie o godzinie 7:15 rozpoczęli czterogodzinne zmagania. W czasie trwania zawodów wędkarze łowili głównie krąpia, ale trafiały się również leszczyki, jazie i klenie. Zakończenie rywalizacji zaplanowano na 11:15 a tuż po sygnale kończącym, komisja sędziowska przystąpiła do ważenia ryb a zawodnicy zasiedli do stołów, przy których czekał na nich grilowany poczęstunek.
Po zmaganiach kulinarnych przyszła długo wyczekiwana chwila, czyli wręczenie pucharów dla zwycięzców i atrakcyjnych nagród wędkarskich ufundowanych przez Przedsiębiorstwo PUP POMOT w Chojnie dla wszystkich uczestników zawodów. W imieniu Zarządu puchary dla zwycięzców wręczał vice-prezes Adam Józefacki, tym samym puchar za pierwsze miejsce otrzymał Mariusz Strzelczyk, który zawody ukończył z wynikiem 8150 g., drugi tego dnia był Grzegorz Lewandowski 2170 g. a trzecia lokata przypadała dla Łukasza Kędzierskiego 1870g.

Podsumowując bardzo udaną imprezę wędkarską o Puchar Prezesa PUP POMOT, zawodnicy postanowili upamiętnić wydarzenie wspólną pamiątkową fotografią, a na pożegnanie życzyli sobie, aby zawody o Puchar Prezesa stały się cykliczną imprezą zakładową organizowaną przez POMOT w Chojnie.

Przedsiębiorstwo PUP POMOT w Chojnie i zawodnicy uczestniczący w zawodach pragną serdeczne podziękować dla Bartłomieja Kotlińskiego, Kamila Skiby, Pawła Bucyka, Mariusza Strzelczyka członków Wędkarskiego Klubu Sportowego Odra w Chojnie za przygotowanie imprezy zakładowej zarówno pod względem organizacyjnym, sportowym jak i kulinarnym.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza