Chojeńscy gimnazjaliści i licealiści na Kongresie Młodych Europejczyków

Od 17 do 20 września w Krakowie odbył się Kongres Młodych Europejczyków dla świata bez przemocy organizowany po raz czwarty przez Wspólnotę Sant'Egidio. W wydarzeniu brali udział uczniowie chojeńskiego gimnazjum i liceum, a także ponad 800 osób z wielu krajów naszego kontynentu. 


W ciągu kilku dni młodzież spotkała się ze świadkami Holocaustu, którzy podzielili się z nimi swoimi przeżyciami, wspólnie odwiedzili muzeum w Auschwitz oraz uczestniczyli w Marszu Pamięci w Birkenau.

Kongres miał na celu uświadomienie młodym, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa pokój. Jednym z przesłań spotkania były słowa papieża Franciszka:" Z sercem syna, brata, ojca, proszę Was wszystkich i dla nas wszystkich o nawrócenie serca: przejście od "Co mnie to obchodzi", do płaczu.

Za wszystkie ofiary szaleństwa wojny, w każdym czasie". Nie powinniśmy być bierni, by nie powtórzyła się tragedia II wojny światowej, podczas której ucierpiały i zginęły miliony niewinnych ludzi.

W imieniu młodzieży z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie pragnę podziękować Pani Dyrektor - Wioletcie Jesiołowskiej za umożliwienie zorganizowania wyjazdu, a także opiekunom: Pani Beacie Junosz oraz Pani Sylwii Janiak vel Kubiak za troskę i włączenie nas w działania wspólnoty na rzecz pokoju.

Katarzyna Pośniak
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza