LISTY DO REDAKCJI: Skandal janosikowego "ujednolicenia" w Mieszkowicach

Doświadczana niesprawiedliwość i częste zapytania mieszkańców miasta skłoniły mnie do zredagowania listu otwartego i podzielenia się nim z Państwem. Podejmując funkcję pedagoga w gimnazjum moje pensum (ilość godzin dydaktycznych) wynosiło 20h. Po kilku latach trudnej i odpowiedzialnej pracy bez konsultacji Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) podwyższono czas pracy pedagogom w gminie do 25h . Przez kilka kolejnych lat z pokorą i bez wsparcia drugiego pedagoga, tudzież psychologa borykałam się z niełatwymi problemami moich podopiecznych. Nadmienię, że w gimnazjum uczyło się wówczas blisko 400 uczniów. Natężenie problemów wychowawczych w połączeniu z liczebnością uczniów w szkole pozwoliły przekonać włodarzy, że praca w takich warunkach staje się mało efektywna i zdecydowanie przekracza zapis w Karcie Nauczyciela o 40 h czasie jego pracy (nie wspomnę o zwykłych ludzkich możliwościach). Zwróciłam się więc do prezesa ZNP w Mieszkowicach o wsparcie moich działań. Spotkałam się wówczas z pełnym poparciem i na Sesji Rady Miejskiej ustalono pensum pedagogom gminnym w wymiarze 20h tygodniowo, zostawiając innym specjalistom 25-godzinny wymiar czasu pracy (zaznaczę, że nie godziłam wówczas w niczyj interes). Wkrótce w gimnazjum zatrudniono psychologa, który przyjmując się do pracy godził się tym samym z pensum 25h. Doczekałam się wsparcia i obecnie w placówce jest trzech specjalistów przy liczbie uczniów 204 (łącznie dwa pełne etaty). 

W czerwcu tuż przed końcem bieżącego roku szkolnego otrzymałam informację o projekcie Uchwały Rady Miejskiej zmierzającej po raz kolejny do zwiększenia pensum pedagogom o 2h i obniżeniu psychologowi o 3h, zadziało się to pod płaszczykiem „ujednolicenia”, budząc wśród Radnych żywe poruszenie: cyt „ Jak to? Nie było mowy o żadnych pedagogach, ta kwestia była już przegłosowywana…”. W tym miejscu rodzi się pytanie: Kogo robi się z radnych? (z całym szacunkiem do osób obdarzonych najwyższym kredytem zaufania w społeczności) i kolejne pytanie: Kto to czyni? Podczas Sesji radni dopatrzyli się braku konsultacji społecznych w tej sprawie i zdjęto wniosek z porządku obrad . Rzeczywiście owo „Janosikowe ujednolicenie” nie było konsultowane we wszystkich ogniskach ZNP. Zadziwia fakt, że te ważne informacje ominęły przewodniczące ognisk o odmiennym niż Pani prezes zdaniu. Mało tego przewodniczące tych ognisk ZNP dowiedziały się o podejmowanych działaniach w dniu odbycia Sesji W trakcie jej trwania po raz kolejny umotywowałam zasadność pozostawienia dotychczasowego pensum pedagogom tj. 20h i jednocześnie podkreśliłam trud pracy jedynego jak dotychczas psychologa w całej gminie. W moim mniemaniu ujednolicenie miałoby miejsce wówczas gdyby istotnie uczyniono jednakowym wymiar pracy specjalistów do 20 h. Cała sprawa budziła wiele pytań i kontrowersji w związku z czym bardzo szybko odbyło się zebranie wszystkich członków ZNP. Na spotkaniu tym wyszło na jaw, że wnioskodawcą janosikowego „ujednolicenia”- była prezes ZNP. 

Zainteresowani Mieszkowiczanie zadają mi pytanie, które zresztą i mnie się nasuwa: Jaki i czyj interes zabezpiecza prezes ZNP? Czy aby na pewno członków organizacji? Najpierw ta sama prezes wspierała i rozumiała trudną pracę pedagogów po to, by po krótkim czasie diametralnie zmienić swoje zdanie. Mam nadzieję, że nie jest to podyktowane tym, iż prywatnie psycholog, o którego zmniejszenie godzin tak dzielnie walczy Pani prezes ZNP, jest jej córką? Ta sytuacja to swoiste kuriozum, doprawdy niebywała sytuacja: Od kiedy to prezes ZNP inicjuje działania godzące w dobro pracowników? Czy to nie trąci nepotyzmem? Chcę podkreślić, że zgodnie z „Kartą Nauczyciela” od kilku lat każdy nauczyciel zobowiązany jest do 2 godzin społecznej pracy tygodniowo. Czym więc podyktowane są działania zmierzające do podniesienia pensum pedagogom? W jakiej sytuacji stawia się zarówno włodarzy tej gminy jak również specjalistów w gminie? Radni już wcześniej głosowali, teraz mają głosować sami przeciw wcześniej podjętym decyzjom? A czy my specjaliści gminni już do emerytury będziemy narażeni na niezasadne zmiany tygodniowego wymiaru czasu pracy? Bo jak inaczej nazwać sytuację, kiedy w szkole jest obecnie trzech specjalistów, każdy z nich ma społeczne 2h pracy i jest dużo mniej uczniów w szkole? Pedagodzy gimnazjum oprócz obowiązków wynikających ze stosunku pracy, społecznie angażują się działając w Zespole ds. Przeciwdziałania Przemocy w Gminie, Interdyscyplinarnym Zespole ds. Przeciwdziałania w Gminie oraz w grupach roboczych. Być może tłumaczy to stanowisko innych specjalistów w gminie nie działających w powyższych strukturach, którym rzekomo nie przeszkadza podniesienie pensum o 2h (doprawdy nie mam nic przeciw pozostawaniu tych specjalistów dłużej w pracy...).  Uważam natomiast, że powyższe działania są korzystne jednostronnie: zabezpieczają interes psychologa, któremu zamierza się obniżyć 3h tygodniowo, natomiast 5 kolejnym pedagogom i 2 logopedom, zamierza się podnieść o 2 kolejne godziny. Mam nadzieję, że swoim listem otwartym wyjaśniłam wszelkie nurtujące Państwa wątpliwości. Przykra jest moja końcowa refleksja: Komu zależy na poróżnieniu środowiska lokalnego? Czy naprawdę założeniem ZNP w Mieszkowicach jest godzenie w interesy jego członków? Wszak statutowym zadaniem tej organizacji winna być obrona godności i praw jej członków. Organizacja ta zazwyczaj wyraża sprzeciw wobec pracodawców naruszających interesy i prawa pracownicze. Szkoda, że nie tym razem… Co zadziało się z kolejnym zadaniem kształtowania postaw solidarności zawodowej? Na te pytania nie potrafię odpowiedzieć.


Z wyrazami szacunku pedagog 
Wioletta Karczewska - Kijo
Redakcja

104 Komentarze

 1. NIC NOWEGO W MIESZKOWICKIM ZNP ZNOWU " POPISAŁO" SIĘ SIĘ TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI.NAJWYŻSZY CZAS NA ZMIANY. BRAWO ZA ODWAGĘ PANI WIOLETTO

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo się cieszę, że ludzie poruszają sprawy niesprawiedliwości społecznej ,o których grom osób pociągniętych przez wir codzienności nie ma pojęcia. Chyba wszyscy już wiemy że działanie owej sitwy jest zamierzone, trzeba być osobą dotkniętą ciężką chorobą psychiczną lub upośledzoną żeby tego nie dostrzec. Takie działanie dla własnych korzyści i korzyści osób bliskich , jest więc zatem tautologią. Wszystko spoczywa teraz w rękach radnych. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla jasności tautologią gdyż owe działanie p.Prezes jest faktycznie skandalem Janosikowego "ujednolicenia".

   Usuń
 3. A co mnie to kuzwa obchodzi pytam się kuzwa co?

  OdpowiedzUsuń
 4. NA MIEJSCU PANI PREZES JUŻ DZISIAJ ZREZYGNOWAŁBYM Z FUNKCJI,ALE DO TEGO TRZEBA CYWILNEJ ODWAGI,NIE MÓWIĄC JUŻ O ZWYKŁEJ LUDZKIEJ UCZCIWOŚCI.

  OdpowiedzUsuń
 5. CIEKAWE CZY ABY PRZYPADKIEM PILOTEM TEJ WYCIECZKI NIE JEST PANI PASZKO-ŻUK?

  OdpowiedzUsuń
 6. UUUUUU biedni pedagodzy w tych szkolach mam rozumiec ze chodzi 20 godzin tygodniowo -gdzie reszta społeczeństwa pracuje po 40 godz.tygodniowo lub więcej !!!! :) i te wasze zwiazki zawodowe :) oby sie tylko nie przepracowali a jaki trud i wszyscy z powołania nic tylko nażekać i najlepiej zrobic szum w mediach !!!! JAK SIĘ NIE PODOBA TO OSTATNIO TRĄBILI ,ŻE W KOPALNI ZWOLNIŁO SIĘ KILKA MIEJSC !!!! TAM POD ZIEMIA JEST CISZA SPOKÓJ I DZIECI NIE MA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ROZUMIEĆ ,A ZROZUMIEĆ TO DWIE RÓŻNE RZECZY.TE 20 GODZ. TO TYLKO POŁOWA A MOŻE I MNIEJ
   NIŻ POŁOWA PRACY PEDAGOGÓW I NAUCZYCIELI.TY KOŃCZYSZ SWOJE 8 GODZIN I MASZ WOLNE, A ONI TAKIEGO LUKSUSU NIESTETY NIE MAJĄ.

   Usuń
  2. zawsze mogą zmienić pracę, nikt nikomu zawodu nie wybierał, każdy robi to samodzielnie

   Usuń
 7. narzekać!!!!!!! Widać trafił się nauczyciel bez powołania. ,,Inne'' grupy zawodowe też pracują społecznie? Nauczyciele też pracują 40 tygodniowo. (20 godzin to ,,praca z uczniem" ).

  OdpowiedzUsuń
 8. Podnieść pensum do 26 godzin - niech się biorą do roboty, a nie handlują w Osinowie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TWOJA BŁYSKOTLIWOŚĆ WRĘCZ OŚLEPIA

   Usuń
 9. Co tu ma moja błyskotliwość? Zmniejszanie pensum i zatrudnianie dodatkowych pedagogów do zły kierunek. Na takie rozwiązania trzeba mieć pieniądze. Gmina Mieszkowice przy takim burmistrzu nie może pozwalać sobie na prezenty dla pani Kijo! Salwa już taki prezent zrobił kiedy był przewodniczącym rady. A związki zawodowe lub zawodne (można sobie wybrać) nie mają tu zbyt wiele do powiedzenia. Swoją drogą prezes ZNP uprawia nepotyzm!

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedź typu: "Podnieść pensum do 26 godzin - niech się biorą do roboty, a nie handlują w Osinowie" świadczy o niskim ilorazie inteligencji osoby wypowiadającej się . Tego typu wypowiedzi cechuje poziom gimnazjalistów, którzy mają naturalne wahania hormonalne. Proszę nie zaniżać poziomu wypowiedzi na tym forum.. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie chciałbym ani 20 ani 25 godzin pracy z uczniami!!!!!Jest przysłowie ,,Obyś cudze dzieci uczył''.PANI KIJO TO ŚWIETNY PEDAGOG. Wiem bo byłem gimnazjalistą. Nie wiem o jakich prezentach mówisz człowieku ,może TY ZOSTAŃ PEDAGOGIEM. Myślę , że w tym wszystkim chodziło o pokazanie nepotyzmu w naszej gminie a nie szarganie imienia kogoś kto miał odwagę się podpisać a nie jak większość z nas pisać jako anonim. BRAWO PANI WIOLETO . TAK TRZEBA DAWAĆ PRZYKŁAD MŁODZIEŻY.

  OdpowiedzUsuń
 12. co z tym Osinowem czyżby Pani Wioleta ciągnęła dwa etaty? Jeżeli tak, to jest rzeczywiście przepracowana.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam bardzo duże wątpliwości co do wiarygodności zamieszczonego listu podejrzewam że wiele jest w nim nieprawdy ,Burmistrz, Rada, Związki [które nie wiele mają do powiedzenia} wszyscy przeciw pani pedagog ? jednym słowem treść listu śmierdzi mi na kilometr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co tutaj budzi wątpliwości? Związki nie maja nic do powiedzenia? To dlaczego związki wnioskowały o podwyższenie pensum pedagogów i logopedów żeby obniżyć je pani psycholog? Smierdzi zgadzam się! Jedna osoba bedzie miala lepiej zeby 6 czy 7 osob mialo gorzej :-)

   Usuń
 14. PANI Wioleto ! Ktoś wyraźnie Pani nie lubi. Hmmm.........czyżby kółko adoracyjne pani Prezes Związków Zawodnych.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak pewnie córka pani prezes też nie jest psychologiem.Nakłamała i sama się pod kłamstwem podpisała. Cała sprawa tuż przed wyborami pewnie nie na rękę nikomu. Jak takie rzeczy dzieją się w gminie to co dzieje się w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 16. A co z wątkiem pilota wycieczek? Dożywotnie zasiedzenie na stołku?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jaka prezes taki związek ;) pięknie pięknie Gratulacje..

  OdpowiedzUsuń
 18. Dlaczego pedagog miałaby pracować krócej od psycholog, która przecież także jest specjalistką? Wydaje mi się, że ZNP mogło chodzić też o zwykłą sprawiedliwość - po 22 h dla każdej z pań

  OdpowiedzUsuń
 19. Jest tam taka PANI PEDAGOG, która potrzebuje jeszcze 10 godzin korepetycji z ortografii. Dałbym jej mniej godzin gdyby innych tak mocno nie pouczała.

  OdpowiedzUsuń
 20. A dwa miesiące wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 21. Słyszałem, że to miłościwie nam panujący Andziuś namawiał Panią Wiolettę by walczyła o swoje prawa, tylko baranek zapomniał, że to on jako organ prowadzący (szkoły) o tym decyduje (jednoosobowo).
  Tak jest do bólu uczciwy, że z jednej strony kieruje potrzebami szkół, a z drugiej potrzeby pojedynczych nauczycieli. Jak to do cholery powiązać by nie stracić głosów w wyborach - myślę że trochę trąci to rozdwojeniem Wałęsy który po swoich decyzjach zadeklarował, że razem z poszkodowanymi pójdzie na Belweder.

  OdpowiedzUsuń
 22. 400 uczniów i dawałam radę- wszyscy wiemy, że tak nie do końca było Pani Wioletko

  OdpowiedzUsuń
 23. To to jest zwykła sprawiedliwość!!!!!!!!! Sprawiedliwie to wszystkim po 20 a swoją drogą czy pani prezes walczyłaby gdyby nie chodziło o jej córkę? Z tego co pisze Pani Wioleta to teraz raczej nie potrzeba tylu godzin.Sama pracowała przy 400 uczniach teraz 200 i dwie osoby dodatkowo? A pani psycholog zmęczyła się pracą?Doświadczenie pewnie jej się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 24. To ona sama 400 uczniów miała a teraz 3 osoby 200. ? Order dać Pani Wiolecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jakoś mało kompetentne te osoby przyszły jak 200 uczniów i nie dają rady a było 400. Po co tylu pedagogów.

   Usuń
 25. ORDER ZA PISANIE LISTÓW Z POMOCNIKAMI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. DLACZEGO INNI NIE MAJĄ CZASU NA PISANIE GŁUPOT? ODP. BO NIE MAJA NA TO CZASU-PRACUJĄ!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DLACZEGO MASŁO JEST MAŚLANE. ODP. BO JEST

   Usuń
 26. Związki to chyba powinny bronić swoich. Nauczyciele obudźcie się!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja osobiscie chodzac do gimnazjum jakies 7 lat temu pamietam jak w kazdej klasie od 1do3 bylo od a do d klas ;) i w kazdej klasie przynajmniej 28 uczniow i faktycznie byl jeden pedagog Pani Wioletta.. i zadnego innego specjalisty . Procz nauczycieli.. teraz jest specialistow wiecej psycholog godzac sie na wstepie na tyle i tyle godzin powinna byc sumienna ;) jako mloda i inteligentna kobieta.. ;) a jesli juz chce miec mniej godzin ? Bo moze tego chciec jak kazdy inny oczywiscie ;) to nie w ten sposob ze zmniejszą się jej a innym powiekszą .. smiech na sali..

  OdpowiedzUsuń
 28. odpowiedź: A Pan / Pani ma czas żeby te głupoty czytać i jeszcze na nie odpowiadać?.Widocznie INNI nie mają powodu żeby pisać. Warto ukazać prawdę. obnażyć fałsz i obłudę. Order za brak rozumu,. Logiczne jest przecież że na pisanie głupot chyba nikt nie ma czasu, zatem powyższy tekst potwierdza że to nie są głupoty.

  OdpowiedzUsuń
 29. ha ha .dobre. błąd logiczny.A co do pilota tej wycieczki. To dyrektorzy szkół mają jakieś konkursy co ileś lat. A nasz pilot?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swoją drogą ciekawe czy nasz pilot ma jakąkolwiek koncesję, bo że strach z nim latać wszyscy wiemy :-)

   Usuń
 30. Rozumiem słowo logika jest komuś bardzo obce.

  OdpowiedzUsuń
 31. No WRONA to Ona nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 32. A co to za pedagog co błędy wali

  OdpowiedzUsuń
 33. ten co na zwolnienia cały czas chodzi

  OdpowiedzUsuń
 34. No ciekawe co zrobią radni?Też kolesiostwo ? Czy sprawdzian przedwyborczy?

  OdpowiedzUsuń
 35. A dlaczego po równo znaczy źle....??!!!Z tweo co się orientuję to w innych powiatach i gminach pensum godzin pedagoga i psychologa jest takie samo...tak samo się liczy praca jednego i drugiego specjalisty!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście! Tylko po co zwiększać 6 specjalistom żeby zmniejszyć jednemu? Niech psycholog ma te 20! ale bez takich cyrków! Skoro Nauczyciele należą do Związków to niech ich bronią a nie skłócają! To się Pani prezes popisała po raz kolejny...

   Usuń
 36. Mógłby dyrektor postawić do pionu paniusie ale przecież to sąsiadka z za między, boi się ruszać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie ta......

   Usuń
  2. Ja wiem o kogo chodzi, g..... jak but tylko pozory sprawia i dobra mina do złej gry. A szkoła to nie rewia mody no chyba, że ma się dobry gust.

   Usuń
 37. A to inne szkoły nie potrzebują psychologa? Skoro związki chcą zmniejszyć godziny to znaczy że Pani psycholog już nie będzie jeździła do pobliskich szkół? Nagle brak potrzeby wsparcia psychologicznego w Czelinie ,Troszynie?To już godzi nie tylko w interes specjalistów.

  OdpowiedzUsuń
 38. W sumie racja, chyba ........ że.......... ,, paniusie odwalą za kogoś robotę"

  OdpowiedzUsuń
 39. Słaby tekst wyborczy kandydatki i dlaczego dopiero przed wyborami. Na dodatek w swojej własnej sprawie .Ja pracuję 4 o godzin i nie mam urlopu dla opracowania zdrowia ani w wakacje .Żenada do roboty się wziąć .

  OdpowiedzUsuń
 40. Jak wskazuje powyższy list to nie tylko w swojej sprawie ale w sprawie 5 innych...Za to załatwianie i zabezpieczanie własnych interesów u Pani Prezes nie przeszkadza ? No właśnie niech się młoda psycholog do roboty weźmie. Co to jest urlop dla opracowania zdrowia???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko ci inni a ja jestem jedna z nich nie mają nic przeciwko... Prawdę trzeba pisać szanowna koleżanko..

   Usuń
 41. Dobre pytanie. Dlaczego Pani Prezes chce to przeforsować jeszcze przed wyborami???

  OdpowiedzUsuń
 42. Nepotyzm i moralność pani Dulskiej!

  OdpowiedzUsuń
 43. Wszyscy wiemy, kto pisze te złośliwe i wyssane z palca komentarze, wszystkich obrażasz tylko nie siebie, czujesz się zagrożona. Daruj już sobie!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga to aż widać słychać i czuć

   Usuń
  2. Myślę, że gdyby Pani Wioletta czuła się zagrożona nie opublikowała by tego listu pod swoim nazwiskiem... Szacunek Pani Wioletto za to, że jest Pani kobietą, która nie boi się pokazać prawdy pomimo, że na pewno za udostępnienie tego spotka się Pani z nieprzyjemnościami. Brawo! Więcej takich ludzi!

   Usuń
  3. Rada Powiatu, śmiechu warte

   Usuń
  4. A faktycznie, kandyduje do rady Powiatu. No to sobie kampanie zrobiła.

   Usuń
  5. A może herbatka

   Usuń
  6. Haha wszyscy to znają, lała się litrami to herbatka

   Usuń
  7. Oj lała się...a ile słodzisz? pamiętacie?

   Usuń
  8. ZAGADKA!
   CHODZI, WĘSZY, ZAPISUJE I WCIĄŻ COŚ KNUJE?

   Usuń
  9. dobre! ale faktycznie pudło

   Usuń
  10. pedag [og] gimnaz.

   Usuń
 44. Też tak myślę, odpowiadasz na swoje pytania, a jak ci nie pasują to obrażasz i wplątujesz innych w tą nieczystą grę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nieczystą grę to chyba Pani prezes zagrała.

   Usuń
 45. Nie wiem o co tu dokładnie chodzi, ale te ,,słuszne' uwagi to może z większymi przerwami niech ktoś pisze.Kto to jest wszyscy ?

  OdpowiedzUsuń
 46. A kto Tu się i czego powinien wstydzić? Na pewno nie Pani Wioletta!!! Wszyscy zwracają się tu na -pani Wioletto. Czyli te na ty to od pani psycholog.Co brak odwagi żeby w oczy coś powiedzieć.W sumie to obydwie Panie padły ofiarą tej samej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 47. Do roboty kobieto zobacz co młodzież robi wieczorem w Mieszkowic ach bo to jest rola pedagoga a nie 20 godzin a płacić jak za 25 owym napisz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja podziękowł Pani, mojego niech ona nie wychowuje!
   Swoje może!

   Usuń
  2. Pewnie niech Pani Psycholog wychowa.

   Usuń
  3. Zgadzam się, jest fajna, młoda i atrakcyjna a stare tego nie lubią.
   Trochę jej nie po nosku, że sama nie żądzi

   Usuń
 48. Oj rzeczywiście dzieje się, Tylko to już raczej rola rodziców i Policji, której nie uświadczysz u nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie z byle powodu policja a potem bo w domu patologia. Jeśli policja i rodzice to po co psycholog, pedagog pozwalniać i koniec. Pójdzie dziecko do pedagoga a potem plotki na całe Mieszkowice i okolice. A jeśli wzywana jest policja to tylko z nieudolności pedagoga. Po co w ogólne te gimnazja gdy dzieci chodziły do 7 i 8 klas nie było takich problemów. A teraz spędzili wszystką młodzież w wieku dorastania razem i z tond to się bierze. Idą wybory może rząd się zastanowi i polikwiduje.

   Usuń
 49. Oj dzieje się tu dzieje na tym fotum. To potwierdza moje przypuszczenia , że to co napisała pani Wioletta to prawda. Jak powiedziałby jeden z Janosikowych ,, Cosik cieniutka ta zupinka " - Pani Prezes.!!!

  OdpowiedzUsuń
 50. Pani pedagog Wioletka nich najpierw poradzi sobie ze swoim synkiem, a potem w czasie 26 godzin pracy w gimnazjum wychowuje moje dziecko. To wstyd! Jaki przykład daje pani. Pracować w gimnazjum tylko 20 godzin, potem biegiem do Osinowa (bo przecież budę tam pani ma) i pisać pierdoły o zapracowaniu! Skoro pani i innym pedagogom za mało czasu na pracę z młodzieżą to właśnie trzeba zwiększyć pensum do 26 godzin - tak jak w innych gminach! Chylę czoła przed innymi nauczycielami!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy nauczyciel to pedagog. A pani Woleta bardzo nam pomogła i te pomówienia o Osinowie nie sa prawdziwe.A gdyby nawet to co to ma wspólnego. Sprawdziłam w internecie inni nauczyciele mają 18 godzin w tygodniu . Chylę więc czoła wszystkim pedagogom.Radni dajcie wszystkim po 20 i sprawa azałatwiona.

   Usuń
  2. To prawda, każdy nauczyciel to PEDAGOG, więc dlaczego oni mają 18 godzin? Niech też mają tyle co pedagog. Dopiero by wariowali!

   Usuń
  3. Witam na forum!
   List otwarty p. Wioletty bardzo merytoryczny . To przykre, że prywata znowu godzi w interesy nauczycieli i uczniów, a tym samym rodziców.Tym bardziej przykre, że wnioskodawcą zmian pensum jest p. Prezes ZNP. Rzeczywiście to niebywałe, aby związki zawodowe występowały do organu prowadzącego o zwiększenie pensum pracy pedagogów,-"czytaj obniżenie jakości ich pracy". Czyżby p. Prezes nie była trendy ze stanowiskiem Prezesa Zarządu Głównego ZNP- Sławomira Broniarza? Polecam do poczytania
   http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/znp-pozytywnie-o-projekcie-okreslajacym-pensum-pedagogow
   oraz opinie do projektu:
   http://www.znp.edu.pl/media/files/01f2cc90659537b0e85bf2de119e3ac9.pdf
   A tak na marginesie to ciekawe, jak wyobrazilibyśmy sobie taką historię: Pani Wioletta dostaje w trakcie roku szkolnego aneks do umowy- podwyższenie pensum. Czuje się pokrzywdzona i kieruje sprawę do Sądu Pracy. Ha, i to curiosum,.. bo jako członek ZNP, p. Wioletta prosi... p. Prezes o obronę Jej praw... No, ale to już nie nasze domysły, jaki będzie efekt.
   Już na koniec swojej wypowiedzi, po raz trzeci napiszę - to przykre, że wpisy niektórych osób naprawdę są na poziomie"bazarowym".
   Przyjmijmy zasadę na tym forum, "jak jestem niekompetentny to się nie wypowiadam" - bo inaczej zniżymy się do poziomu przekupy nieważne czy z Osinowa czy z bazaru Różyckiego.

   Usuń
  4. Na taki merytoryczny post to aż się chce odpowiedzieć. Tak tego nikt nie wziął pod uwagę, (może nawet sama autorka listu tego jeszcze nie rozważa) ale jak najbardziej proszę się odwoływać. Zawsze można tez wnieść skargę na działania ZNP.Dziwnym jest dla mnie fakt, że o zwiększenie pensum wnioskuje p. Prezes a nie Dyrektor. Na podstawie czego ? Jak jest to umotywowane?Pozdrawiam.

   Usuń
 51. Kiedy chodziłam do gimnazjum( a było to kilka lat temu ) z krótkiej rozmowy u Pani Wioletty chciało skorzystać wielu uczniów.. .młodzież która nie miała wsparcia w rodzicach, młodzież z która owi rodzice nie potrafili sobie poradzić a może zwyczajnie młodzież niewychowana przez rodziców...osoby które wypowiadają się w ten oto sposób :" Ja podziękowł Pani, mojego niech ona nie wychowuje!" chyba nie znają roli pedagoga szkolnego a list który został tutaj przedstawiony dla wielu "wspanialych rodziców" jest po prostu za trudny...a więc OD WYCHOWANIA DZIECI JESTESCIE WY WSPANIALI RODZICE...

  OdpowiedzUsuń
 52. Nie pochlebiaj już tak sobie.

  OdpowiedzUsuń
 53. W Mieszkowicach prywatę na stół podano.
  Czyż nie takie danie zamawiano?
  Smacznego życzyć ? Nie wypada?
  Niech zamęt ogarnie Radnych gromada.

  była uczennica. Pozdrawiam Pani Wioleto!
  była...... uczennica-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam oczywiście... Pani Wioletto. Dziękuję za okazaną pomoc i zrozumienie. .

   Usuń
 54. Czytając te wszystkie wypowiedzi to nie wszyscy rozumieją problem pensum godzin pracy pedagoga i psychologa i wszystkich specjalistów. A czy p. Wioletta skieruje sprawę do sądu to i tak nic nie wygra, bo pensum zajmuje się organ prowadzący . I to od niego szczególnie zależy ile godzin będą pracować specjaliści. Jak mi wiadomo, to dyrektorzy szkół nie są za obniżeniem pensum, a w ościennych gminach jest o wiele wyższe jak w Mieszkowicach. To my w gminie mamy najniższe pensum pedagoga. Rozumiem, ze stać nas jest na obniżanie pensum i dodatkowo zatrudniać specjalistów. Tu chodzi tylko o 2 godziny wydłużenia czyli z 20 na 22 czy to jest tak dużo. Znamy prace pedagogów i nauczycieli, nauczyciel ma 25 uczniów podczas 45 minutowej lekcji, 5 godzin tj. 125 uczniów i to w dzień w dzień,musi wyłożyć temat, musi ogarnąć dyscyplinę bo ma różnych uczniów na lekcji, a pedagog może 2 - 3 w ciągu godziny i nie zawsze. A po drugie czy to specjaliście będą decydować o pensum. Inni przedsiębiorcy zatrudniają pracowników i pracownik nie śmie się zapytać ile godzin ma pracować i za najniższą minimalną. A tutaj 20 h i jeszcze studia podyplomowe darmowe. Brawo p. Wioletto ma p. całkowitą rację, jest p. bardzo pokrzywdzona i zapracowana. A szanowni radni powinni przegłosować dla wszystkich 22 h i nie ośmieszać się, podtrzymać uchwałę z czerwca 2014 r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie niech się nie ,,ośmieszają"( przepraszam ,znów bazar Różyckiego) bo z tego co mi wiadomo to już raz głosowali za 20 godzinami dla pedagogów.Ciekawe wnioski można wyciągnąć z tego postu- ,,inni przedsiębiorcy'- szkoła to nie przedsiębiorstwo!!! pracownik ,,nie 'śmie ''. Rozumiem Pani Wioletta śmiała walczyć i obnażyć fakty. Współczuję Pani Wioletto!

   Usuń
  2. ,,Tu chodzi tylko o 2 godziny wydłużenia czyli z 20 na 22 czy to jest tak dużo"...... należałoby dodać ważny fakt,, i obniżyć psychologowi 3 h czyli z 25 na 22- ,,Rozumiem, ze stać nas jest na obniżanie pensum i dodatkowo zatrudniać specjalistów" . Ktoś się tapla we własnym błotku ups. przeraszam.

   Usuń
  3. Zgadza się. Nie wszyscy rozumieją problem pensum godzin pracy " pracowników pedagogicznych". I jak widać nie każdy rozumie specyfikę pracy nauczyciela - a stąd bierze się pensum godzin. Bo, nijak porównać godzinę pracy nauczyciela polonisty z godziną pracy bibliotekarza- chociażby wydawałoby się , że są blisko z literaturą , nie tylko piękną. Jestem emerytowanym nauczycielem, i po raz pierwszy spotykam się z tak przewrotną argumentacją - ile to nauczyciel się napracował, bo" nauczyciel ma 25 uczniów podczas 45 minutowej lekcji, 5 godzin tj. 125 uczniów i to w dzień w dzień,musi wyłożyć temat, musi ogarnąć dyscyplinę bo ma różnych uczniów na lekcji." Dodam tylko, że przedmówca zapomniał napisać, że nauczyciel jeszcze pełni dyżury na przerwach międzylekcyjnych, to też należałoby doliczyć uczniów:))
   Nie przeliczajmy liczby uczniów na pensum godzin pracy . Bo o pensum godzin decyduje przede wszystkim specyfika pracy.
   Jak czytam ze zrozumieniem to " sprawa w sądzie p. Wioletty- to sprawa wyobrażonej historii" A tak do końca to, nie wiadomo czy nic nie wygrałaby, bo primo: aneks do umowy podpisuje dyrektor i niestety on staje się stroną, secundo: zmiana warunków pracy następuje w trakcie roku szkolnego, przy zatwierdzonej organizacji na tenże rok szkolny przez organ prowadzący, tertio:najciekawsza pozostaje rola p. Prezes ZNP " reprezentującej interesy pracownika, czyli p. Wioletty.
   I jak dobrze wyczytałam to w tej wyimaginowanej historii, chodziło przede wszystkim o rolę p. Prezes ZNP. Więc nie odwracajmy kota ogonem.
   Z poważaniem
   Nauczyciel na emeryturze

   Usuń
 55. A może niech się wypowiedzą inni pedagodzy z sąsiednich gmin dla porównania, żeby mieć porównanie, cz p. Wioletta prawdę przedstawia. Albo podwyższyć wszystkim do 25 w żadnym wypadku nie obniżać , a jeżeli już to 22 dla wszystklch.
  Dlaczego psycholog ma pracować 25 h, a o 5 h obniżyć tj jest 1/5 etatu ,czy gminę jest stać, jeżeli tak to dajmy wszystkim po 10 h wtedy to będzie super p. burmistrzu a co nie stać pana? Ludzie zastanówcie się. Poczytajcie sobie w internecie ile godzin w Polsce pracują specjaliści tacy jak pedagog, logopeda, psycholog to wtedy możemy się wypowiadać na forum, a nie opierać się na jednej gminie MIESZKOWICE..

  OdpowiedzUsuń
 56. ZNP pozytywnie o projekcie określającym pensum pedagogów

  Posłowie Solidarnej Polski chcą uregulowania w Karcie Nauczyciela pensum pedagogów szkolnych, logopedów i nauczycieli specjalistów. Projekt poparł ZNP.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  :ZNP pozytywnie o projekcie określającym pensum pedagogów
  Według wyrażonego w zeszłym roku stanowiska Sądu Najwyższego pensum nauczycieli specjalistów ustala organ prowadzący. Wyrok doprowadził do dużych rozbieżności przy ustalaniu tygodniowego czasu pracy logopedów, psychologów i doradców zawodowych. W niektórych gminach ich pensum - wbrew zaleceniom MEN - ustalono nawet na 40 godzin. W sprawie interweniowała rzecznik praw obywatelskich, która zalecała określenie pensum specjalistów w Karcie Nauczyciela.
  Na taki pomysł wpadli również posłowie Solidarnej Polski. Wnieśli do Sejmu swój projekt nowelizacji Karty. Według projektu pensum miałoby wynosić:
  - 30 godzin dla nauczycieli bibliotekarzy;
  - 20 godzin dla pedagogów i psychologów szkolnych;
  - 20 godzin dla nauczycieli w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
  Propozycję pozytywnie ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego precyzując, że 20 godzinne pensum powinno objąć także doradców zawodowych oraz logopedów. W opinii do projektu Związkowcy podkreślają, że w zakresie pensum istnieje wiele nieprawidłowości, ponieważ gminy zwiększają czas pracy nauczycieli do 40 godzin, co - zdaniem związkowców - jest bezprawne. Z tego powodu ustawowe uregulowanie pensum ZNP uznaje za niezbędne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz ZNP rządzi się swoimi prawami na to wychodzi... Jest dla mnie dziwnym fakt, że Pani prezes naszego związku nie jest zapoznana z aktualnymi projektami Związków! ZNP w M-cach przeciwko ZNP w POLSCE! BRAWO

   Usuń
 57. W wielu gminach pensum specjalistów wynosi 26 godzin tygodniowo. Obniżając to do 20 godzin pan Salwa - ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej w Mieszkowicach chciał się przypodobać przed wyborami. Teraz razem z Panią Korowaj próbują odkręcić to, by córeczka się czasem nie przepracowała. Ale rzeczywiście chyba tak jest jak wyżej. Nauczyciel musi przygotować się do zajęć, sprawdzić klasówki i inne sprawy, poprowadzić lekcje 25 uczniami, pełnić dyżur. A co musie pedagog? Rozmowy z pojedynczymi uczniami, bez sprawdzianów, lekcji, dyżurów. Zupełnie inny charakter pracy. Jak to mówi moja gimnazjalistka - lajcik. Zatem chyba 26 godzin to nic takiego strasznego. Nauczyciele świetlicy też mają 26 godzin. A bibliotekarze 30 godzin. Czy im też należy zmniejszyć do 20? Ogarnij się kobieto! trochę dystansu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obecnej chwili pedagodzy i inni specjaliści mają 20 godzin a psycholog 25- tak zrozumiałam z treści listu. A mój syn mówi ,że na niektóre lekcje to systematycznie przychodzi pedagog, bo nauczyciele nie dają rady. Więc to taki lecik nie jest.

   Usuń
  2. Bo sobie na lekcjach nie radzą. W takim razie pedagog to też nauczyciel tablicowy, zasuwa za dwóch

   Usuń
  3. Tu i wyżej to chyba jedna z trzech pań się broni. To może zwolnić nauczycieli.

   Usuń
 58. Na koniec października ona pisze o tym co ją dotknęło w czerwcu chore 4 miesiące zabrało jej podzielenie się swoim problemem podziękuję jej nie chcę trafić na takiego długo myślącego pedagoga żenada

  OdpowiedzUsuń
 59. a kultura wypowiedzi znów została na bazarze :-)

  OdpowiedzUsuń
 60. Witam. Nam rodzicom powinno zależeć na tym aby psycholog swoją pracą zapewnił odpowiednią pomoc naszym dzieciom. Psychologa mamy jednego w gminie i będzie krócej pracował.

  OdpowiedzUsuń
 61. przykro czytać wynurzenia oburzonej pani pedagog. czemu pani nie odda dodatku wiejskiego, który (podobnie jak ZNP) jest peerelowskim przeżytkiem. czy sądzi pani, że teraz pod wpływem mediów pensum zostanie zmniejszone do 1 godzin? a czy liczba młodzieży w szkole zmieniła się?

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza