Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego


9 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty. Data ta nie jest przypadkowa, to właśnie tego dnia w 1874 roku na konferencji w Bernie powołano jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych, Światowy Związek Pocztowy. 

W 150 krajach organizowane są wystawy filatelistyczne, dni otwarte w urzędach pocztowych oraz konferencje, seminaria i warsztaty. W Polsce święto to obchodzone jest od 1956 roku i połączone zostało z Dniem Znaczka Pocztowego.

Celem Światowego Dnia Poczty jest uświadomienie społeczeństwu roli usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów.

W 2008 roku w naszym kraju obchody były szczególnie uroczyste. Zbiegły się z 450 rocznicą uruchomienia pierwszego szlaku pocztowego między Polską a Włochami za panowania króla Stanisława Augusta w 1558 roku. Natomiast znaczek wydany przez Pocztę Polską S.A. z emisji „Światowy Dzień Poczty – 455 lat Poczty Polskiej” został uznany za najpiękniejszy na świecie w prestiżowym, 44. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Filatelistycznej we włoskim Asiago

W tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Nawodnej postanowili włączyć to święto do kalendarza imprez szkolnych wybranych przez Samorząd Uczniowski. Tego dnia wszyscy postarali się ubrać na granatowo w nawiązaniu do koloru oficjalnego stroju pracowników Poczty Polskiej. Do szkoły został zaproszony były listonosz Stanisław Kukurowski, który opowiedział uczniom o swojej pracy i odpowiadał na liczne pytania. Następnie uczniowie przygotowali okolicznościowe kartki z życzeniami, które zostały przekazane pracownikom Poczty Polskiej w Chojnie i Agencji Pocztowej w Nawodnej.
Redakcja

1 Komentarze

Nowsza Starsza