Barbórka w Szkole Podstawowej w Nawodnej


Dzień Górnika zwany inaczej Barbórką, to jedno z najważniejszych świąt na Śląsku, ale bardzo popularne również w pozostałych regionach naszego kraju, a to za sprawą patronki Górników- św. Barbary.4 grudnia górnicy ubrani są w swoje galowe mundury, których najbardziej rozpoznawalnym elementem jest górnicze czako.                                                                                
Chcąc przybliżyć uczniom pracę górników do Szkoły Podstawowej w Nawodnej zostali zaproszeni górnicy    z naszego rejonu: Bielinka, Ognicy i Golic. Kopalnie reprezentowali: Andrzej Muzio -Bielinek, Grzegorz Stachewicz - Ognica, Grzegorz Kralski – Golice oraz emerytowany górnik kopalni miedzi w Polkowicach - Roman Mazierski. Był to czas do wspólnych obchodów tego święta .
Uczniowie oddziału przedszkolnego pod opieką pani Bożeny Kalarus  przygotowali część artystyczną. Uroczystość uświetniły występ starszych uczniów. Nie zabrakło łez wzruszenia  podczas opowieści o trudach górniczej pracy.                                                                                                        
Dzieci dobrze przygotowały się do świętowania. Zapoznały się z lokalizacją i zakresem pracy górniczej w okolicznych kopalniach. Zdobyły informacje o tradycjach, strojach i przysłowiach górniczych. Zadawały pytania na temat pracy górników, na które otrzymywały wyczerpujące informacje. W dniu przybycia gości miały na głowach własnoręcznie wykonane czako. Na zakończenie otrzymały od górników “ Mikołajkowy” kosz niespodzianek  z czarną, słodką czekoladą. Zainteresowanie dzieci pracą górnika oraz słowa wdzięczności gości będą motywacją     do kontynuowania obchodów tego święta w kolejnych latach pracy w szkole w Nawodnej.


Redakcja

3 Komentarze

 1. ucze sie w tej szkole !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fajnie mieli górnika tak zobaczyć

   Usuń
 2. POZDRAWIAM SERDECNIE PANIĄ DYREKTOR.....MĄŻ ZAUFANIA..J.K.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza