Będzie podwyżka opłat za śmieci

Od 1 marca 2015 roku ulegną zmianie stawki opłat za wywóz śmieci na terenie gmin należących do Związku Gmin Dolnej Odry. Mieszkańcy zapłacą więcej niż do tej pory. 

Członkami związku jest obecnie kilkanaście gmin. Z powiatu gryfińskiego do ZGDO należą gminy: Chojna, Cedynia, Moryń, Banie i Widuchowa. 

Dotychczasowe stawki wynosiły od jednego mieszkańca: 9 zł za śmieci segregowane i 15 zł za odpady zmieszane. Te stawki zmienią się od 1 marca, będą wynosić kolejno 11 i 17 zł. W przypadku gospodarstw powyżej 5 osób, opłata wyniesie kolejno 55 zł od gospodarstwa za odpady segregowane i 85 zł za odpady zmieszane.

To nie jedyna podwyżka, ponieważ o 100% ma wzrosnąć również składa członkowska dla gmin (z 2 do 4 zł od jednego mieszkańca). 
Redakcja

37 Komentarze

 1. Najwyższa poro podziękować Z.G.D.O Cedynia posiada własny transport i załatwi sprawę własnymi pracownikami i o wiele taniej, polecam Pani Burmistrz przemyśleć sprawę dla dobra mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak na pewno przemysli skoro sam stworzył ten badziew. Bedziemy płacić i nic sie nie zmieni a pojedyncze osoby przeciez nie moga wyjsc z zgdo.

  OdpowiedzUsuń
 3. przecież i tak te opłaty które do tej pory były zawyżone,co się dzieje w tej naszej gminie???

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała bolączka wywozu śmieci nie jest ZGDO, lecz jedyne konsorcjum (złożona z trzech firm) która ma jakby monopol na wywóz śmieci w regionie. Narazie nikt o tym nie mówi, ale ZGDO w tym roku wyjdzie z DUŻYM minusem budżetowym (ponad 300 tys. zł). Jedynym wyjściem z sytuacji jest stawka śmieci segregowane 15 zł a zmieszane ponad 20 i gospodarstwa na poziomie 70 zł - tylko pytanie: czy ZGDO jest gotów na takie podwyżki i skąd weźmie brakującą kwotę na to by chociaż wyjść na "zero".

  OdpowiedzUsuń
 5. Haha widzę że nie tylko burmistrz dostał podwyżkę... ale także i my biedni mieszkańcy Chojny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najprostsze rozwiązanie podwyżka opłat z ludzi zawsze można wydrzeć pieniądze. Dla mnie brakuje u nas konkurencji w sprawach wywozu śmieci

  OdpowiedzUsuń
 7. Fakt faktem można jeszcze było negocjować z konsorcjum JUMAR. No i jeszcze na poważnie zająć się tzw. GOSPODARSTWAMI DOMOWYMI...

  OdpowiedzUsuń
 8. A czy można sobie zamówić opróżnianie śmietników raz w miesiącu ? Do tej pory u mnie zabierają połowę kosza. A i jeszcze jedno pytanie Dlaczego w czasach wolnego wyboru jesteśmy przymuszani do jednej usług jednej firmy.Więcej firm niższe ceny ? Nie tak jakoś..A może wyjdźmy,krzyczmy głośno jak górnicy !!!! Im zawsze dają .A oni to co ? inni są ? Inne gęby mają ? Inaczej jedzą ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Mieszkaniec ma wykonać nieodpłatnie pracę czyli posortować odpady i jeszcze zapłacić za ich wywóz - hahaha.
  Firma , która zabiera te odpady robi "czary mary" i to nie są już odpady ale towar , który dalej SPRZEDAJE i zarabia na tym handlu.
  Papier, szkło , pcv itd.itp.
  Wychodzi na to , że my mieszkańcy oddajemy coś naszego i musimy jeszcze za to zapłacić.
  To jest paranoja.
  A podwyżki to jest już zupełne złodziejstwo i rozbój , który ma za zadanie tuszować nieudolność.
  Kwestia działania lokalnych władz na niekorzyść lokalnych firmy np.PUK-u , to już całkowita zagadka.
  Jeśli PUK-owi opłaca się teraz pracować za stawki , za które pracuje i odbiera te odpady , to znaczy , że cała suma , którą zatrzymuje sobie podmiot , który wygrał przetarg ( Jumar ) jest kwotą , którą my mieszkańcy nie musielibyśmy płacić.
  Równie dobrze mógłby robić to PUK i żaden pośrednik nie jest już potrzebny , to jedynie zwiększa koszty.
  Ale skoro ludzie uważają , że burmistrz jest okay i go dalej wybrali i chcą dalej płacić coraz więcej , to kto im tego zabroni.
  Nikt .

  OdpowiedzUsuń
 10. No tak można przecież zrobić tak: segregowane co 2 tygodnie a zmieszane raz w miesiącu (u mnie też kosz na zmieszane czasami do połowy się nie zapełni - bo się przecież segreguje te śmieci) a dla tych co nie segregują śmieci po prostu pozostawić większe kosze albo dać więcej worków.

  OdpowiedzUsuń
 11. Raz na miesiąc to za rzadko - po dwóch tygodniach wszystko już śmierdzi i nie ma gdzie wyrzucać.
  Skąd ty piszesz , z Krajnika czy z Gryfina ?
  Obecnie jest syf i nieuzasadnione podwyżki .
  Dla nas mieszkańców jest DROGO a jeśli im mało , to niech zredukują personel w biurach , kupią nowoczesniejsze auta, zrobią restukturyzację itd.
  Najprościej jest podwyższyć ceny.
  Tu jest problem , bo w normalnej sytuacji klient poszedłby gdzie indziej a tu jest jakiś przymus , jakby komuna była.
  Ja nie zgadzam się na podwyżki . bo jest to złodziejstwo .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Jak można tak zdzierać za wywóz śmieci,które są zabierane tylko 2 razy w miesiącu!
   Za te pieniądze powinni wywozić śmieci 4 razy w miesiącu. Latem jak jest gorąco to robale plęgną się w tych kubłach. Skandal.

   Usuń
 12. Podwyszka jest napewno za tych ktuży nie płacom bo muszom wyjści na swoje A SAM BURMISZCZ nie dyktuje o podwyszkach bo sam nie żondzi widać że ktoś ma uczulenie na BURMSZCZA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. człowieku, naucz się gramatyki polskiej, a później się odzywaj...

   Usuń
  2. O odezwał się pendrak od gramatyki OSIOŁ JEDEN

   Usuń
  3. WSTYD żeby w tych czasach nie znać podstawowych zasad pisowni polskiej, nie wspomnę o ortografii. Twoja polonistka musi być bardzo dumna z ciebie. Naucz się pisać i nie rób z siebie pośmiewiska.

   Usuń
  4. Pośmiewisko to ty z siebie robisz czepiając się błachostki każdy o,ze jak może więc nie czepiaj się GENIUSZU

   Usuń
  5. Nie obrażaj się i nie obrażaj innych,ale ty naprawdę w jednym zdaniu potrafisz zrobić parę błędów.Słowo orze pisze się przez" rz",a ja nie jestem geniuszem tylko nauczycielką języka polskiego i dlatego tak mnie rażą twoje byki

   Usuń
 13. piszę że zmieszane raz na miesiąc, bo jak się segreguje to w koszach na zmieszane nie ma zbytnio co śmierdzieć (co najwyżej pampersy). I tak zresztą idzie ku temu, żeby wszystko segregować... i żeby WSZYSCY segregowali śmieci... ale widząc jak podjeżdża śmieciarka i ładują wszystkie posegregowane śmieci w jeden pojazd to czasami wydaje się że praca, za którą muszę jeszcze zapłacić, idzie na marne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firmy , które zajmują się recyklingiem mają milionowe zyski , dzięki przepisom , które nakazują nam segregowanie odpadów i przekazywanie tym firmom nieodpłatnie .
   A podwyżki to bandytyzm.
   Masz zapłacić więcej , bo ???
   Paliwo staniało , inflacja ujemna a my mamy więcej płacić , bo ... ktoś chce jeszcze więcej zarobić.
   Chory kraj !

   Usuń
  2. i tutaj jest pies pogrzebany: inny problem stanowią firmy inny problem ZGDO. Nie wiem czy ogłaszali przetarg na wywóz śmieci i czy tylko Jumar zgłosił swoje usługi. Ale skoro ogłasza się przetarg to na swoje możliwości a nie na to żeby dopłacać.
   Nie wiem czy ZGDO monitoruje ile śmieci wywozi się z terenu danej gminy, czy ma dane że np. z obszarów wiejskich wywozi się mniejsze ilości śmieci niż z miast, i dostosować częstotliwość wywozów śmieci do np. ilości śmieci w koszach (to wszystko koszty, nasze pieniądze).
   Nie wiem czy ZGDO ma dane ludzi którzy przebywają w danym gospodarstwie domowym a nie są zgłoszeni?
   A firmy... ich racją bytu jest przynoszenie zysków, bo jak maja straty to upadają...

   Usuń
 14. 1. Wzrost opłaty z 9 na 11 zł to wzrost o 22%!!!!!!!!. Gdy tymczasem inflacja w Polsce to pewnie około 2 %
  2. Dlaczego w przetargu nie wystartował chojeński PUK w konsorcjum z innymi PUKami???????? Przecież dzisiaj i tak wywożą śmieci jako podwykonawcy co oznacza że wywożą za mniejszą stawkę i chyba się to PUKowi opłaca skoro świadczy taką usługę.
  3. Trochę historii:
  - w pierwszym przetargu były dwie oferty, konsorcjum PUKu i konsorcjum JUMAR/REMONDIS. Okazało się, że JUMAR dał stawkę nieznacznie mniejszą niż stawką PUKu i wygrał przetarg Czyżby wiedział ile zaproponuje PUK?
  - PUK stał się podwykonawcą JUMARu i zbierał śmieci za mniejszą stawkę
  - w drugim przetargu JUMAR mocno podbił stawkę. Teoretycznie powinien się spodziewać, że PUK ponownie zorganizuje konsorcjum i też złoży ofertę. Mimo to JUMAR bez obaw podbił stawkę. Czyżby wiedział, że PUK jednak nie złoży oferty?

  Pytanie za 100 punktów. Kto z szefostwa gminy/PUKu zna osobiście szefostwo firm JUMAR/REMONDIS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram !
   My mieszkańcy jesteśmy okradani dokładnie o taką kwotę jaka zostaje Jumarowi po zapłacie PUK za wywóz śmieci.
   A to , że jest"wtyczka" to w PUK-u mówi się głośno i sami pracownicy mają o to pretensje wiadomo do kogo.
   Podwyżki to złodziejstwo w białych rękawiczkach i udaje im się to jedynie dlatego, że pojedyncza osoba nie zakwestionuje tego i tak z roku na rok jest coraz więcej i więcej i więcej i drożej i drożej i drożej.
   Nie dotyczy to tylko wywozu śmieci ale podatku od nieruchomości itd.
   Przykro mi , że mieszkańcy Chojny dają się tak okradać ze swoich pieniędzy.

   Usuń
  2. To że w PUKU dziejom się dziwne żeczy to wiadomo od dawna a władze GMINY milczom troche nie ładnie

   Usuń
  3. To że w PUKU dziejom się dziwne żeczy to wiadomo od dawna a władze GMINY milczom troche nie ładnie

   Usuń
  4. od kilku miesięcy mamy w Polsce deflację - ceny spadają. Pozdrowienia dla elektoratu pana burmistrza

   Usuń
  5. musimy placic za tych co wcale nie placa a jest tego o ho ho to nie tylko gmina chojna to okolo 20 gmin a moze i wiecej w tym ZGDO jest kiedys przed ta ustawa smieciowa jezeli ktos zalegal w PUKu za wywoz to byl ciagany a tu placi nie placi to i tak musi miec wywiezione bo tak ustawa przewiduje chore to jest zeby przez 18 miesiecy nie sciagnac naleznosci od dluznikow WIELKI WSTYD ZGDO przemyslec trzeba byloby a nie uderzac w placacych przez OPIEKE SPOLECZNA tez mozna oplacic naleznosci a jest tych w OPIECE co im sie nalezy do groma nieroby pasozyty to oplacac im przez OPSy a nie podwyzki a tak mialo byc pieknie jak ustawa w zycie wchodzila na zebraniach wiejskich to i o obnizkach mowa byla trudno taka jest nasza rzeczywistosc kochana

   Usuń
  6. Ale bzdury piszesz ! Przecież ta cała reforma była właśnie dlatego żeby wszyscy płacili , to był pseudopretekst aby ją wprowadzić.
   Dawniej mieszkańcy sami decydowali z kim i na jakich warunkach podpiszą umowę.
   Jednym pasował PUK, to pospisywali z Pukiem , inni z Jumarem a jeszcze inni z inną firmą albo nie podpisywali wcale.
   W sumie jak ktoś ma np. dom w Polsce a rzadko tu jest , to miało to nawet sens.
   W trosce o to aby wszyscy płacili uszczęśliwiona nas na siłę i teraz każdy musi płacić i mu wywożą czy śmieci są w kuble czy ich nie ma .
   Jeśli ktoś nie płaci , to do cholery jasnej można go przymusić - mamy przecież sądy , komorników itd. i można należność odzyskać.
   Uważam więc , że takie argumenty , że płacimy za tych którzy nie płacą są nietrafione.
   Ogólnie jednak cała reforma na minus , bo jest dla mieszkańców drożej .

   Usuń
  7. Znacznym kosztem w odbiorze jest paliwo samochodów a to znacznie spadło. Ktoś robi nas w bambusowe.

   Usuń
 15. co ty czlowieku piszesz jezeli placisz to bedziesz placil drozej bo to sa pewne pieniadze chyba ze ty takim platnikiem kiedys byles jak ci PUK zabral pojemnik za dlugi to do JUMARU uciekles i tlumaczyles sie ze taniej a po JUMARZE za zaleglosci dla nich znalazles sobie PUK DEBNO bo byli tansi a tak wogole to wcale nie placiles i na pewno tak zyjesz sobie do dzisiaj i nie badz taki madry bo tej ustawy to nie wymyslil sobie burmistrz chojny czy cedyni ze tacy jak ty ich sie czepiaja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ty się ciesz , że wróciła do ciebie komuna i nie masz już wyboru swojego odbiorcy odpadów a dodatkowo musisz ptacić więcej i nie jest to niczym uzasadnione.
   95 % mieszkańców było wczesniej zadowolonych czy to z puku czy to z jumara i płaciła .
   Te 5 % , które nie płaciło to jak w innych sprawach czy za prąd czy za mieszkanie co nie płacą.
   A burmistrz tej ustawy w Chojnie oczywiscie nie wymyslil , bo coś on w ogóle móglby wymyslec , raczej nic.
   Czy burmistrza nie nalezy jednak winić za to , że lokalna firma nie wygrała przetargu na wywóz smieci ?
   Czy nie należy go także winić za to , że Puk nie wywozi smieci bez pośrednika ?
   No właśnie...

   Usuń
  2. Wcześniej JUMAR wywoził śmieci za 7,5zł od osoby i firmie się opłacało, ale z chwilą wejścia w życie ustawy śmieciowej ZGDO zaproponował bez przetargu stawkę 9 i 15 zł, chociaż na spotkaniach mieszkańcy podnosili ten problem, lecz przedstawiciele ZGDO to bagatelizowali lub celowo twierdzili , że za niższą stawkę nikt śmieci nie będzie odbierał i to właśnie było przegięcie, teraz po półtora roku powstało Konsorcjum Remondis-Jumar potentat na odbiór śmieci i oni ustalają sobie opłaty za śmieci i znowu ZGDO na takie stawki przystanie bo będą się tłumaczyć, że nie ma innych firm do odbioru śmieci, a mieszkańcy niech płaczą i płacą i dziękują ZGDO za dobrą współpracę z Konsorcjum.

   Usuń

 16. Może w końcu media poinformują publicznie kto zasiada w radzie nadzorczej chojeńskiego PUK, może warto zastanowić się, czy struktura tego przedsiębiorstwa i sposób zarządzania przeniesiony żywcem z drugiej połowy ubiegłego wieku, dalej się sprawdzają. Może jednak mieszkańcy płacący lokalne podatki zasługują choć na wyjaśnienia.
  Śmieci w lasach jak były, tak są. Czy straż miejska ( mądrzejsze gminy dawno zlikwidowały to cudo) kiedykolwiek ukarała za wywóz śmieci do lasu?

  OdpowiedzUsuń
 17. dziękujemy bardzo, że poczekaliście z podwyżką ' na po wyborach' zaoszczędziliśmy parę zł. Następna podwyżka wkrótce...

  OdpowiedzUsuń
 18. PUK to relikt z PRL , bo tam od tego czasu nic się nie zmieniło .
  Przerost administracji biurowej nad fizycznymi w tym przedsiębiorstwie to już zupełny kabaret i marnotrawienie kasy.
  Są już komputery i kilka osób by starczyło a nie jak teraz , że dziesięciu kierowników, zastępców itd.

  Ryba psuje się jednak od głowy i to jest problem .
  A za to , że puk nie wygrał przetargu to powinni się kogoś na taczkach wywieźć z urzędu i z gabinetu.
  To głupota oraz strata kasy żeby teraz mieszkańcom Chojny do wywozu odpadów potrzebna była firma ze Szczecina z kapitałem niemieckim .
  Na logikę : czy mieszkańcy Chojny nie mogą dogadać się z chojeńską firmą na wywóz śmieci ?
  Czy koniecznie trzeba dawać zarabiać niemieckim firmom nawet u nas , na naszych odpadach ?
  Jeżeli tak będzie dalej , to za chwilę w naszym własnym kraju nie będziemy mieli nic do powiedzenia.
  Wstyd dla władz Chojny i żal mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
 19. MIESZKOWICE: napisze tak burmistrz, nie burmistrz (żeby nie było ,że go wychwalam),po prostu podziękowali temu całemu konsorcjum,przetarg już drugi raz wygrała firma lokalna , a więc prace mają ludzie z gminy(nie ktoś obcy).No i wszyscy powinni być zadowoleni , bo i jest praca dla meszkańców , jak i ceny są rozsądne.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Trzeba ten ZGDO czym prędzej rozgonić, gdyż to dla mieszkańców są dodatkowe koszty utrzymania osób tam pracujących, wcześniej każde gospodarstwo domowe, przedsiębiorstwa, instytucje miały podpisane umowy na wywóz śmieci i to było dobre i tanie bo nie było pośrednika. Było bzdurne tłumaczenie, że musi być zmiana aby śmieci nie walały się po rowach i lasach, a z perspektywy półtora roku co się zmieniło w tej kwestii, nic śmieci dalej są w rowach i lasach. Zmieniło się to, że kiedyś sam szukałem firmy, która najtaniej odbierze ode mnie śmieci i z nią podpisywałem umowę, a teraz jest pośrednik (ZGDO) który wcale nie jest tym zainteresowany, aby znaleźć najtańszą firmę, tylko sam podnosi stawki twierdzi, że nikt za tańsza stawkę nie chce odbierać śmieci. Myślę, że jednym z powodów podwyżki opłat za śmieci jest problem płacenia za odbiór śmieci, wcześniej jak ktoś nie zapłacił za odbiór, firma śmieci nie odbierała, a teraz to gminy i ZGDO muszą się rozliczyć z firmą. Wobec powyższego ZGDO doszedł do wniosku, że straty musi ktoś pokryć, a jak myślicie państwo kto to pokryje, my społeczeństwo,którzy regularnie płacimy, bo osoby które kiedyś nie płaciły teraz też nie płaca i takich osób będzie przybywało, ponieważ podwyżka jaka się szykuje od marca to już będzie znaczna i biorąc ten okres funkcjonowania ustawy śmieciowej będzie wynosił 49%. Jest nad czym myśleć i aby śmieci nas nie zasypały jak NEAPOL to musimy to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza