Były burmistrz i jego współpracownicy na ławie oskarżonych

Prokurator Okręgowy w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego w Gryfinie akt oskarżenia przeciwko Henrykowi P. – byłemu Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino, Maciejowi S. – byłemu Zastępcy Burmistrza miasta i Gminy Gryfino, Tadeuszowi S. – Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie oraz Halinie P. – Głównej Księgowej tego Ośrodka.

Śledztwo w powyższej sprawie wszczęto w dniu 18 grudnia 2012 r. między innymi w oparciu o zawiadomienie o przestępstwie złożone przez ówczesnego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gryfinie.

Henryk P. został oskarżony o to, że w marcu 2012 r. w Gryfinie przekroczył przysługujące mu uprawnienia służbowe, w związku z realizowanymi inwestycjami dotyczącymi remontu drogi wewnętrznej na terenie obiektów sportowych administrowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Gryfino oraz remontów nawierzchni ulic Rapackiego i Sportowej w Gryfinie, doprowadzając swoim zachowaniem do wydania środków publicznych w sposób niecelowy, nierzetelny, nieskuteczny jak również niezgodny z zasadą gospodarności, w wyniku, czego wypłacono wykonawcy wynagrodzenie, pomimo, iż wykonane prace nie doprowadziły faktycznie do poprawienia stanu remontowanych dróg, a sposób ich wykonania skutkował koniecznością usunięcia w całości elementów położonej uprzednio przez wykonawcę nawierzchni asfaltowej, czym działał na szkodę Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie oraz Urzędu Miasta i Gminy Gryfinie na łączną szkodę 196800,00 zł brutto, a także na szkodę interesu publicznego.

Henrykowi P. zarzucono nadto popełnienie w okresie od 2010 do stycznia 2013 r. w Gryfinie 9 przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień w zakresie wydatkowania środków publicznych Urzędu Miasta i Gminy Gryfino, polegających na rozliczaniu, jako służbowych, faktur za usługi gastronomiczne ze spotkań prywatnych na łączną kwotę, co najmniej 3527,40 zł.

Maciejowi S. zarzucono popełnienie w okresie od 2010 r. do stycznia 2013 r. łącznie trzynastu przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień w zakresie wydatkowania środków publicznych Urzędu Miasta i Gminy Gryfino, polegających na rozliczania faktur za usługi gastronomiczne ze spotkań prywatnych, które opisywano, jako usługi za spotkania służbowe, na łączną kwotę, co najmniej 4542, 10 zł.

Tadeuszowi S. i Halinie P. zarzucono popełnienie w marcu 2012 r. w Gryfinie przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień służbowych wynikających między innymi z Regulaminu Organizacyjnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie, w odniesieniu do inwestycji polegającej na remoncie drogi wewnętrznej na terenie obiektów sportowych administrowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Gryfino i zawarcie w dniu 2 marca 2012 roku w imieniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie umowy z Eco Asphalts LTD, pomimo, że nie określono szczegółowo przedmiotu umowy, warunków jej wykonania, nie dokonano rzetelnej analizy rynku celem wyboru wykonawcy zapewniającego odpowiednią, jakość i korzystną cenę, a tym samym nie zabezpieczono interesu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie polegającego na prawidłowym wykonaniu robót.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Maciej S. i Tadeusz S. skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

W toku postępowania wobec oskarżonych zastosowano o wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych.

Na poczet obowiązków naprawienia szkody oraz grożących oskarżonym grzywien dokonano na ich mieniu zabezpieczenia majątkowego poprzez ustanowienie i obciążenie hipoteką przymusową należących do oskarżonych nieruchomości, w łącznej kwocie 416.408,00 zł.

Za popełnienie zarzucanych oskarżonym przestępstw grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Redakcja

6 Komentarze

 1. Jeszcze trochę i na tej samej ławie zasiądzie Adam i klika za pałac w Krajniku.

  OdpowiedzUsuń
 2. A może ty cfelu chcesz uśąści na tej ławie za pisanie głupot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikołaj słownika nie przyniósł w prezencie gwiazdkowym? Smuteczek, kolego...

   Usuń
 3. co sie dziwisz pisac sie nie nauczyl to i nie wie co pisze a co ci palac jak ty to nazywasz przeszkadza szkoda ze nie wiekszy to na hale by przerobili bo pol chojny za hala jest ludzie prace by chociaz mieli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ale nie przerobił i ludzie nie mają pracy.

   Usuń
 4. Hala w Chojnie niegdyś była ale targowa!!!!!!!!! Tam dopiero życie kwitło a a teraz? Jakieś intermarche powstało. Wówczas nawet rajca obecnego burmistrza miał co najmniej dwa albo trzy stoiska a teraz musi się gździć po starym kinie. Chociaż plus dla nich taki ze po wyborach mają gdzie odpalić swoje fajerwerki,

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza