Ginekolog to zło konieczne?


Jak zalecają lekarze każda kobieta powinna choć raz w roku udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Badania pokazują, że rzeczywistość jest odmienna. Panie odwiedzają gabinety ginekologiczne zdecydowanie rzadziej. Wiele kobiet na badanie udaje się dopiero zauważając niepokojące objawy.

W gabinecie możemy czuć się dobrze

Jak pokazuje raport "Bezpieczny fotel?" fundacji PONTON regularnie bada się 74 procent respondentek. Jednak aż 16 proc. respondentek unika świadomie wizyt i z pomocy lekarza korzysta w momencie kiedy już ich organizm daje niepokojące sygnały. Około 12 proc. odczuwa znaczny wstyd w czasie pobytu w gabinecie ginekologa. Autorki raportu piszą wprost, że respondentki często nie czują się bezpiecznie i komfortowo w czasie wizyty u ginekologa. A przecież profilaktyka jest najważniejsza lepiej zapobiegać, niż leczyć. Regularne badania mogą nas uchronić przed groźnymi chorobami. Jak przygotować się do wizyty, by opanować strach i stres? Jak powinna przebiegać wizyta, by pacjentka czuła się maksymalnie komfortowo?

Gabinet przyjazny kobiecie


Ogromny wpływ na komfort pacjentki ma wyposażenie gabinetu ginekologicznego. Nie bez znaczenia jest też profesjonalne podejście ze strony lekarza. W walce ze wstydem pomoże nam odpowiednie ułożenie gabinetu. Niezbędne jest wydzielenie sfery gdzie pacjentka będzie mogła swobodnie rozebrać się do badania. Warto wyposażyć pomieszczenie w umywalkę i bidet, to elementy niezbędne do odświeżenia się. Najważniejszym jednak elementem każdego gabinetu jest fotel ginekologiczny. Lekarz powinien wybrać model, który będzie wyposażony w funkcje zapewniające maksymalny komfort przeprowadzenia badań. Dla pacjentki najistotniejsza jest regulacja oparcia i zagłówka. Obecnie na rynku dostępne są modele sterowane za pomocą pilota. Fotel powinien być obity w przyjemną dla ciała tapicerkę. W żadnym gabinecie nie może brakować jednorazowych narzędzi diagnostycznych i środków higienicznych. (źródło: http://www.juventas.pl/fotele-ginekologiczne/ )

Przygotuj się do wizyty, uniknij stresu


Na wstępie warto powiedzieć, że przygotowanie do wizyty nie jest trudne. Najlepszym momentem na wizytę jest pierwsze dziesięć dni od zakończenia menstruacji. Oczywiście badanie jest możliwe nawet w czasie miesiączki, w tym okresie jednak nie przeprowadzimy np. wymazu niezbędnego do cytologii. Na 2-3 dni przed wizytą nie powinno stosować się leków i antykoncepcji dopochwowej. W dniu wizyty ubierz spódnicę, będziesz się czuła zdecydowanie bardziej komfortowo jeśli w gabinecie nie zastaniesz specjalnej narzutki do okrycia. Nie możemy też zapomnieć o higienie osobistej. Jeśli wybieramy się do danego ginekologia po raz pierwszy przygotujmy sobie odpowiedzi na podstawowe badania np. w jakim wieku wystąpiła pierwsza miesiączka, ile dni ma cykl miesiączkowy, data ostatniej miesiączki, regularność krwawienia. Warto odrzucić wszelkie uprzedzenia, lekarz ginekolog to osoba, która chce nam pomóc, a nie zaszkodzić.
Redakcja

3 Komentarze

  1. I po co to durne gadanie.
    Jak człowiek idzie,jest obciążony genetycznie rakiem a Cytologia"należy się raz na trzy lata"
    a w Chojnie dwie panie ginekolożki nawet jak człowiek chce zapłacić za cytologię to mówią że:po co,że na co,że nie trzeba że raz na trzy lata wystarczy.
    Zwłaszcza młodsza pani doktor ma w dupie.
    To trzeba mieć nie po kolei w głowie żeby cytologię raz na trzy lata robić.

    OdpowiedzUsuń
  2. i pozostaje wizyta w prywatnym gabinecie...

    OdpowiedzUsuń
  3. A jak chcesz się zbadać to Pani doktor Dradrach z wielką niemiła satysfakcją powie Ci cytologia jest najdroższa przyjdź w sierpniu ale do mnie a nie do doktor z przychodni kolejowej. Na pytanie to Pani doktor mnie nie przebada - po co przyjdź w sierpniu bo wtedy cytologię trzeba zrobić. Koszmar a gdzie etyka lekarska. ?

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza