Jubileuszowy spektakl na zakończenie warsztatów teatru pantomimy

W ramach projektu Polsko - niemieckie integracyjne warsztaty artystyczne - Mieszkowice 2015 odbyły się jubileuszowe X Warsztaty Teatru Pantomimy, dofinansowane przez Unię Europejską z programu INTERREG IVA Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pomerania. Realizatorem projektu jest Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach. Uczestnikami projektu była młodzież gimnazjalna z Mieszkowic i Bad Freienwalde. Poniżej relacja Remigiusza Rzepczaka - dyrektora Gimnazjum Mieszkowice,jak i koordynatora współpracy obu gimnazjów.Jak zawsze uczestnicy warsztatów w kończącym je przedstawieniu dali z siebie wszystko. Wraz z nimi ważną rolę zagrała w nim również wyeksponowana na tym zdjęciu dziesiątka, nawiązująca do jubileuszowej edycji tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Przedstawieniem pod tytułem "SWEET FOTKA" w reżyserii Janusza Janiszewskiego i w wykonaniu gimnazjalistów z Mieszkowic oraz Bad Freienwalde podsumowaliśmy X Warsztaty Teatru Pantomimy. Do udziału w nich w ramach realizacji projektu "Polsko-niemieckie integracyjne warsztaty artystyczne - Mieszkowice 2015" zaprosił nas Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach. Wystawiony przez nich w sali MGOK jubileuszowy spektakl stał się również okazją do wspomnień.

Najpierw przez trzy dni uczniowie obu szkół wspólnie mieszkali i uczestniczyli w warsztatach odbywających się w malowniczo położonej Stadninie Koni w Bielinie. Spotkanie integracyjne, omówienie idei warsztatów i wybór tematu przyszłego przedstawienia, a potem praca, praca i jeszcze raz praca. Długie godziny prób, dobór rekwizytów, dyskusje o pomyśle na daną rolę i o doborze środków wyrazu, szlifowanie ról i wielokrotne powtarzanie poszczególnych scen. W wolnym czasie mecz siatkówki, który stal się już tradycją warsztatów i świetną okazją do wzajemnego uczenia się języków obcych, a także dyskoteka, też już tradycyjna i służąca odprężeniu się po zajęciach i przed premierą.

W ostatnim dniu przedstawienie w Mieszkowicach. Tym razem poświęcono je zamiłowaniu wielu współczesnych ludzi do fotografowania samych siebie - selfie - w każdej sytuacji, wszędzie i bez względu na kontekst. W formie groteski, w której powaga spotyka się z ironią, młodzi aktorzy zaprezentowali niezwykły spektakl, za który nagrodzono ich gromkimi brawami.
Gdy MGOK w Mieszkowicach wystosował do nas zaproszenie do udziału w pierwszych tego typu warsztatach, chyba nikt się nie spodziewał, że spotkają się one z tak wielkim zainteresowaniem młodzieży obu naszych szkół. Co spowodowało, że co roku młodzi ludzie chcą brać udział w przedsięwzięciu, które wymaga od nich kreatywności, poświęcenia, ciężkiej pracy i współdziałania na rzecz osiągnięcia ostatecznego efektu, jakim jest końcowe przedstawienie? Z pewnością przyczynili się do tego prowadzący warsztaty. Przez kilka lat prowadził je najpierw Radosław Kubik, mim i aktor ze Szczecina, wychowanek słynnej wrocławskiej szkoły pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Następnie współpracę z młodzieżą podjął Janusz Janiszewski, reżyser i aktor Teatru Uhuru w Gryfinie. Profesjonalizm, życzliwość, umiejętność dzielenia się wiedzą i umiejętnościami oraz otwartość na pomysły młodzieży zapewniły im jej kreatywność, chęć do pracy i wspólne czerpanie z niej wielkiej satysfakcji. Wpływ na popularność warsztatów wśród młodzieży ma również ich bardzo dobre przygotowanie od strony organizacyjnej, co jest wielką zasługą Dyrektora MGOK w Mieszkowicach Barbary Nowickiej i jej współpracowników.
Tegorocznym uczestnikom warsztatów i tym, którzy uczestniczyli w ich poprzednich edycjach, składam wyrazy wdzięczności za tworzoną przez nich atmosferę pracy i za artystyczne dokonania. Dziękuję kolejnym prowadzącym zajęcia warsztatowe oraz ich organizatorom za to, że dają naszym uczniom możliwość udziału w tak ciekawym przedsięwzięciu. Dziękuję również Joannie Dorywalskiej, Joannie Jędras, Agnieszce Kmiecik oraz Ryszardowi Lejmanowi i Krzysztofowi Świdzińskiemu za wspólną opiekę nad młodzieżą podczas kolejnych warsztatów.
W tym roku naszą szkołę reprezentowali w nich: Anita Rolik, Magdalena Bielanin, Agata Srokowska, Zuzanna Wójtowicz, Mateusz Wróblewski, Aneta Frątczak, Bartłomiej Kawczyński, Magdalena Szachnowska, Wioletta Hamkało, Klaudia Ciesiołkiewicz, Kinga Kruszewska i Zuzanna Pietrucha - świetna ekipa, której dziękuję za ambitną pracę podczas warsztatów.

R. Rzepczak

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza