Uczniowie sprawdzili populację bocianów w swojej gminie [foto]


Na przełomie marca i kwietnia uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Czelinie realizowali projekt edukacyjny "Polska królestwem bocianów". Celem projektu było uaktywnienie uczniów poprzez obserwację przyrody i podejmowanie działań dla jej ochrony. Uczestnicy przedsięwzięcia mieli zdobyć wiedzę o tym, jak obserwować bociany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz zbierać informację o stanie populacji bociana białego w naszej gminie i w Polsce.


Działania ochronne na rzecz tego gatunku zapoczątkowano w naszym kraju w roku 1995. Bocian biały jest idealnym obiektem do prowadzenia edukacji, to symbol wiosny i szczęścia w domu, na którego dachu wije sobie gniazdo.

Populacja bocianów na świecie liczy 200 000 osobników, z tego 25% wybiera Polskę na miejsce pobytu, a więc co czwarty bocian to "Polak". Bociany cenią Polskę za bioróżnorodność, środowisko i klimat naszego kraju.
Aby lepiej poznać życie boćków, klasy 0-VI wzięły udział w konkursie plastycznym, a życie tych ptaków uczniowie poznali uczestnicząc w apelu pt,, Rok z życia bocianów”

Dzieci z klasy VI w ramach realizowanego projektu poznały sołectwa należące do naszej gminy, nawiązały współpracę z sołtysami tych miejscowości, a także dokonały inwentaryzacji gniazd zasiedlonych tej wiosny przez pary bocianów.


Liczba gniazd zasiedlonych przez bociany
Mieszkowice - 1
Czelin - 1
Stary Błeszyn - 1
Gozdowice - 1
Stare Łysogórki - 3
Plany - 2
Wierzchlas - 1
Goszków - 1
Kłosów - 1
Sitno - 1

Na podstawie wywiadów z mieszkańcami można stwierdzić, że coraz mniej bocianów zakłada gniazda w naszych wsiach. W Zielinie jest np. 6 gniazd, a tylko do dwóch przyleciały bociany.

Efekty pracy zostaną przesłane do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "ProNatur"

Mieszkańcom naszej gminy ,którzy pomagali nam zebrać potrzebne informacje dziękują uczniowie klasy VI wraz z koordynatorem projektu Kazimierą Atroszko.

Redakcja

1 Komentarze

  1. Separatyści z Zielina i tak powiedzą, że to przez wiatraki. A i ten wasz protest żeby bojkotować wybory. Wiatraki tak czy inaczej zostań postawione.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza